Siis mitä tarkoittaa käytännössä tämä samahirviö KUNTOUTTAVA TYÖTOIMINTA? Mitä eroa sillä on esim. työelämävalmennukseen ja työharjoitteluun?
Kuntouttava työtoiminta
lwud
5693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
muuten ihan samanlaista touhua
lähinnä sellaista, että sinä harjoittelet nousemaan aamuisin tiettyyn aikaan ja siirtymään määrättyyn paikkaan. Määrätyssä työpaikassa harjoittelet impesillille vaativia työtehtäviä ja harjoittelet pinnistämään koko keskittymiskykysi, että pystyt suoriutumaan ääliötasoisista työtehtävistä.
Tulevaisuudessa voit ehkä työllistyä vammaistuen avulla johonkin työpaikkaan. useimmin työtön vain leimautuu ääliöksi, kehitysvammaiseksi,psyykkisesti tai fyysisesti sairaaksi ...ja pääsee sitten joskus tulevaisuudessa eläkkeelle.
Kyllä nämä nimikkeet kuten kuntouttava työtoiminta on aika loukkaava. Monet työttömät ovat paljon paremmassa kunnossa kuin työssäolijat ja silti joutuvat menemään johonkin täysin tyhmään työhön joka on ns. kuntouttavaa työtä. Pitäisi kieltäytyä menemästä mutta sitten tulee sanktioita. Työttömiä kiusataan kaikin tavoin työnvälityksen toimesta. En ihmettele kun on niin paljon masentuneita ja ahdistuneita ihmisiä. Toisille kun maksetaan siitä ihan hyvä palkka että työkseen kiusaavat toisia, hullua hommaa ja verorahoillamme vielä.
Oma asennoituminen ratkaisee paljon siinä, minkä tyyppisiä töitä tulee vastaan. Jos käyttäytyy kuin imbesilli, tottakai saa sitten sen tasoisia tehtäviäkin. Monelle pitkään työttömänä olleelle oikeasti on aikamoinen haaste herätä aamulla ja pystyä saapumaan työpaikalle. Jos tuollainen taito on kateissa, niin turha kuvitellakaan saavansa ikinä oikeita töitä. Siksi kuntoutetaan ihminen työkykyiseksi tuolta osin osoittamalla hänelle työpaikka. Kuntouttavassa työtoiminnassa työtehtävät muotoutuvat henkilön omien kykyjen ja taitojen mukaan. Suhtautumalla positiivisesti ja tekemällä kunnolla työtehtävänsä, pystyy osoittamaan työkykynsä ja saamaan työtodistuksen, jonka avulla työn hakeminen jatkossa on huomattavasti helpompaa kuin sohvalla makaavan rutisijan.
Alunalkaen vajaakuntoisille (ja älyisille), narkomaaneille, alkoholisteille, tai paremminkin noista parista viimeksimainitusta elämäntavasta jotenkuten kuivillepäässeille suunnattua. Se on noin kansankielellä tällaista "kädet takaisin rattiin" ja joiden ihmisten kohdalla sitten katsellaan onko töihin enää ollenkaan jne. Toisten kohdalla todella huomataan, että ei ole kerta kaikkiaan syystä tai toisesta töihin enää varmaan koskaan ja sen pohjalta aletaan katsoa asioita.
Nykyään varsinkin isommilla paikkakunnilla ja kaupungeissa on homma alkanut laajentua (kai vähän siksi ettei oikein ole enää vaihtoehtoja mihin laittaa suuria määriä väkeä ym) siihen suuntaan, että ihan terveillekin mutta tarpeeksi kauan työttömänä olleille alkaa tulla ehdotuksia/tiedotteita/osoituksia näihin. Sillä ei ole siis mitään käytännönmerkitystä kellekään eikä mitään hyötyä. Se on vain yksi tällainen samaa luokkaa kuin hyödytön pallonpomputtelukurssi, joku sellainen kun on täynnä ja joku päätetään jonnekin pistää niin sitten tulee ajatus, että kuntouttava työtoimintahan voisi olla ratkaisu.
Tosin kyllä tältä aika turvassa saa olla vielä muutamankin vuoden työttömyydellä, jos vuosia alkaa kertyä runsaasti niin kohdalle voi kyllä jo napsahtaa. Varsinkin jos nyt työttömyyttä on joku tolkuton aika takana, vaikka 5-10 vuotta ja alkaa näyttää jonkun silmään, että tuolla voi olla jotain ongelmia. Yleensä taitaa olla yleistystä...eli tarpeeksi kauan työtön=pakosti jollakin lailla ongelmainen. Ainakin masentunut:) Sitä tuskin voi kukaan alkaa vastaan väittämään, eli suuressa viisaudessa ollaan jälleen oikeassa.