onks kellään hyvää viritelmää miten rakennetaan automaatti ryyppy käsikäyttöseksi?? bierburkin kaasari jossa on kupeessa ryyppykello, jonka jousi on tod näk jotenkin kuoleentunut tai mekanismi muutenkin kulunut.. tuntuis et käsiryyppy ois parempi mutta en o vielä saanu kehiteltyy oikeenlaista mekanismia siihin!
automaattiryyppy
ascona c 88
5771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos se pelaa sähköllä niin tarkista tuleeko sinne virtaskaa
Minulta löytyisi käyttämätön Moprod MAC200 automaattiryyppy käsikäyttöiseksi muunnossarja Pierburg, Weber, Solex, Zenith ja GM Varajet kaasuttimille.
Sopii ainakin Pierburg 2E2 kaasuttimeen. (mm. Ascona 1.3 1984). Sisältää mm. "jousikellon", nupillisen vaijerin merkkilampun yms. tarpeelliset osat sekä suomenkieliset asennusohjeet.
Tuli joskus hankittua vm-79 Taunukseen, mutta vaihtui auto ennen kuin ennätin asentaa. Voisin myydä tarpeettomana. Muunnossarja on Turussa, mutta kulkee postitse kauemmaksikin.
jos et hirveesti pyydä siitä niin voisin ostaa varalle.. sain nimittäin ryypyn ainakin toistaseksi toimimaan kun siittä oli vain alipaineletku poikki
Tota toi on opelin tyyppi vika mene opel clupin sivuille ja kysele apua sieltä.Ite ostin koko kaasarin käsiryypyllisen ko sivuilta.Joo jos sinne menee kaks letkua koneen vasemmalle puoleelle ni voi myös olla jousi poikki.
automaattinen käsiryyppy...