morjens!
eli kyselen sellaista homma, kun haaveena on jo kauan ollut tehdä piirrettyjä (siis ei tietokone animaatioita, vaan ihan piirrettyjä) mutta en oikeen tiedä miten/ millä niitä pitäisi alkaa kuvaamaan? eli pitäisikö ihan lähteä kameralla ottamaan yksi kuva kerrallaan? tai siis paremminkin voisin kysyä että minkälaisella kameralla?
eli kyselen sellaista homma, kun haaveena on jo kauan ollut tehdä piirrettyjä (siis ei tietokone animaatioita, vaan ihan piirrettyjä) mutta en oikeen tiedä miten/ millä niitä pitäisi alkaa kuvaamaan? eli pitäisikö ihan lähteä kameralla ottamaan yksi kuva kerrallaan? tai siis paremminkin voisin kysyä että minkälaisella kameralla?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitäs jos vaikka skannaisit piirrokset koneelle? Ei tarvii kameraa ollenkaan. Sitten vaan jollain ohjelmalla peräkkäin.
Voihan piirrokset toki kuvatakin, vaikka ihan perus digikameralla. Mutta aika vaikeaksi käy homma, valot pitää laittaa tosi tarkasti ettei valaistus pääsi muuttumaan, mihin ajattelit laittaa kuvat, teipata seinään? vai lattialle? Missä kamera on, pysyykö se paikallaan?
Vaikeaahan tuo on, mutta onnistumiset palkitsee.
Heikki Prepulan (kössi kenguru yms), kaksikerroksista lasipöytä mekanismiä. mutta sitä kameraa mietin, että millainen se olisi hyvä olla?
Siis meinaat tehdä pala-animaatiota? (Toisaalta voihan perinteistä piirrettyäkin tehdä niin että piirtää hahmot kalvolle joita vaihtelee taustan päällä niinkuin ennen muinoin.)
Ihan perus valokuvakamera kelpaa. Ei turhaan tarvii olla videokameraa, (ellei sitä satu omistamaan) koska valokuvat voi koostaa peräkkäin ihan yhtä hyvin ja digikamera löytyy nykyään aika monesta kodista. Tosin valokuvat vaatii paljon työtä jos pitää muuttaa niiden koko ja näin päin pois. Ja ei salamaa jottei tule heijastuksia pöydästä.
Itse olen kuitenkin tehnyt nukke- ja vaha-animaatioita näin.
ajattelinkin. tässä on hyvä esimerkki siitä mitä tarkoitan:
http://www.youtube.com/watch?v=HYI9ABP6ils
Tosi hurja pätkä
Varmaan sama tekijä kun tolla heikoilla jäillä
"Varokaa heikkoa jäätä" animaation on tehnyt Camilla Mickwitz. http://fi.wikipedia.org/wiki/Camilla_Mickwitz
"Kolme pukkia" sen sijaan on Heikki Prepulan animaatio. http://fi.wikipedia.org/wiki/Heikki_Prepula
xD xD