Olen yrittänyt googlata, mutta olen vieläkin aika epävarma.
Mun olisi tarkotus ottaa 20x30 (A4)
valokuva, mutta luin jotain että ennen sitä kannattaisi kuvankäsittely ohjelmalla muuttaa resoluutiota?
Kuvan kooksi ilmoittaa ohjelma:
Width 3456 pixels
Height 2124 pixels
ja resoluutioksi 250 dbi:tä.
En oikein ymmärrä että mistä tietää millon resoluutiota kannattaisi muuttaa ja milloin ei ja mikä on hyvä resoluutio dbi:nä millekin tulosteelle.
Asialla oli hieman kiire, siksi piti tulla tänne kyselemään kun en omin avuin sitä oikein tunnu löytävän/tajuavan.
Mun olisi tarkotus ottaa 20x30 (A4)
valokuva, mutta luin jotain että ennen sitä kannattaisi kuvankäsittely ohjelmalla muuttaa resoluutiota?
Kuvan kooksi ilmoittaa ohjelma:
Width 3456 pixels
Height 2124 pixels
ja resoluutioksi 250 dbi:tä.
En oikein ymmärrä että mistä tietää millon resoluutiota kannattaisi muuttaa ja milloin ei ja mikä on hyvä resoluutio dbi:nä millekin tulosteelle.
Asialla oli hieman kiire, siksi piti tulla tänne kyselemään kun en omin avuin sitä oikein tunnu löytävän/tajuavan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
DPI on pikseliä, eli kuvapistettä tuumalle.
Esim:
A4 on 210mm*297mm.> leveys 210mm/25,4mm=8,27 tuumaa > 2124 pikseliä / 8,27 tuumaa = n. 256 DPI paperin leveyssuuntaan A4 paperille.
Koska paperissa ja kuvassa ei ole samat mittasuhteet, pitää kuvaa hieman rajata.
Mainitsemasi pikselimäärä siis riittää A4 tulosteeseen 250 dpi:n tarkkuudella.
Jos haluat suuremman kuvan pienenee dpi ja pienempään kuvaan riittää pikseleitä suurempaan dpi lukuun.
Resoa, dpi ei kannata muuttaa.
Jos resoa muutetaan kuvan fyysisen koon pysyessä samana (A4) muuttuu pikselimäärä ja kuva interpoloituu ja laatu heikkenee.
Pikselimäärä on kuvan koon ja laalun ainut absoluuttinen mitta.
Dpi on vain pikseleisen suhde haluttuun mittayksikköön, joka dpi:ssä on aina tuumina.
... ppi on se yksikkö joka kertoo pikseleiden määrän tuumaa kohti. Dpi kertoo mustepisaroiden määrän tuumaa kohti ja se on siis tulostettaessa käytettävä resoluution yksikkö. Tuohon ongelmaan voi todeta, että itse olen antanut tulostusohjelman skaalata kuvan kulloiseenkin tulostusmateriaalille sopivaan kokoon ja jälki on aina ollut erinomaista. 1200 x 1600 pikselin kuvasta saa vielä laadukkaan a-4 tulosteen tällä keinoin. Jos kuva on merkittävän pieni esim. 640 x480 pikseliä niin siitä ei saa laadukasta a-4 tulostetta millään, mutta voi yrittää photarissa interpoloida 10% kerrallaan jolloin kuva ei pikselöidy printatessa vaan jälki on tasaista, mutta se on pehmeää ja suttuista joten ihan miten pienestä tahansa ei kannata alkaa a-nelkkua tekemään. Kannattaa kokeilla itse missä ne oman laatuvaatimusten rajat kulkee sillä valokuvaamojen ja painojen etc suositukset aivät ole ihan yksiselitteisiä siksikään että ne ovat tulostusresoja joten sillä ei ole oikeastaan tekemistä alkuperäisen kuvan tarkkuuden kanssa vaan se kuva mieluiten sovitetaan sellaiseksi, että se voidaan tulostaa 100% skaalauksella. Ennen on kuvattu painotasoista jälkeä parin megapikselin kameroilla (1200 x 1600 pikseliä) ja tiedän kuuden megapikselin kuvaa käytetyn metrien kokoisessa tienvarsimainoksessa joten ihan valtavan ahdistunut ei tarvitse pikseleiden riittävyydestä olla nykyvehkeillä joissa pikseleitä on enemmän kuin omiksi tarpeiksi.
Ei niistä pikseleistä haittaakaan ole tulostusmielessä, mutta kannattaa kokeilla ja katsoa minkälaisessa yhteydessä kuvaa tarkastellaan.
"Pikselimäärä on kuvan koon ja laalun ainut absoluuttinen mitta."
Kuvan laadulla ja pikselimäärällä ei ole mitään tekemistä keskenään, se kertoo vain ja ainoastaan kuvan resoluution ts. minkä kokoisen kuvan pystyy tietyllä dpi:llä tuottamaan.
Pikselimääärään vetoaminen on tyypillinen kaupallinen hypetys jolla yritetään saada kymppikuvia ottavia tavallisia kotikuvaajia ostamaan 10megapikselin pokkareita siinä uskossa että kuvien laatu paranisi kun siinä todellisuudessa käy juuri toisinpäin.
pokkarit ovat erikseen, sillä kyseessä on silloin pieno kenno.
"pokkarit ovat erikseen, sillä kyseessä on silloin pieno kenno."
- Niin, miten se mielestäsi muuttaa tilannetta?
ISO
Hanki ja lue oheinen opus:
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=46498795