Voiko yleislääkäri

jotain lääkettä sosiaaliseen jännitykseen?? Vai minkä alan lääkärille varaisin ajan? Opiskeluihini tuntuu kuuluvan niin paljon itseilmaisua, puheita, esitelmiä ym. ym. että olen melkein valmis lopettamaan koulun kesken, ellen saa tähän jännitykseen jotain apua.
81269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Psykiatri voisi olla se lääkäri, joka on eniten erikoistunut tuollaisiin tilanteisiin... Tietysti esim. psykologista (ei siis lääkäri) ja terapioista voi olla pidemmällä tähtäimellä apua, kuin psykiatrin tekemästä lääkemääräyksestä.

Äänestä

kyllä voi...ei muuta kun soittoa huomenna omalle terveysasemalle...ei sellasta "jännitystohtoria" ole olemassakaan....;P

Äänestä

Yksi lääke jännitykseen ja ahdistuksiin voisi olla risolid,jota saa reseptillä.Kyllä yleislääkäri varmaan voi kirjoittaa.Se ei väsytä,vaan rentouttaa,tekee puheliaammaksi ja hieman virkistääkin.

Äänestä

lääkkeet sinulle kirjoittaa.

Äänestä

Eli miten se nyt mahtaa olla... Sosiaalinen jännitys on muutenkin vaikea myöntää ja puhua siitä, niin menisin mieluusti yhdelle lääkärille, joka voisi minua auttaa. Oletko itse käynyt yleislääkärillä vai psykiatrilla?

Äänestä

Kyllä se yleislääkäri voi lääkkeen kirjoittaa, mutta kyllä minä kääntyisin psykiatrin puoleen tuossa ongelmassa.

Pyykenlääkkeiden tuntemus ja käyttö on kuitenkin paaaaljon paremmin hanskassa psykiatreilla, joten älä hukkaa aikaasi yleislääkärille. Saat paremman avun psykiatrilta.

Äänestä
  • joten kyllä se saattaa väsyttää, eikä muutoinkaan ole ehkä paras jän.poistaja.
    Kokeile nyt ensin vaikka jtln beetasalpaajaa, mahd.jtkn rohdosvalmistetta (ne eivät ole kaalliita, esim. Valrian, jos ei auta, niin ei sitten auta,kokelu kannattaa.)
    Itselläni on käy.bentzo, alpratsolam, kauppan. mm-Xanor, sopii minulle, otettavaksi tarvittaessa.

    Äänestä

Omalta lääkäriltä saa nopeasti ja ehkä helpompi hakea lääkkeitä aluksi.
Yleislääkärit ei välttämättä pitemmänpäälle ota hoitaakseen oireitasi,vaan kehottaa siirtymään kyseiseen sairauteen erikoistuneen lääkärin(psykiatrin)puoleen.

Psykiatri on paljon parempi vaihtoehto pidemmänpäälle,mutta voi olla suurempi kynnys mennä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjoittaa kirjoitti:

jotain lääkettä sosiaaliseen jännitykseen?? Vai minkä alan lääkärille varaisin ajan? Opiskeluihini tuntuu kuuluvan niin paljon itseilmaisua, puheita, esitelmiä ym. ym. että olen melkein valmis lopettamaan koulun kesken, ellen saa tähän jännitykseen jotain apua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu