Ruukun täytteestä

***

Ostin pari kasvia akvaarioon, jotka olivat istutettuina ruukkuun, jonkinlaiseen villaan. Pitääkö tämä villa saada kokonaan pois ennen kuin kasvit laittaa akvaarioon? En hoksinut myyjältä kysyä.. Juuret on kyllä aika tiukasti siinä kiinni ja katkeilevat melkein kaikki, jos revin villan kokonaan pois.
Kiitos jo etukäteen!

3

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka1

      Koita rapsia niinpaljon sitä villaa pois kun saat. Ja jos muutama juurikin lähtee, ei ole niin vakavaa.

    • Rihma

      Ota pois.
      Nypi pahimmat köntit villaa ja huuhtelet loput juoksevan kädenlämpöisen veden alla huljutellen. Lopuksi juuria voi leikata pikkasen ennen istutusta.

    • Ms.x

      Neulaheinän kohdalla oli kyllä parempi jättää villasta suurin osa, sillä se olis koko kasvi siinä tuhoutunut. Sehän on semmosta ohkasen ohutta ruohoa siellä paakussakin. Tosiaan huljuttamalla vedessä ja hieromalla varovasti sormien välissä villa lähtee aika helposti.

      Meillä tuo neulaheinä ei menestynyt. Ehkä lämpötila oli sille liian korkea (27) ja kääpiörihmat kävivät sitä nyppimässä jatkuvasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      145
      4045
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      64
      3720
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3004
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      120
      2601
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      178
      2275
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      32
      1584
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      49
      1457
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1282
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1070
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      1065
    Aihe