Millaista se duunia on? Kun hommia ei ole ulkoistettu, vaan toimitaan oman firman it-hommissa PK-sektorilla, 300 - 600 henkilön PK-firmat?
Millaista työ ei it-firmassa, tietohallinnossa tms?
Jaskaasds
61405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä on vajaa 200 naamaa hommissa, neljällä eri paikkakunnalla. IT:ssä meitä on kaksi jamppaa. Hoidellaan kaikki tuotannonohjaus/laskutus -järjestelmän laskutuksesta ja raportoinnista toimipisteiden välisiin vpn/mpls-yhteyksiin ja hiirien asenteluun koneisiin. Sanomattakin on selvää, että saa "monipuolisen näkemyksen toimialaan".
On sitä paskempaakin hommaa olemassa.
Itse työskentelen teollisuudessa, isossa kansainvalisessä yrityksessä. Meitä on 5 henkilöä Suomessa vastaamassa alle 10 tehtaan toimistoverkon järjestelmistä hankinnoista lähtien. Työtä riittää enemmän kuin ehtii tehdä ja vastuu painaa. On pystyttävä tekemään itsenäistä työtä ja joskus hyvin nopeita ratkaisujakin,koska kaiken on tosiaan toimittava 24 h. Hyvin useasti täytyy ajatella hyvin luovasti, että pystyy ratkaisemaan mitä ihmeellisimpiä ongelmia ja ihan itse.
Palkka on ihan kohtuullinen, mutta omaan kehittämiseen ei tahdo jäädä aikaa tarpeeksi, vaikka korvamerkittyä rahaakin kursseihin löytyy.
Tässä tosiaan tulee laaja näkemys teollisuuteen eikä vain IT:hen. Eli paljon töitä, itsenäinen asema ja pystyttävä itse ratkomaan ongelmia nopeasti. Homman on toimittava. Vaatii kovaa ammattitaitoa.
Aikaisemmin oli töissä muun alan firman it-osastolla. Etuna it-firmoihin nähden on se että hommia on aina.
Haittana puutuva työrauha, käyttäjät olivat jatkuvasti niskassa kyselmässä neuvoja ja poraamassa murheitaan. Avokonttorissa kun vieressä oli loppukäyttäjiä oli tosi hauska miettiä jotakin kinkkistä probleemaa kun jatkuvasti sateli keskeytyksiä joka puolelta. Ja keskeyttää oma homma tämän tästä ja etsiä vastauksia.
It-firmallahan hommat ovat projektiluonteisia muutama kuukausi kerrallaan ja välillä saa notkua viikko- / kuukausikaupalla omalla konttorilla tappamassa aikaa netissä roikkumalla. Ei ole hauskaa pidemmän päälle ja koko ajan pelko perseessä koska lomautetaan tai annetaan loparit.
suuressa firmassa käytännössä pelkkänä Cobol-koodarina. Väki ei vaihdu lainkaan. Jotenkin koen arvostuksen olevan heikon, olemme vain kuluerä. Nykyään B-luokan it-työläiset kuten minä ovat avokonttorissa. Noin puolella IT-väestä on oma huone. Tilaa kyllä on ja melko korkeat sermit, mutta on häiritseviä ääniä. IT-päällikkömme ei murehdi lainkaan henkilöstön asioita. Hän on suhteilla (omistus) päässyt suuren yhtiömme (vielä suuremman konsernin tytäryhtiö) IT-päälliköksi keskinkeraisella koulutuksella ja lyhyehköllä työkokemuksella. Hän on mm. palkannut erään nuoren tyypin suoraan projektipäälliköksi. Tyypin koulutus ja IT-alan tuntemus pilkkaa vanhojen asiantuntijoidemme työtä. Pääasia tuntuu olevan että hakija on nuori. Monet meistä ovat taulukkopalkoilla töissä, täysin ikälisin palkka jää alle 3000 euron. Moni on jo 50 v täyttänyt.
Koulutus ei paina missään, kun sitä ei lähimmällä esimiehelläkään juuri ole ja hänen esimiehellään vain opistoasteen tutkinto. Kukaan ei arvosta ulkopuolista vaativampaa alan lisäkoulusta jota jotkut harvat meistä suorittavat myös vapaa-ajallaan esim. avoimessa yliopistossa osoittaen aktiivisuuttaan ja itsensä kehittämishaluja. Toisaalta parhaat hommat vievät kultapossukerholaiset ja he saavat myös käydä talon maksamilla kursseilla. On melko turhaa käydä nykytekniikan kursseilla kun emme niihin itse sekaannu töissä. Koneemme ovat tekniikaltaan 70-luvun IBM keskuskoneita.
Plussana voisin sanoa että työtahti ei päätä huimaa eikä ylitöitä juuri tehdä. Toisaalta hermostuttaa kun asiat eivät eri syistä etene.
Töihin kuuluu myös turhauttavia palavereja joista ei ole juuri mitään apua työhön. Jotenkin tämä homma vie loputkin vähäisestä itsetunnosta.
Lähin esimies pesee kätensä vaatimalla meiltä joka kuukausi päiväkohtaisen raportin mitä on tehty. Mielestäni kyllä perkele pitäisi olla työnantajan asia tietää mitä teettää. Työ on erittäin ptkälti vanhojen järjestelmien ylläpitoa.
Uudet nuoret taloon tulijat joita on todella harvoin saavat uskoakseni n. tonnin nykyrahaa palkkaa/kk enemmän kuin minä.
Teknillisen henkilön työpaikka ei ole mitenkään varma, voin epäillä olenko vielä 3 v päästä töissä. Koko ajan johto yrittää pikkuhiljaa korvata vanhoja keskuskonejärjestelmiä uudemmilla eri laitteistoile tehdyille modernimmilla softilla. Uskoisin että seurustelu-upseerit sen kun vaan porskuttavat, mutta akateemisetkin Cobol-koodarit saavat lähteä tulevaisuudessa.
Täällä ei juuri kehity teknillisissä hommissa, vaikka meillä työ ei ole kovin kapea-alaista.
Kehityskeskustelutkin pidetään vain firman hyödyn kannalta.
Isoissa konsernifirmoissa ei tietohallinnossakaan juuri vapausasteita tunneta. Olen duunissa isossa ja nimekkäässä saksalaisfirmassa ja kaikki hommat hoidetaan pilkulleen saksasta annettujen määräysten mukaan. Toimintatavat ovat 10-15 vuotta ajastaan jäljessä, rauta ja softat pari sukupolvea vanhoja. IT-hallinnon suurimmat haasteet ovat lähinnä kustannusten säästämisessä ja työntekijöiden nettisurffauksen vaikeuttamisessa. Ja ajoittain joutuu saksalaisille dirikoille selvittämään että työntekijöiden sähköpostin lukeminen on Suomessa laitonta. Jos kirjoittaisin kaikista kokemuksistani muutaman viime vuoden ajalta muistelmat niin se olisi taattu tragikoominen klassikko.
Itse pikkusen isommassa yrityksessä, mutta varmaan samanlaista hommaa kuin pienemmässä.
Hommat monipuolisia, joutuu/pääsee olemaan mukana erilaisissa liiketoiminnan kehityshankkeissa. Hommia paljon, mutta tasaisempaan tahtiin. Eli projekteja jatkuvasti käynnissä, joten ei pääse huilaamaan projektien välissä. Projektien lisänä vastataan järjestelmien pyörimisestä eli välillä tulipalohommia.