Allergiasta

linnut

Osaiskohan joku täällä vaikka allergian lemmikeistä saanut vastata? Eli kysymykseni on että onko allergian oireet aina vain silmien kutina/punaisuus ja nenänvuoto oireet? tai voiko siihen esim. liittyä kurkkukipu ja äänenpaineessa olo? Undut eivät meillä ole vielä kauaa olleet ja kotona on myös noin kuukauden ollut marsuja. Kiitos etukäteen!

4

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävainen

      Itse olen kissalle allerginen, ja nuo oireet kuullostavat aika tutuilta.
      Silmiä kutittaa ja niitä täytyy hangata. Käsiin saattaa tulla ihottumaa.
      Nenä vuotaa ja aivastuttaa.
      Lääkäri kyllä kuvaili oireiksi myös tuon kurkun kipeyden, limaisuuden ja tukkoisuuden.
      Itselläni ei kissaa ole, mutta muita lemmikkejä kylläkin.
      Lintuja, kaneja ja koiria.
      Allergiatestien mukaan olen lievästi allerginen koirallekin, mutta en itse ole huomannut mitään.
      Kannattaa käydä lääkärillä ja allergiatesteissä.
      Tosin aina nuo testien tulokset eivät ole niin varmoja...
      Ja pahasta allergiasta saattaa kehittyä astma.
      Kannattaa seurailla tilannetta ja käydä lääkärissä.

    • Nimetön

      Luultavasti oireesi viittaavat allergiaan marsua kohtaan, sillä se (ja muutkin jyrsijät) ovat kaikki pahiten allergisoivia lemmikeitä. Marsuilla kun pitää aina olla heinää häkissään, joka taas altistaa heinä-allergialle.
      Noinkin pienistä, kuin undut, en uskoisi tulevan allergiaa ellei nyt kovin montaa ole. Itselläni on 10 seeprapeippoa, enkä ole saanut allergisia oireita vaikka olenkin allerginen joillekkin heinille sekä karvaisille eläimille... (liittyiköhän loppu nyt tähän :D)

      • linnut

        Äänenpaine ja sellainen paha tukkoinen olo (ei siis nuha mutta muuten tuntui) meni ohi kun meillä ne linnut lähtivät eka, ja sit viikko siitä marsut löysivät uuden kodin. Eli olen siis tuo alkuperäinen kirjoittaja. Asia ei siis ole enää ajankohtainen, koska lemmikistä luovuin ja siihen loppu oireetkin ja tuntuu kotona helpompi olla. Tippalinsissä mä noista marsuista luovuin
        :´( lintuihin en ollu kiintynyt niin paljon. Mutta kuitenkin ihmisen terveys aina etusijalla, ja hyvällä mielin voi ajatella linnut menivät hyvään kotiin ja marsut uuteen kotiin marsulauman jatkoksi :)


    • <3CandyHamster<3

      1.joo
      2.ei
      3.joo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4774
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      108
      2220
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1258
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1246
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      493
      1059
    Aihe