Eka

lataaja

Moikka.

Asensin mandrivan kakkos levylle. Ykkös levyllä on ubuntu.
Käynnistyslataaja ei tunnistanut automaattisesta ubuntua. Voisko siihen mandrivan käynnistyslataajaan lisätä ubuntun ja mitkä muut asetukset avat?
Kiitos neuvoista..Tapi.

3

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Faari..

      .. jopa Suomex,tuostakin Grub asiasta, ja näemmä paljon muusta tänään, en itse olekaan käynyt vuosiin Tapsan sivuja tutkimassa? (muita kiireitä kun on ollut.)

      http://linux.ilmainen.net/#grub-muokkaus

      Niin tuonne se uusi lisätään Mandrivassa, jonka voi tehdä jo kun asentaa tuon Mandrivan , YHTEENVEDOSSA voi käynnistyksen valita joko lilo tai Grub, ja siinä voit lisätä niin Windowsia kuin toisia Linux-distroja (siis olemassa olevia kovolle jo asennettuja):O

      Sen voit suoritta Mandriva Linuxissa Ohjauskeskuksessa > Käynnistys > Määritä miten järjestelmä käynnistyy > Käynnistyslataajaan valitse Grub with graphical menu (jos ei halua tekstinä)
      Eli siellä lisää uusi Linux ja se Ubuntun polku tuohon uuteen käynnistys valikkoon, en sitten tiedä mikä on sinun Ubuntun osoite? sen kyllä joudut ihan itse selvitään, mut jos on master kovolla tuo Ubuntu niin alku on ainakin jotain tällaista:( /dev/hda/ ?)

      Tämä esim: on minun Debianin käynnistys, joka on Mandrivan GRUB.sa

      title: Joku-Linux

      Root: (hd0,? )

      Kernel: /vmlinuz root=/dev/hda ? ro

      Siinä Lisää: olen kirjoittanut: (hd1.?) /boot/vmlinuz root=/dev/hda ? ro



      Ja kait se osoite menee tähän tyyliin: /dev/ide/host0/bus0/target/lun0/disc

      Kyllä vaan toimii, kumma juttu. ;)

      • Faari..

        voit hakea Mandrivalla jos olet antanut oikeudet Ubuntuun.


    • Mandrivan..

      lilon grub:iin ja kopion sinne tiedot ubuntun grub:ista, näin se toimii, niin kauan kun Ubuntu alkaa päivittelemään kerneliä, se on vaatinut Mandrivan grub:in uudelleen asennuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4343
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      23
      2795
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2738
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2474
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2469
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      634
      2035
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1856
    Aihe