Elikkäs olen ostanut varmaan joku 10kpl 50 cm bodyjä? liika noin pieniäkö? ja sitte 56cm 6kpl? kertokaapas viisaammat:D
Liikaako?
****
9797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
liikaa.on hyvä että on sopivan kokoisia vaatteita tarpeeks kun niitä kumminkin tarttee kun vaatteet likaantuu aika paljon :)
entäs jos vauvelisi onkin reilut 50 senttinen jo syntyessään? Juu, liikaa olet ostanut, et varmasti kaikkia ehdi edes käyttää kun ovat jo pieniä. Kannattaa ostaa reilumpia.
jännä immeenen oot, kun joku pyytää vinkkiä tms. niin aina löytyy joku pässinpää jolla ei mitään tapoja, heti pitää alottaa viesti "järki käteen!" Tiedämme tuon tyyppiset ihmiset kuin sinä, olet pahasti nuoruudessa päähän potkittu tai sitten olet erittäin epäsosiaalinen ihminen. Koetahan jo pikkuhiljaa aikuistua ja opetella käyttäytymään esimerkillisesti, etenkin jos lapsia meinaat hankkia! Kiitos!
äitinä sanoisin, että liikaa. Ei niitä vaatteita tarvitse kauheaa varastoa olla. Itsekin joskus 16v. sitten ensimmäistä odottaessa hamstrasin vaatteita ihan liikaa. Kyllä ne niin äkkiä pieneksi menee, ja aina tulee ne lemppari vaatteet, jotka haluaa pukea päälle. Eikä ne tuon ikäisellä vielä niinkään likaude.
Moi
Ehkä osan voisi vielä vaihtaa isompiin kun ainakin minusta olet hieman varautunut paljon pienillä vaatteilla.
Jos vauva syntyy laskettuna aikana niin ekat vaatteet ei paljoa likastu kun vauveli on rintaruokinnassa.
Eilen silitin äitiyspakkauksen esikoisen vaatteet ja lajittelin ne koko järjestykseen. 56 cm kokopukuja oli vain 2, 68cm oli jo 3 kpl ja sitten 70cm olikin jo tuo 10 kpl.
Esikoinen syntyi 52cm pitkänä joten ne pienimmät ei kauaa mahtuneet mutta vatteiden kunnosta huomasi että 70 cm olikin sitten jo vähän nuhrusempia ja niillä oli osalla jo harjoiteltu syömistäkin..
Anneli
rahatilanteestasi, oletko ostanut liikaa. Jos rahaa on reippaasti käytettävissä pikkuisen pukemiseen, on tietenkin helppoa, jos on sopivankokoisia vaatteita reilusti. Meillä oli ongelmia, kun pieniä vaatteita ei juuri ollut ja lahjaksi saadut bodyt olivat pään yli vedettävää mallia, joita vauva inhosi. Ongelma häipyi kuitenkin pikavauhtia, kun tyttö kasvoi kahdessa viikossa ulos 50cm vaatteista ja älysimme hankkia kietaisubodeja. Kukaan ei vielä tiedä, minkä kokoinen lapsesi on maailmaan tullessaan ja kuinka nopeasti hän kasvaa. Siksi on vaikeaa neuvoa, mitä kokoja pitäisi olla eniten. Meillä koot 62, 74 ja 80 olivat pisimpään käytettyjä.
Nauti pienistä bodeistasi! Eivät ne hukkaan mene. On ihanaa ostaa pienelle vaatteita itse. Me saimme paljon lahjoituksina, mikä oli upea juttu, mutta joskus oli suru puserossa, kun en itse saanut valita kaupasta mieleisiäni... Onneksi tilanne korjaantuu, kun lapsi kasvaa, koska silloin ei lahjoituksia juuri enää tule ;)
ei rahatilanne tähän asiaan nyt juurikaan vaikuta.. Itse olen ostanut pieniä bodeja kirppareilta hintaan 10-50 senttiä kpl.
moido.no minulla kuudes tulossa ja viikot 37 itselläni on myös 50 kokoa jotai kymmenet ja 56 saman verran....60 samoja lukuja jne...mitä haittaakaan siitä on?jos vauva pulauttelee niin saapi vaihtaa päivän mittaan vaatteita kun on useammat.ja on mun mielestä tosi surkeeta jos joku pukee n.50cm vauvalle kokoa 62.laitappa itse jos olet kokoa 38 niin 46 päälle....jokainen taaplaa toki tyylillään...
Kolmatta odotan. Edelliset 2 lasta ovat olleet syntyessään 52 cm pitkiä ja painaneet yli 4kg. Saimme esikoisen aikaan yhden 52-58 cm puvun ja pidin siitä paljon koko sen viikon ajan minkä se mahtui...
Eli jos saat ison vauvan niin saatat hyvällä tuurilla pidettyä kaikkia 1-3 kertaa. Jos taas saat pienen vauvan käyttökertoja tulee muutama enemmän.
Mutta minusta ainakin on aivan ihana pukea vauva juuri oikean kokoisiin vaatteisiin! Sain naapurilta juuri pieniä vaatteita kokoa 50-62 ison muovikassillisen. Ja totesin että niitä vaatteita on enemmäin kuin kahdella edellisellä yhteensä!
50 - 56 cm bodeja on jo pelkästään 5kpl (Ehdinkö edes käyttämään?)
60 - 62 cm bodeja on 21 kpl! (No joo... eipähän tarvitse joka päivä pyykätä)
60 cm kietaisupaitoja on 10 kpl.
Muusta vaatetuksesta puhumattakaan. Välihaalareita on kokoa 60, 68, 74, joten valinnan varaa on liikaa. Huomasi kun pesi pyykkiä. Ei ole ennen tässä talossa vauvan vaatteita pesty väreittäin (valkoiset, vaalean siniset, tumman siniset, keltaiset, vihreät).