Hei! Mulla on nyt loppu raskaudessa tullut pystysuora viiva mahaan. Muistelisin, että sanotaan, jos tulee viiva mahaan niin se on poika. Onko tietoa? Onko tämä vaan uskomuksia ja tuleeko viiva lähes kaikille vai yleensä pojan saaneille?
viiva mahassa
15
1684
Vastaukset
- jo nyt ja viikkoja 11+5
en tiedä tuleeko kaikille..
- rv 38
Mulle tuli myös viime raskaudessa viiva vatsaan jo aika aikasin, n. rv 25 ja tyttö tuli. Nyt viiva tuli paljon myöhemmin, ehkä pari viikkoa sitten, mut ei oo tietoa kumpi tulee. Ihan jännä nähdä, onko tämäkin tyttö. En usko noihin uskomuksiin, ainakaan enää. =)
- viivasta
Viivat navan ylä- ja alapuolella molemmissa raskauksissa.Esikoinen on tyttö...mahtaisko masussakin oleskella tyttö...
- Äiti 0806
Ei pidä paikkaansa, että olisi välttämättä poika tulossa.
Viiva on pigmenttiviiva, "linea negra" ja tulee, jos on tullakseen.
Itsellä oli tumma viiva alhaalta ylös ja tyttö tuli ;-)
http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2006/140306_a.htm - oli näin
-91 ja -94 pojat ja viiva vatsassa. -97 tyttö ja ei viivaa. Nyt ultran mukaan odotan tyttöä ja ainakaan vielä ei oo viivaa näkyny, rv 24 1.
Joten saa nähdä :) - Me Kaks
Luulin, että on todella harvinaista, että tyttöä odottaessa tulisi viiva, koska en ole sellaisia kokemuksia kuullut. Itselläni on viiva, joten tietenkin automaattisesti poikaa olen ajatellut :D Mutta mukavaa jos silti vielä mahdollisuus että olisikin rinsessa tuolla masussa. :) Nyt siis viikkoja 26 5
- pojista ei...
Niin, eli mulla ainokainen raskaus, jossa viiva tuli oli silloin kun sain ainokaisen tyttöni. Kolme muun raskauden aikana ei viivaa ja pojat kaikista tuloksena.
Nyt aika jännää odotella kun tuplat tulossa eikä ainakaan vielä ole viivaa näkynyt, huomenna vkot 20 0. - tuli viiva
mutta huomasin sen vasta kun olin synnyttänyt ja nahka tullut kasaan takaisin.. oli niin hentoisen vaalean ruskea.. napaan asti vaan ja poika tuli
- ...
mulla tuli pojasta viiva.
- ...
Esikoista odottaessa sain viivan vatsaani. Navan alapuolelle. Poika tuli. Toinen lapseni on tyttö, ei viivaa. Kolmatta odotan (poika), mutta viivaa ei näy (rv30).
- kaisa76
mulla on se pigmenttijuova/viiva tullut jokaisessa raskaudessa. tosin kahdessa edellisessä oli heti alusta asti ja tosi vahva, molemmat tyttöjä. nyt tässä kolmannessa se ilmestyi kolmisen viikkoa sitten, viikkoja nyt 28 3
- mametsu68
...on mulla, ja poika tulossa.
- Lizzy*
Minulla tuo samainen viiva on ollut jo pari vuotta ennen kuin edes olin raskaana.
- mulla
Tulipa vaan mieleen että mulla toi pigmenttiviiva on ollu aina, nuoruudesta asti, raskaana tai ei.
- vaavi07
Edellinen oli tyttö ja viiva tuli, nytkin pitäisi olla tyttö tulossa, muttei viivaa ole tullut. Raskausviikkoja tänään 27 3.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1302671Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/702077Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341780Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee201659- 1181607
- 1391306
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su881074Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441025"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48982Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917