Olis kiva tietää minkälaisia tuloksia olette saaneet gastroskopian jälkeen. Onko muilla ollut
tutkimuksen jälkeistä vatsakipua, itselläni 3 päivää jo inhottava tunne vatsassa, välillä pientä kipuakin. Itse en oikein ymmärtänyt lääkärin tulkintaa, tosin koepalat vielä
tulematta. Montako päivää kestää saada tulokset?
Gastroskopia
6
6714
Vastaukset
- keliaakikko-81
kontrolligastroskopiassa keliakian takia. Olen siis käynyt tähystyksessä nyt kahdesti. Kummallakin kerralla mahassa on muutaman päivän ajan tuntunut kipeitä vihlaisuja ja on myös sellaista pientä ikävää tunnetta mahassa, varsinkin ekalla kerralla oli. Kurkku oli myös varsinkin ekan tähystyksen jälkeen todella kipeä niin, etten voinut syödä oikein mitään koko päivänä. Minulle nousi myös kuume pari tuntia tähystyksen jälkeen kummallakin kerralla ja ilta meni siksi eilenkin sairaana ja palelevana peittojen alla maaten. Kuume oli kuitenkin jo tänä aamuna poissa.
Tulokset tietysti riippuvat siitä, minkä takia tähystys ylipäätään tehdään. Ekalla kerralla lääkäri tarkisti mahan huolella ja selitti koko ajan siinä samalla mitä näkyy ja jos oli jotain pientä poikkeavuutta jossain. Oli ihan kiinostavaa! Nyt eilen ei tehty niin tarkkaa tutkimusta, vaan lähinnä otettiin ne koepalat vaan, mutta sen verran lääkäri sanoi, että ihan hyvältä näyttää, mutta ei vielä voi oikein mitään sanoa, kun vasta niistä koepaloista sitten.
Tuloksetkin kai riippuu aika paljon sairaalasta. Itse sain soittoajan kahden viikon päähän ja silloin saan kuulla sekä gastroskopia- että verikoevastaukset. - sarko
kestää ennen kuin saa vastaukset täällä meillä, mutta tietenkin se on niin, että mitä suurempi sairaala sitä enemmän tähystyksiä ja näin ollen vastaus voi viipyä kauemminkin.Kyllähän se tuntuu ainakin kurkussa ja myöskin mahassa kun koepeloja on otettu.Kahvin juonnin jälkeen mulla ainakin kirvelee joten viisainta on sitä välttää pari päivää samoin voimakkaita mausteita ja kuumia ruokia.
- sarko
sen verran ,että on löytynyt pohjukaissuolen-mahalaukun -sekä rukatorventulehduksia.Ja niihin on sitten annettu lääkitys ja vaivat on kadonneet.
- emppu86
kieleen ihan pieniä haavoja, ja oli kieli & poski kipeenä muutaman päivän tähystyksen jälkeen. Maha oli myös kipeenä loppupäivän...
- tähystyksessä ollut
emppu86 kirjoitti:
kieleen ihan pieniä haavoja, ja oli kieli & poski kipeenä muutaman päivän tähystyksen jälkeen. Maha oli myös kipeenä loppupäivän...
Minulle sanottiin noin yleispiirteittäin tutkimuksen loputtua, että näytti ihan hyvältä. Koetulokset tulevat kuukauden päästä. Vatsassa minullakin tuntui samana päivänä pientä pahaa tuntua, kurkku vähän arka. Suussa ikenet kipeät, koska puristin niin kovasti suuta ja hampaita siihen "suumuottiin", joka laitettiin tutkimuksen ajaksi. Jännityksestähän se johtui, vasta tutkimuksen loppuvaiheessa tajusin, että eihän sitä nyt tarvitisi ollenkaan puristaa. Minulle tutkimuksen alku tuotti melko paljon paniiikkia. Tuli tukehtumisen tunne. En saanut hyvin henkeä.
- Anonyymi
Ei sulla mitään oo, jos kahvia pystyt juomaan ja syömäänkin joskus jotain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937317Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am831796Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721416