viiva mahassa

Hei! Mulla on nyt loppu raskaudessa tullut pystysuora viiva mahaan. Muistelisin, että sanotaan, jos tulee viiva mahaan niin se on poika. Onko tietoa? Onko tämä vaan uskomuksia ja tuleeko viiva lähes kaikille vai yleensä pojan saaneille?
151696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

en tiedä tuleeko kaikille..

Äänestä

Mulle tuli myös viime raskaudessa viiva vatsaan jo aika aikasin, n. rv 25 ja tyttö tuli. Nyt viiva tuli paljon myöhemmin, ehkä pari viikkoa sitten, mut ei oo tietoa kumpi tulee. Ihan jännä nähdä, onko tämäkin tyttö. En usko noihin uskomuksiin, ainakaan enää. =)

Äänestä

Viivat navan ylä- ja alapuolella molemmissa raskauksissa.Esikoinen on tyttö...mahtaisko masussakin oleskella tyttö...

Äänestä

Ei pidä paikkaansa, että olisi välttämättä poika tulossa.
Viiva on pigmenttiviiva, "linea negra" ja tulee, jos on tullakseen.

Itsellä oli tumma viiva alhaalta ylös ja tyttö tuli ;-)

http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2006/140306_a.htm

Äänestä

-91 ja -94 pojat ja viiva vatsassa. -97 tyttö ja ei viivaa. Nyt ultran mukaan odotan tyttöä ja ainakaan vielä ei oo viivaa näkyny, rv 24 1.
Joten saa nähdä :)

Äänestä

Luulin, että on todella harvinaista, että tyttöä odottaessa tulisi viiva, koska en ole sellaisia kokemuksia kuullut. Itselläni on viiva, joten tietenkin automaattisesti poikaa olen ajatellut :D Mutta mukavaa jos silti vielä mahdollisuus että olisikin rinsessa tuolla masussa. :) Nyt siis viikkoja 26 5

Äänestä

Niin, eli mulla ainokainen raskaus, jossa viiva tuli oli silloin kun sain ainokaisen tyttöni. Kolme muun raskauden aikana ei viivaa ja pojat kaikista tuloksena.

Nyt aika jännää odotella kun tuplat tulossa eikä ainakaan vielä ole viivaa näkynyt, huomenna vkot 20 0.

Äänestä

mutta huomasin sen vasta kun olin synnyttänyt ja nahka tullut kasaan takaisin.. oli niin hentoisen vaalean ruskea.. napaan asti vaan ja poika tuli

Äänestä

mulla tuli pojasta viiva.

Äänestä

Esikoista odottaessa sain viivan vatsaani. Navan alapuolelle. Poika tuli. Toinen lapseni on tyttö, ei viivaa. Kolmatta odotan (poika), mutta viivaa ei näy (rv30).

Äänestä

mulla on se pigmenttijuova/viiva tullut jokaisessa raskaudessa. tosin kahdessa edellisessä oli heti alusta asti ja tosi vahva, molemmat tyttöjä. nyt tässä kolmannessa se ilmestyi kolmisen viikkoa sitten, viikkoja nyt 28 3

Äänestä

...on mulla, ja poika tulossa.

Äänestä

Minulla tuo samainen viiva on ollut jo pari vuotta ennen kuin edes olin raskaana.

Äänestä

Tulipa vaan mieleen että mulla toi pigmenttiviiva on ollu aina, nuoruudesta asti, raskaana tai ei.

Äänestä

Edellinen oli tyttö ja viiva tuli, nytkin pitäisi olla tyttö tulossa, muttei viivaa ole tullut. Raskausviikkoja tänään 27 3.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva äiti kirjoitti:

Hei! Mulla on nyt loppu raskaudessa tullut pystysuora viiva mahaan. Muistelisin, että sanotaan, jos tulee viiva mahaan niin se on poika. Onko tietoa? Onko tämä vaan uskomuksia ja tuleeko viiva lähes kaikille vai yleensä pojan saaneille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu