Onkos joku ostanut Kubotan pikkudieseliä veneeseen ja miten on pelannut? Myyvät niin houkuttelevan halvalla, messuiltakin sellaisen (19-21 hv) olisi saanut kassiin 5 ke hintaan.
Onko käytännössä eroa, kuka sen on marinoinut?
Onko käytännössä eroa, kuka sen on marinoinut?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni on 21 hp nanni -99 ja olen todella tyytyväinen siihen ja tapimerin palveluun.
Mulla on 21hv -80 merivesi jäähdytyksellä ja hyvin pelittää!!!
Vaihdoin V-P MD5A:n tilalle Kubota Beta 10:n, kun sopi samoihin pultinreikiin S-vetolaitteessa ja kun teho- ja vääntömomenttikäyrät oli sellaiset, että vanhat välitykset ja vanha potkuri sopivat.
On toiminut ihan hyvin.
Marinoinnin tekijällä ei taida olla suurta merkitystä vapaa-ajan veneilyn moottoreissa; molemmat Kubotan marinoijat ovat sen verran isoja, että osaavat asiansa.
Keväällä vaihdan vanhan volvon tilalle 21hv:n
Nannin.Vene on 10m ja vetolaite on S120, jolloin välitykset ok ja vanha potkuri käy. Jäähdytysveden läpiviennin joudun tekemään koska vetolaitteen jäähdytysveden putki liian ohut.