kuka päättää opiskelijoiden määrästä ???

Kuka/tai, mikä ministeri/työryhmä päättää koulutettavien poliisien määrästä nykyään ?

Poliiseja valmistuu koko ajan kiihtyvällä tahdilla työttömiksi, viimeisimpien tilastojen mukaan jopa 30% vasta valmistuneista ei saa alan töitä. Voisi laittaa suoraa palautetta asiasta päättäville jotta pienentäisivät koulutettavien määrää poliisiopistossa, itse ajattelin armeijan jälkeen hakeutua poliisi kouluun, mutta into on hävinny kuultuani perseellään olevasta työllisyystilanteesta.
5672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sisäasiainministeriö tai jokin sen alainen poliisikoulun neuvotteluryhmä tai sinne päin... Viime kädessä kuitenkin sisäministeri Rajamäki. Ja vinkkinä sulle, että kannattaa jättää poliisikoulu väliin ja opiskella itselle kunnon ammatti. Niin mäkin teen, vaikka tulikin 2,5 vuotta turhaan oltua kyseisessä opinahjossa.

Äänestä

tiedossa olevien eläkepoistumien ja arvioitujen luonnollisten poistumien mukaan. Kaikille olisikin töitä jos määrärahoja auki olevien virkojen täyttämiseen saataisiin. Viime kädessä eduskunta on vastuussa tästä härdellistä kun rahaa ei poliisille heru, ei sitten millään. Johonkin helevetin kulttuuriprojekteihin kyllä syydetään niin paljon rahaa kuin vain haluavat ottaa vastaan. Kai se pelottaa että jos poliisi saa tarvittavat resurssit niin aikaa voi löytyä myös isokenkäisten rikosten tutkimiseen.

Äänestä

Se on ongelma monelle poliisiksi kouluttautuneelle, kun ei ole alan töitä.

Kyseessähän ei ole mikään "merkittävä yhteiskunnallinen ongelma", joten en usko tilanteen korjaantuvan, ainakaan lähitulevaisuudessa.

Jos poliisiresurssien riittämättömyys on jostain syystä vaikkapa mediassa esillä, niin tilanteeseen voi tulla vaikka muutoksia.

Äänestä

Ei niitä koulutusmääriä mikään ministeriö tai ministeri päätä.

Pari lainausta poliisin sivuilta:
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/98D2A677228BA87CC2256F310033CC1D?OpenDocument

"Poliisin ylijohto vahvistaa vuosittain ylijohto vahvistaa perustutkintokoulutuksen aloituspaikkamäärät sekä koulutusstrategian ja vuosittaisen koulutussuunnitelman."

Poliisiorganisaatio siis päättää täysin omaehtoisesti Poliisikoulun oppilasmäärät, kuten myöskin eläköityvien poliisivirkojen täyttämisen tai täyttämättä jättämisen.

"Poliisi on tulosohjattu organisaatio..."

Tarkoittaa sitä, että poliisi päättää itse mitä sille budjetoiduilla rahoilla tehdään. Eli jos ylijohto haluaisi lisää poliisin virkoja, niin niihin kyllä olisi varaa.

Ettekö ymmärrä, se on täysin virkapukuisten hallussa, kuinka monta koulutetaan ja moniko heistä saa viran. Tokihan se ylijohdolle sopii, että vastavalmistuneet konstaapelit kiukuttelevat ministerille..

Äänestä
  • on nimenomaan "persaukisten" tapa valita tärkeiden ja enemmän tärkeiden asioiden välillä. Poliisin ylijohto laatii toimintasuunnitelmat määrärahojen mukaan. Jos rahaa olisi "yllinkyllin", niin varojen priorisointia ei tarvitsisi tehdä karimalla tärkeitä asioita pois "listalta". Lisävarojen saaminen ei ole siis kiinni poliisista vaan eduskunnasta, hallituksen ministereistä ja poliittisten päättäjien tahdosta. Lääke turvallisuuden parantamiseksi on lisää rahaa poliisille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuorimies 88 kirjoitti:

Kuka/tai, mikä ministeri/työryhmä päättää koulutettavien poliisien määrästä nykyään ?

Poliiseja valmistuu koko ajan kiihtyvällä tahdilla työttömiksi, viimeisimpien tilastojen mukaan jopa 30% vasta valmistuneista ei saa alan töitä. Voisi laittaa suoraa palautetta asiasta päättäville jotta pienentäisivät koulutettavien määrää poliisiopistossa, itse ajattelin armeijan jälkeen hakeutua poliisi kouluun, mutta into on hävinny kuultuani perseellään olevasta työllisyystilanteesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu