Monilla suomen saleilla harjoitetaan dojo-väkivaltaa alempia kohtaan, kyseesä on tapa kasvattaa luonteen lujuutta, mutta moni lopettaa sen takia.
Eräs suuri jujutsu-sensei piti ennen tapanaan ottaa matsi jokaisen uuden vihreän vyön kanssa, tapa jatkui monia vuosia ja siinä katsottiin kuka on paskahousu ja tiputettiin maan pinnalle, siteen kerran tulikin vastaan kaveri, joka oli nuorempi, vahvempi ja kovakuntoisempi ja omasi pitkän lajikokemuksen muista lajeista, siihe loppuivat nämä kovuuskokeet, nyt senseille kumarrellaan vaan ahkerasti, myöskin karatesaleilla on vastaavia tapauksia eräs nyrkkeilijä pieksi maajoukkuekaratekat menne tullen saliotteluissa, kun rupesivat simuputtamaan alempivöistä.
Totuus on että aina löytyy nuorempi ja kovempi, niin kauna kun säännöt on pelissä, ilman sääntöjä kadulla, tilanne voi olla toinen, silloin ratkaiseen kokemus ja oveluus.
Eräs suuri jujutsu-sensei piti ennen tapanaan ottaa matsi jokaisen uuden vihreän vyön kanssa, tapa jatkui monia vuosia ja siinä katsottiin kuka on paskahousu ja tiputettiin maan pinnalle, siteen kerran tulikin vastaan kaveri, joka oli nuorempi, vahvempi ja kovakuntoisempi ja omasi pitkän lajikokemuksen muista lajeista, siihe loppuivat nämä kovuuskokeet, nyt senseille kumarrellaan vaan ahkerasti, myöskin karatesaleilla on vastaavia tapauksia eräs nyrkkeilijä pieksi maajoukkuekaratekat menne tullen saliotteluissa, kun rupesivat simuputtamaan alempivöistä.
Totuus on että aina löytyy nuorempi ja kovempi, niin kauna kun säännöt on pelissä, ilman sääntöjä kadulla, tilanne voi olla toinen, silloin ratkaiseen kokemus ja oveluus.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Saiks Ave pahastikin päihinsä?
Eipä ole Ave saanut turpiinsa keneltäkään.
Matsit loppu siihen, että Avella petti kunto, joten se joutu lopettamaan matsit niin lyhyeen, se löi tosissaan heti ja siinä ei seissyt pystyssä kukaan kauaa.
Ave on kyllä vieläkin ykkönen vaikka ei poikanen enään olekaan, joskus aikoinaan kävi joku karate-heppu uhittelemaan, Ave pisti nukkumaan aika nopeasti
, ettei näin ole käynyt.
Kunto loppui joten piti otella kuin olisi elämästä ja kuolemasta kysymys? Mitä tämä kertoo miehen mahtavuudesta?
En tarkoita epäkunnioitusta ukkoa kohtaan, vain ihmettelen tekstiäsi.
Jokaiselle hevoselle löytyy kengittäjä. valitettavasti eräissä lajeissa esiintyy todella paskamaista käytöstä alempia ja heikkotasoisempia kohtaan. Monasti tämä on ollut piilotettua sadismia.
Kovaa voidaan ja pitää tehdä aina tasavertaisten kanssa mutta älykkyys tulee esiin juuri siinä, että pystyy huomioimaan toisen vähemmän osaavan. Virheistä pitää rokottaa mutta se ei tarkoita samaa kuin tiputtaa.
Eli kamppailulajeissa on aivan liikaa näitä ääripäitä. On hippimäsitä höpöfilosofiaa ja tyrannisadismia. Perkele!!
lopullinen totuus, oi armoitettu.
TÄSSÄ SE LOPULLINEN TOTUUS ON, KUTEN KIRJOITIN;
"Kovaa voidaan ja pitää tehdä aina tasavertaisten kanssa mutta älykkyys tulee esiin juuri siinä, että pystyy huomioimaan toisen vähemmän osaavan. Virheistä pitää rokottaa mutta se ei tarkoita samaa kuin tiputtaa."
Kas tässä helmiä sioille! (Kuinka monta kertaa tuo yllämainittu pitää toista prkl!)
Tietysti tuo on selvää niille jotka sen ymmärtää, mutta niille jotka eivät sitä ymmärrä , tuskin ymmärtävätkään kunnes saavat kerran turpaan.
Jos ainoa motiivi opettaa tai olla "opettaja " on toisten nöyryyttäminen tai itsensä nostaminen, niin sehän osoittaa ettei elämässä juuri muuta ole. Ikävä kyllä nämä salilla muita nöyryyttävät ovat usein juuri niitä luusereita joilla ei oikein kotona tai töissä ole mahdollisuutta päteä.
tuollaiset pitää joko seuran tai harrastajien hiljaisen ulosmarssin avulla savustaa veto hommista pois.
tai niin ... laji poistaa. Tämähän ei kylläkään ole mahdollista.
Ympyröissä on vain ihmisiä, joilla ei muuta pätemisen tarvetta ole. Vertaa vaikkapa EM- tai vasta tasoisen kanssa matsi a otava keltanokka. Tai ylilihavan opettajapunkeron kanssa taisteleva akateeminen kukkakeppi. Siis kieroutunutta sadismialtistusta. Todella paljon perverssejä on kätkeytyneenä sensei- tai sempaikaavun alle.
Ja sitten vielä lähes mafiatyyliset käyttäytymisnormsitot, mitkä verhotaan nimellisesti lojaalisuuden alle.
Vastakkainen (nais)sukupuolikin etenee vyöuralla, kunhan antaa persettä oikea-aikaisesti ja oikealle taholle. Ja eikun kukkien kanssa ovelle! Siinä sitten ihmetellään, että sinullekinko??
maininta kommentti nais-daneista. Kommentti kuvastaa vain kirjoittajansa täydellistä halveksuntaa naistreenaajia kohtaan. Jos kirjoittaja tietäisi mitään dissaamansa lajin vaatimuksista, hän ei kirjoittaisi mitään noin vastenmielistä. Tässä olisi ainesta jo herjaussyytteeseen. Mainitsemasi laji on vain liian vaativa monelle itsestään liikoja luulevalle. Siitäpä moiset katkerat vuodatukset saavat alkunsa.
Syökää Pullaa...
sitä mitään koskaan elämässään aikaansaamattomat arvostelevat niitä, jotka ovat omalla työllään tai organisointikyvyillään luoneet jotain.
Muistakaa sääliä itseänne.
kerro mikä oli mielessäsi. Mikä dissaamani laji? En vain voi sille mitään, että ns budomaailmassa on paljon sellaista, mikä ei sovi pirtaan.
On lajeja mitkä sovitetaan budokehykseen olematta sitä. Tai sitten keksitään tekaistuja tarinoita taustahistoriasta ja pidetään omina. Sitten on teinityttöjen ahdistelua matolla. Varsinaisista pervertikoista nyt puhumattakaan.
Lajien, joiden pitäisi kehitttää harrastajaansa myös muutenkin kuin vain fyysisesti, myytti on vain paperilla.
Ottaa vaan välillä pattiin ...
Nyrkkeilyssä oli myös ennen tapana järjestää salikisoja silloin, kun harrastaja määrät olivat liian suuria. Tällä toimenpiteellä karsittiin salilta pois pehmeämpi luontoiset tai ne jotka eivät tosissaan olleet mukana treenaamassa. Nyrkkeilyssä kysymyksessä ei ollut se, että joku halusi päteä tai joku nautti toisten hakkaamisesta!. Tästä syystä monet luulevat vieläkin, että aloittaessasi nyrkkeilyn sinut hakataan salilla. Enää näin ei ole, sillä harrastaja määrät ovat vähentyneet ja nyt on muitakin lajeja joista valita...sellaisia joissa ei tarvitse olla lyötävänä jos ei halua. Vanhasta "siellä hakataan" maineesta pitäisi vain päästä eroon.
mustan vyön daneilla on noussu kusi päähän. Alempia kohdellaan kuin apinoita jossei herjata. Jonku pitäisi palauttaa ne maan pinnalle. Tiedän yhden useamman danin sensein jota vissin kiusattu lapsena liikaa. Olisi sopinut hyvin ss-joukkoihin. Osa on kuitenkin todella fiksuja ja filmaattisia.