salattu lapsenlapsi

Mitä tekisit jos saisit tietää, että pojallasi on lapsi josta ei ole aiemmin kertonut sinulle, eikä itsekään ole tämän kanssa tekemisissä? Yrittäisitkö ottaa yhteyttä lapseen tai tämän äitiin?
102543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tytär käyttäytyi huonosti. Perheellinen ihminen, jätti lainansa maksamatta,isä maksoi laskun, ettei tulisi vaikeuksia. Tytär jätti perheensä ja pakeni toisen miehen kanssa pois.
Välit poikki koko omaan sukuun.

Nyt on uusi lapsi uuden miehen kanssa.

Surku pientä lapsenlasta, ei sisarpuolia, ei isovanhempia, ei ketään.

Sanoin mummulle, että eikö hänen mielensä tee nähdä uutta vauvaa, ja hän vastasi, että "no, onhan se tavallaan minun lapsenlapseni".
Mutta ei hän ole oikeasti kiinnostunut.
Paapoo näitä vanhempia.

Äänestä
  • Mummulla on varmasti paha ahdistus asiasta. Yleensä se ahdistus lapsen lapsesta, jota ei saa nähdä, on niin suuri, ettei siitä voi edes sivullisille puhua.

    Tuskaa itketään yksin öisin.

    Ja sitten vanhemmatkin lapsenlapset ahdistuvat, kun mummu paapoo heitä enemmän kuin normaalisti ja lapset vaistoaa kyllä sen pahan olon.

    Se on niin suurta tuskaa, ettei sitä ymmärrä kukaan toinen, kuin vain sellainen joka sen on myös itse kokenut.

    T. mummu joka kelpaa vain vieraiden lasten hoitajaksi, ei omalle tyttärenpojalle.

    Äänestä

Minulla on sellainen poika, jonka olemassa olosta ei isän vanhemmat tiedä mitään.
Ei minua ainakaan haittaisi jos he saisivat tietää ja ottaisivat jompaan kumpaan (minuun tai lapseen) yhteyttä.

Äänestä
  • Voi teitä, minulla on lapsia jotka kyllä tarvitsisivat isovanhempia (minusta puhumattakaan) isän puolelta isovanhemmat ei ole lapseen yhteydessä olleet eron jälkeen (luultavasti isä kieltänyt olemasta minuun yhteydessä) omat vanhempani vielä hakevat isovanhemman roolia, ovat NIIIN nuoria ;) sitten minä tässä korvaan sekä isän että isovanhemmat...olenhan suuri persoona mutten minäkään kaikkeen kykene :)

    Äänestä

Yhteyttä.
Lapsen äiti päätäisi yheyden pidosta, mutta kertoisin, että sain tietää nyt ja haluasin pitää yhteyttä.(siis jos haluaisin)
Lapsi on viaton aikuisten sosillistensuhteiden karikoihin. Isovanhemmuutta ja aikuista tukea lapsi tarvitsee aina.

Äänestä
  • mummi ottaisin yhteyttä kysyisin mahdollisuutta ainakin yhteydenpitoon. Lapsi on täysin syytön osaansa.

    Äänestä

en voisi elää itseni kanssa, jos tietäisin, että mulla on jossain lapsenlapsi jota en ole nähnyt.
Lähestyisin kuitenkin äitiä hyvin varovasti ja kuulostellen, mitä äiti tykkää ajatuksesta. Saattaa vihotella myös sulle jos on esim. katkera pojallesi, mutta älä heti pelästy, vaan näytä, että haluat olla hänelle ystävällinen ja kerro kuinka sinusta olisi ihanaa edes nähdä lapsi. Jos ei äiti suostu tapaamiseen, niin pyydä, että lähettää edes valokuvan ja lähetä kuva lapselle itsestäsi äidille, lapselle näytettäväksi.
Toivotaan, että kaikki menee parhain päin ja saat vielä iloita paljon lapsenlapsestasi ja hän sinusta.

Äänestä
  • Siis minulla on lapsi, josta isän vanhemmat eivät tiedä, koska isä ei ole kansamme tekemisissä eikä ole lapsesta halunnut kertoa. Lähinnä kyselin sen takia, jos itse kertoisin heille lapsesta, niin minkälainen heidän reaktionsa saattaisi olla. Voihan tietysti olla että he eivät haluaisi myöskään olla missään tekemisissä, etteivät loukkaisi poikaansa. Isä varmasti suuttuisi minulle enemmän, jos vastoin hänen tahtoaan kertoisin heille lapsesta ja voisi valehdella meistä mitä tahansa.

    Äänestä

  • sabitha82 kirjoitti:

    Siis minulla on lapsi, josta isän vanhemmat eivät tiedä, koska isä ei ole kansamme tekemisissä eikä ole lapsesta halunnut kertoa. Lähinnä kyselin sen takia, jos itse kertoisin heille lapsesta, niin minkälainen heidän reaktionsa saattaisi olla. Voihan tietysti olla että he eivät haluaisi myöskään olla missään tekemisissä, etteivät loukkaisi poikaansa. Isä varmasti suuttuisi minulle enemmän, jos vastoin hänen tahtoaan kertoisin heille lapsesta ja voisi valehdella meistä mitä tahansa.

    ensinnäkin, miksi lapsen isä ei halua olla tekemisissä kanssanne. Tuliko teille välirikko? Onko hän naimisissa tai vast? Tiedätkö mitään hänen vanhemmistaan, minkä sortin ihmisiä ovat? Onko heillä muita lapsenlapsia? Saatko mitenkään selville.
    Olisiko mitenkään mahdollista vielä keskustella lapsen isän kanssa, lapsen oikeudesta omaan isäänsä sekä myös isovanhempiinsa. Se on vähän niin, että kun se lapsi nyt on olemassa, niin ei isäkään voi laistaa velvollisuuksiaan ja hänenkin pitäisi pystyä ajattelemaan lapsensa parasta.
    Olen kerran ollut välittäjänä vastaavassa tilanteessa.
    Isä ei ollut ollenkaan kiinnostunut lapsestaan, sitten keskustelin hänen kanssaan siitä miltä hänen lapsestaan tuntuu, kun oma isä ei hyväksy häntä jne. Se pisti isän miettimään ja hän otti heti yhteyttä lapsen äitiin ja rupesi tapaamaan lastaan, jopa osteli lapselle kaikenlaista, vei tapaamaan isovanhempia ja yhteys lapseen jatkuu edelleen aivan normaalisti, lapsi nyt jo aikuinen. Mainittakoon, että lapsi oli seurausta yhden illan jutusta, eli mitään tunnesidettä ei ollut vanhempien välillä ja isä ei vaan ollut ajatellut asiaa ollenkaan isän ominaisuudessa eikä lapsen kannalta, mutta kun hän ymmärsi asian, niin rupesi tosi hyväksi isäksi ja oikein ylpeänä vielä lapsestaan. Et jos vaan voisit sen isin kanssa jotain sopia, ettei tarvitsisi "kävellä yli", niin olisi jatkoa ajatellen varmaan kivempi.

    Äänestä

Minun tyttäreni synnytti lapsen miehelle joka ei ole tunnustettu lapsen isäksi. Tällä isällä asuu äiti ruotsissa, siis toimen mamma. Itse olen se toinen mamma, ja jotenkin toivoisin, että tämä toinen msmma saisi tietää että hänellä on lapsenlapsi.

En haluaisi mitenkään puuttua, mutta toivoisin että oma lapsenlapseni aikuiseksi tultuaan tietäisi juurensa.

Lapsen isä on isyytensä tunnustanut minulle ja yhdennäköisyys on selvä, mutta tytär ei ole voinut vaatia elatusta tai virallista tunnustusta, koska kävi ilmi, että isällä on vaarallinen rikollinen tausta ja huumeongelmia.

Ajattelin yrittää jonkun sukututkijan kautta ottaa selvää salaa tästä toisesta mammasta, ja säilyttää saamani tiedot itselläni siihen saakka kunnes lapsen lapseni on täysiikäinen. Onko hullu idea? Kysyn tätä nyt sinulta se äiti jonka lapsi on salattu omilta isovanhemmiltaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sabitha82 kirjoitti:

Mitä tekisit jos saisit tietää, että pojallasi on lapsi josta ei ole aiemmin kertonut sinulle, eikä itsekään ole tämän kanssa tekemisissä? Yrittäisitkö ottaa yhteyttä lapseen tai tämän äitiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu