TM:n vertailussa moittivat 1.8 cromaa meluisaksi karhealla tienpinnalla,ihmettelin asiaa sillä ainakin koeajamani 2.2 oli hyvin hiljainen.Onkos Erkillä antaa kommenttia tästä.Sitten eräs mielenkiintoinen seikka moottoreista,käsittääkseni 1.8 ja 2.2 ovat täysin identtisiä Opelin moottoreiden kanssa. 1.8:n moottorissahan on jakohihna kun taas 2.2 on ketjukone.Opel ilmoittaa jakohihnan vaihtoväliksi 150 tkm/10v kun taas Delta 60tkm/3v,haiskahtaa vähän rahastukselta eli Croma onkin järkevää ostaa 2.2:n koneella.
Croma
Cromisti
113811
0Äänestä
Vastaukset 11
Vanhimmat
ihmettelinkin miksi 1.8 oli valittu testiin kun 2,2sta saa samaan rahaan parempi suorituskyky, halvemmat huollot, hiukan suurempi kulutus >enemmän pisteitä ko. vertailussa
Sillä Cromaa on nimenomaan kehuttu meluttomuudesta niin lehdissä kuin käyttäjäkertomuksissa. Itse en ole kyllä ajanut ettei kuume iske.
Eikös Opelin koneista paukahtele noi remmit ennen aikojaan... :)
ja Skodissa on moottori takana.
se 2.2 kun siinä on ketju>halvempi huoltaa
Pakko myöntää, että rengasmelua on alkuperäis-Turanzoilla ja Hakkapeliitta Nelosilla. Kitkarenkailla auto meneekin sitten ihan hissukseen ja saatan kuvitella niin olevan myös melkein millä tahansa muilla kesärenkailla. Lehdet ovat melkein järjestään maininneet Croman hiljaisuudesta, esim. Aftonbladet kirjoitti "todella hiljainen myös karhealla ruotsalaisasvaltilla". Moottorin ääntä ei 2,2-litraisella matka-ajossa kuule juuri lainkaan eikä tuulensuhinoitakaan ole.
Toinen TM-vertailussa hiukan moitittu ja aiemmissa jutuissa poikkeuksetta kehuttu juttu oli jousitusmukavuus. No, ehkä tähän vertailuun osuivat vastaan ne kaikkein pehmeimmät kilpailijat.
1,8:n hihnanvaihtoväliin kiinnitin itsekin huomiota, haiskahtaa todella rahastukselta.
Olemme omistaneet 1.8 Croman noin 2kk ja ihmettelin TM vertailua!
TM:n koeajo (6/06) ja vertailu (1/07) olivat ihan eri autosta!?
Koeajon kommentit olivat mielestäni todella lähellä omia kokemuksiani.
1.8 ja 2.2 ovat mielestäni moottorimelun suhteen samalla tasolla.
Autossamme on Hakkapeliitta 4 talvirenkaat ja sisämelu on siedettävällä-matalalla tasolla.
Koeajoin 2.2 Croman kesärenkailla - hiljainen oli.
Jousitus ei ole autossamme kova ja täristävä.
Auton jousitus on lähellä saksalaista jousitusta olematta silti liian jäykkä tai pintakova.
Entisenä Pösö autoilijana täytyy myöntää, että ei Cromassa ranskalaista pehmeyttä ole.
Ei jousituksen takia paikat hampaista tipu :)
Jousitus on makuasia.
Ilmeisesti vertailun lopputulos syntyi pitkälti ennakkoasenteiden muovaamana ja makuseikkojen ratkaistessa.
Valitsimme 1.8 moottorin pienen kulutuksen takia.
Kokonaistaloudellisuuden näkee lopulta ajan saatossa.
Sen minkä huollossa maksaa, saattaa säästää polttoaineessa.
Maantieajossa 1.8 kuluttaa alle 6l/100km.
Sama täällä, Jare Sukavan TM-koeajon havaintoihin minunkin on helppo yhtyä.
Sekä 2.2 että 1.8 tullut koeajettua, en tullut katsoneeksi oliko autoissa samat renkaat vai ei, mutta esittelyautoista 1.8 huomattavasti meluisampi rengasmelun osalta. Epäilisin että sattunut äänekkäillä renkailla varustettu malli testiin..
Jep, vertailussa näyttivät olleen alla Turanzat ja ne ovat meluisat. Meillä vielä Business-paketin 215/50R17-kokoisina... Kuluisivatpa nopeasti, että pääsisi hankkimaan kunnolliset renkaat.
juttu.
Sukavan koeajoraportti oli asiaa, mutta vertailun tekijöistä kyllä haisi vahvasti vanha tuttu Fiat-inho. Jo vertailuauton valinta; oliko yli 2000€ halvempi kuin sitikka? Ja 1.8:ssa on muutamia eroja isompiin malleihin verrattuna:
- kevyempi, voi vaikuttaa jousituksen toimintaan, vaikka en sitä uskokaan. Siitä on vain helppo haukkua ja alentaa pisteitä, että saadaan oikea auto kärkeen. Croman jousitus ainakin omassa 2,2 Bus:ssa on yksi parhaimpia mitä koskaan ajanut. Ei todellakaan pintakova ja tutiseva ja kuitenkin jämäkkä. Todella onnistunut kompromissi Suomen "tiestölle".
- tavaratilan välilevy puuttuu, voi vaikuttaa meluun, renkaat meluisat, misukat ja kitkat todella hiljaiset. Muutenkin perusmallin äänieristys saattaa olla heikompi saman mallisarjan sisällä, ero oli mittauksissa jopa 2 db verrattuna 2,2:een.
- 2.2 olisi selvinnyt paremmin vertailussa, mutta ihan hyvä noinkin halvalla perusmallilla
Itse olen vertaillut Cromaa todellisiin premium-autoihin ja todennut, että eipä paljon saa lisää 15 000 eurolla, joka hintaeroksi muodostuu, kun alkaa katselee vaihtoehtoja... ja vielä ovat sisätiloiltaan pienempiä, tosin arvostetumpia jne
Joten toistaiseksi jatketaan Fiatilla, ja hyvin on mennyt.