hius värit ??

Tää on varmaa joidenkin mieles tyhmä kysymys ,mutta kysyn kuitenkin.Jos värjäytän hiukseni niin onko siint haittaa sikiölle?
Ku onhan nis väreis kaikkee myrkkyi.T.tietämätön
3kk
6573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

värjäsin raskausaikana hiuksiani ihan normaalisti ja ihan niin kuin silloinkin kun en odottanut.

Äänestä
  • ei ollut vastaus...

    Äänestä

Tästä on ollu juttua joskus aiemminki, jos oikeen muistan..

Jossain viime kesän vauvalehessä (muistaakseni) oli kans juttua näistä väreistä ja myös kosmetiikasta (!).. Kannattaa lukea, jos kiinnostaa. Kirjastosta varmaan löytyy!

Ei suositella värjäämistä, eikä kosmetiikkaa, eikä mitään muutakaan kemikaalia käytettävän raskausaikana.

Tiedä sitten onko niistä todellista haittaa sikiölle, mutta jos hiusten värjääminen ei ole aivan välttämätöntä, niin jättäisin kyllä itse värjäämättä.

Äänestä
  • ei raskaus ole sairaus!!!!viis vuotta sitten kiellettiin lampaanliha kymmenen vuotta sitten sienet,maksa ym.aina jotain uutta keksitään.tänä vuonna käskettiin vain välttää silakkaa...mitä vielä???hei haloo te yli varovaiset pikku äidit eläkää mahd.normaalisti.ruisleipäkin tappais jos ruvettais tutkii...eikö teillä uusavuttomilla ole maalaisjärkeä??saa värjätä hiuksia,meikata,syödä,liikkua jne.kaaheeta mitä "äitejä"varmaan steriloi vauvan sängyn ennen nukuttamista!!!heh heh.onhan ne entis aikaset äiditkin selvinny kunnialla...äiti rv17 ja 4 kakaraa

    Äänestä

  • kampaaja kirjoitti:

    ei raskaus ole sairaus!!!!viis vuotta sitten kiellettiin lampaanliha kymmenen vuotta sitten sienet,maksa ym.aina jotain uutta keksitään.tänä vuonna käskettiin vain välttää silakkaa...mitä vielä???hei haloo te yli varovaiset pikku äidit eläkää mahd.normaalisti.ruisleipäkin tappais jos ruvettais tutkii...eikö teillä uusavuttomilla ole maalaisjärkeä??saa värjätä hiuksia,meikata,syödä,liikkua jne.kaaheeta mitä "äitejä"varmaan steriloi vauvan sängyn ennen nukuttamista!!!heh heh.onhan ne entis aikaset äiditkin selvinny kunnialla...äiti rv17 ja 4 kakaraa

    ..eikä kukaan sen väittänyt olevankaan, vai mitä?

    Äänestä

Kävin Ystävänpäivänä vaihtamassa värin hiuksiin, kampaajat olivat sitä mieltä että voi turvallisesti tehdä niin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiinuliini =) kirjoitti:

Tää on varmaa joidenkin mieles tyhmä kysymys ,mutta kysyn kuitenkin.Jos värjäytän hiukseni niin onko siint haittaa sikiölle?
Ku onhan nis väreis kaikkee myrkkyi.T.tietämätön
3kk

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu