Koiramme 1,5 sessukka, on alkanut haukkua mitä milloinkin. Pojan kerhoon viemisen ajan piti istua hetki paikalla, alkoi haukunta. Tänään juttelin kamujen kanssa ja koira alkoi haukkua. Se on jokseenkin arka, etenkin yllättävät äänet ja nopeat liikkeet aiheuttavat säpsähdyksen. Saanko koiraa millään rentoutumaan vai mikä eteen??
koira haukkuu
alkanut vasta..
2428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Komentaisiko se sinua, eli haukkuuko kun sillä on tylsää?
alkaneet harrastaa viimeaikoina enemmän ulkoilua, tottista, leikkimistä ym.. että tuskin sillälailla turhautumaan ainakaan pääsee, kun päivittäin on ohjelmaa ja olen kotona koko ajan.
Voihan olla että se koettaakin komentaa minua. Se on hassu kun se saattaa ilman syytä alkaa sen niin et laittaa pään oikein yläilmoihin ja alottaa suunnattoman haukahtelun, sillä siis ei ole "mitään varsinaista kohdetta" jolle se haukkuu. Epämääräiset haukahdukset vaan tulevat suusta ja koiran pää kääntyilee minne milloinkin. Esimerkkeinä se kun vein sen puun juurelle kun kävin hakemassa lapsen kerhosta. Toinen just tää kun puhuin kamujen kanssa. Toinen vielä kertoi, et oli just lopettanut rapsuttamisen ja samalla koira oli alkanu haukkua! Hiivatti!