Tänään tuli radiosta tango nimeltään yksin (Uno) Tangon sovitus oli hieno, mutta mikä hienointa kaunis ja komeaääninen mieslaulaja joka laulun esitti oli todella upea. Parasta tangolaulua mitä olen kuullut. Laulusta välittyi jotenkin aito, laulun tekstiä ja musiikkia myötäilevä hieno tulkinta. Yllätykseni oli suuri kun sanottiin laulajan olleen Jorma Hynninen. Onko hän levyttänyt enemmänkin tangoja, tietäisikö joku? Esitys oli upea, parasta tangolaulua mitä olen kuullut. Ja olen kuullut paljon- olen tangon ystävä ja käyn joka kesä Seinäjoella.
Yllättävää
7
270
Vastaukset
- Tanne
Jorma Hynnisen tangolevyn nimi on Hurmio. Markku Johanssonin sovitukset. Johansson on kehunut Hynnisen laulua sanoen sen olevan ylittämätöntä laulua. Minulla on tuo levy ja suosittelen sitä muillekin.
- *********
Suutari pysyköön lestissään. Hynninen sopii paremmin laulelmiin ja klassiseen. Tango ei taivu oikein luonnikkaasti hänen laulutyylillään.
- joosef
Samaa mieltä olen. Hynnisen tangon laulamisesta ei oikein tiedä rupeaako hän oksentamaan vai laulamaan, vai onko kyseessä vain äänivarojen esittely tai oopperalaulutekniikan oppiesitys. Toivotonta kurttuotsaista melkeinpä mölinää. Mahtavan pömpöösit ja raskaat Markku Johanssonnin sovituksetkin ovat ehkä teknisesti hyviä, mutta ikäviä kuunnella. Kaksi loistavaa muusikkoa tekivät poikkeaman väärälle alueelle!.
Sopii muuten vain yhtenä esimerkkinä vertailla Hynnisen/Johanssonnin Tango Poesieta Olavi Virran/ George.de Godzinskyn 50-luvulla tekemään vastaavaan. Edellisessä vain esitetään ja se on kuin Vuorisaarna, mutta jälkimmäisessä Virta oikeasti LAULAA rakastetulle ihailun kohteelle ja orkesterin osuus on kevyehkö ja tunnelman mukainen.
No- tykätköön kukin mistä haluaa. Tämä nyt oli vain minun mielipiteeni, Mutta kuten sanottu suutarin olisi parasta pysyä lestinsä ääressä. Se on musiikissakin todistettu monta kertaa ennen nyt puheen olevaa.
- uggo
Hynnisellä on rahahuolia kun pitää tangoa laulaa. annetaan se ammattilaisille. ooppera maksaa niin paljon meille veronmaksajille, että Päivi Lipponen repisi köyhänä silmät päästä paavoltansa!
- Tenkari
Kyllä tango istuu loistavasti Hynniselle. Hänellä on poikkeuksellinen tulkintataito joka lähtee tekstistä ja musiikista. Hän on todella paneutunut asiaan. Markku Johanssonkaan ei turhaan kehu ellei asia ole niin. Hieno levy.
- mieltä
Tenkari kirjoitti:
Kyllä tango istuu loistavasti Hynniselle. Hänellä on poikkeuksellinen tulkintataito joka lähtee tekstistä ja musiikista. Hän on todella paneutunut asiaan. Markku Johanssonkaan ei turhaan kehu ellei asia ole niin. Hieno levy.
En ole kenenkään kuullut laulavan tangoja niin hyvin kuin Jorma Hynninen. Hyvin jalolla, miehekkäällä tavalla laulaen. Hänellä on erittäin kaunisvärinen ääni.
- vie Hurmioon
mieltä kirjoitti:
En ole kenenkään kuullut laulavan tangoja niin hyvin kuin Jorma Hynninen. Hyvin jalolla, miehekkäällä tavalla laulaen. Hänellä on erittäin kaunisvärinen ääni.
Hynnisen levy on uskomaton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1475534Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1383611"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263349Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363223Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi452732Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.512304- 242250
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2302192prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111924Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk931826