Millä Pargasta Lefkakselle?

Hei! Kesäkuussa on tarkoitus viettää viikko Pargassa ja heti perään viikko Lefkaksella. Mikä on kätevin/halvin tapa siirtyä tuo väli (matkatavaroiden kanssa)? Auton vuokraamme kyllä ja sen palauttaminen tähän "toiseen" kohteeseen kuulemma käy - mutta säästäisimme autolla ajoa mieluummin sitten muihin reissuihin. Mistä saisin tieto juna (no ei kai L:lle mene juna;) bussi aikatauluista? Olisi kiva tietää hyvissä ajoin, että tietää milloin sen auton sit vuokraa.

Kiitos etukäteen!
2599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ne kulkevat myös Kreikassa

Äänestä

Paikan päältä saat tarkemmat tiedot bussiaikatauluista. Mutta voit luottaa siihen, että bussilla pääsee. Odotusta vain voi tulla. Ja bussin vaihtojahan on aika monta. Me lähdettiin matkaan aamusta, ehkä seitsemän maissa ja nidrissä oltiin 13 tai 14 maissa. Matkatavaroidenkaan kanssa ei ollut mitään ongelmia.
Me tehtiin kyseinen reissu pari kesää sitten. Me oltiin tjären matkalla mutta oppaat pargassa ei olleet kovin innokkaita auttamaan meitä ongelmassa. Bussiaseman työntekijä ei heidän mukaansa ole yhteistyöhaluinen tai kielitaitoinen.
Me sitte itse mentiin tiedustelemaan aikatauluja aseman mieheltä. Seinällä oli aikataulu pargasta prevezaan ja pienen odottelun ja muutaman kreikankielen sanan jälkeen aseman mies soitti prevezaan ja tiedusteli miten prevezasta kulkee bussit lefkakselle. Pian saatiin mieheltä paperilappu, johon se oli raapustanut kaikki sitä väliä kulkevien bussien aikataulut. Seuraavana aamuna, ku meidän oli aika vaihtaa lomapaikkaa, oli kyseiset aikataulut ilmestynyt aseman seinällekin. siis sieltä lukemaan ja kyselemään.

Hauskaa matkaa! Mä voisin lähteä takas milloin vain. Etenkin pargaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meppipeppi kirjoitti:

Hei! Kesäkuussa on tarkoitus viettää viikko Pargassa ja heti perään viikko Lefkaksella. Mikä on kätevin/halvin tapa siirtyä tuo väli (matkatavaroiden kanssa)? Auton vuokraamme kyllä ja sen palauttaminen tähän "toiseen" kohteeseen kuulemma käy - mutta säästäisimme autolla ajoa mieluummin sitten muihin reissuihin. Mistä saisin tieto juna (no ei kai L:lle mene juna;) bussi aikatauluista? Olisi kiva tietää hyvissä ajoin, että tietää milloin sen auton sit vuokraa.

Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu