mitä kandee tehdä/nähdä kapakupungissa

tomppa tj78

Ollaan tossa kaverin kanssa lähdössä Kapakupunkii melkein viikox eikä hajuukaan mitä kivaa siellä vois nähdä/kokea/kokeilla. Ja mikä olis oiva paikka nukkua?

11

2776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herää..

      Menossa ollaan muttei mitään tiedetä!?? :D

      Väkisinkö teidät sinne raahataan vai miten tuommoiselle matkalle joudutte?
      Isi ja äityli vievät beibit mukanaan??

      Nukkumapaikkana SÄNKY olis kova sana, riippumatossakin pärjää...

    • roux

      kapakupunki?

    • neiti-Afrikka

      No ihan ensalkuun haluan sanoa, että ikävää, että teillä on noin vähän aikaa vietettävänä Kapkaupungissa, koska kaupungissa on paljon nähtävää ja koettavaa. Mutta toisaalta kiva, että yleensäkin pääsette näkemään tämän kaupungin!

      Kapkaupungissa must-juttuja ovat tietenkin Pöytävuori, Seapoint-rantabulevardi, Robben Island (siis se saari, jossa Mandela oli vankeudessa), Hyväntoivonniemi, enemmän hienostoalue Camps Bay meren rannalla.
      Keskustan alueella on lisäksi paljon kivoja baareja, joissa elävää musiikkia yms. Parasta on varmaan kierrellä ympäriinsä, koska silloin törmää kaikenlaisiin mielenkiintoisiin juttuihin.

      En tiedä minkä tyyppistä majoitusta etsitte, mutta jos kaipaatte muiden nuorten seuraa ja vähän rennompaa asumista ihan Kapkaupungin keskustassa, niin suosittelen Ashanti Lodge- nimistä paikkaa. Kyseessä on siis enemmänkin hostelli, mutta on tosi kivalla paikalla ja on muutenkin suht viihtyisä.

      Hyvää matkaa!

    • Kiertolaiset

      matka teillä on odotettavissa, me olimme Kapkaupungissa vuosi sitten ja kaipaamme sinne edelleen. Nähtävyyksiä on paljon, esim. monet museot, Pöytävuori, Kirstenboschin upeat puutarhat, Victoria & Alfred Waterfront-ostoskeskukset ym. Aika ei tule pitkäksi ja ruoka on halpaa. Ihmiset ovat erittäin ystävällisiä ja tottuneet turisteihin.

    • Observeri

      Muutama päivä Kapkaupungissa on vähän turhan lyhyt aika. Nähtävää on itse kaupungissa ja sen ympäristössä niin paljon, että sen kaiken listaaminen veisi tuhottomasti aikaa. Kerro hieman enemmän kiinnostuksen kohteistasi niin kerrotaan sitten lisää. Täältä on hyvä aloittaa: http://www.capetourism.co.za/

      • juoksija67

        meitä kiinnostaa tietty kaikki sporttihommat niin itse harrastettna kuin katseltuna. extreme kiinnostaa. ja kaikki elukoihin liittyvä.


      • Kapkaupunkilainen
        juoksija67 kirjoitti:

        meitä kiinnostaa tietty kaikki sporttihommat niin itse harrastettna kuin katseltuna. extreme kiinnostaa. ja kaikki elukoihin liittyvä.

        Ohessa kanssa linkki tapahtumia listaavaan saittiin
        http://www.tourismcapetown.co.za/xxl/_lang/en/_site/whatson/index.html

        Toinen saitti josta voit etsia katselu-urheilutapahtumia on www.computicket.co.za


      • jukka
        Kapkaupunkilainen kirjoitti:

        Ohessa kanssa linkki tapahtumia listaavaan saittiin
        http://www.tourismcapetown.co.za/xxl/_lang/en/_site/whatson/index.html

        Toinen saitti josta voit etsia katselu-urheilutapahtumia on www.computicket.co.za

        kiitos noista vinkeistä. mites kun sun nimimerkki on kapakaupunkilainen, niin ootko oikeesti? meinaan että voitais vaik vääntää jotai, jos oot( tarkotan että jos tarvioit täältä jotai ni voidaa tuoda ja jos sulla on kertoo mestasta lisää tai esim. auttaa yöpymispaikan hankinnassa). palaa pian.


      • Kapkaupunkilainen
        jukka kirjoitti:

        kiitos noista vinkeistä. mites kun sun nimimerkki on kapakaupunkilainen, niin ootko oikeesti? meinaan että voitais vaik vääntää jotai, jos oot( tarkotan että jos tarvioit täältä jotai ni voidaa tuoda ja jos sulla on kertoo mestasta lisää tai esim. auttaa yöpymispaikan hankinnassa). palaa pian.

        Ohessa linkki majoitusvaihtoehtoihin, laitoin sen tolle halvimmalle, etta siita voit sitten petrata budjetin mukaan :=)
        http://www.sa-venues.com/wcbackpackers.htm

        Ja kiitos, taalla on jo kaikkee mita tarttee, lammintakin on tanaan 38C


    • sgshghgjgjghjhg

      tässä must-kohteet:

      cape of good hope (hyväntoivonniemi)
      table mountain (kävellen ylös, hissillä alas!!)
      canal walk (iso ostari)
      w&a waterfront
      robben island (nelson mandela oli vankina)

    • ettetteetteee

      Suosittelen ettei turistit käytä kaikkea aikaansa Waterfrontin ravintoloissa, niinkuin monet näyttivät tekevän...En osaa kertoa paikan nimestä enenpää, mutta ravintola Mama African lähistöltä löytyi aivan ihana meksikolainen paikka. Halpaa oli, ja vaikka olen meksikolaisen ruoan fani ja käynyt useissa meksikolaisissa, en ole ikinä syönyt mitään niin hyvää. Tunnelma oli kerrassaan mahtava, täynnä kaikkea pikkusälää ja ensin mietti että uskaltaako siellä edes syödä. Uskalsihan siellä ja menimme vielä uudelleenkin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      173
      4488
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2504
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2172
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1709
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1328
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1173
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1150
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      945
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      867
    Aihe