Kuka tietää mitenkä tuota teräaselakia ja asetusta oikeen tulkitaan?
Mikä on terän maksimi mitta mitä saa kantaa mukana? vai saako kantaa mitään?
entä linkkuveitsi miten siihen suhtaudutaan?
Teräaseista
12
557
Vastaukset
- Minä
Terässä ei vastoin yleistä luuloa ole mitään mittaa, jonka perusteella se katsottaisiin kielletyksi. Toki joku leatherman vyöllä tai vastaava on ihan ok. Kyse on siitä miten ja millaista puukkoa kannat.
- !
Pääsääntö on, ettei minkäänlaisia teräaseita saa kantaa mukanaan, ei minkään pituista. Mutta jos sinulla on perusteltu ja hyväksyttävä syy kantaa sitä mukanasi, voit välttyä mahdolliselta sanktiolta.
- :P¨
! kirjoitti:
Pääsääntö on, ettei minkäänlaisia teräaseita saa kantaa mukanaan, ei minkään pituista. Mutta jos sinulla on perusteltu ja hyväksyttävä syy kantaa sitä mukanasi, voit välttyä mahdolliselta sanktiolta.
Elikkä jos mulla sattuu oleen se leatherman vyöllä ja keskustassa tulee pari virkapukusta jutteleen niin ne voi viedä se mennessään ja antaa vielä sakon kaupan päälle
- Mike
:P¨ kirjoitti:
Elikkä jos mulla sattuu oleen se leatherman vyöllä ja keskustassa tulee pari virkapukusta jutteleen niin ne voi viedä se mennessään ja antaa vielä sakon kaupan päälle
Kyllä voivat, jos ovat vittumaisella päällä... siis teoriassa.
Itselläni on autossa aina mukana... ööö... puukko (30cm terällä) varmuuden vuoksi. Eihän sitä koskaan tiedä mihin sitä törmää.
- Tomppa
Puukon terän mittaa ei ole enää määritelty, joskus se oli 4 cm. Nykyään et saa kantaa mitää viiltämiseen soveltuvaa terävää esinettä yleisellä paikalla. Tämä kerrottiin järjestyksenvalvojakurssilla.
- Anonyymi00008
Peili? Hyvin yleinen naisilla.
- Anonyymi00006
Sitä tulkitaan juurikin niin kuin kukanenkin poliisi haluaa sitä tulkittavan.siksi se laki onkin susi.Suomalaisilla on ollut puukko tuhat vuotta ja tulee olemaan oli laki mikä vaan.
- Anonyymi00007
23 vuotta ketjun aloituksen jälkeen Anonyymi00006 tarjoilee meille nollavastauksensa.
- Anonyymi00009
Olipa hassu ketju. Ite en ole koskaan tarvinnut kodin , työn tai harrastusten ulkopuolella teräasetta ja olen vuosimallia 1939.
Enkä usko että yksikään 17 jälkeläisistäni kantaa teräasetta. Heistä ei kukaan topakoinkaan ja 14 on töissä , 3 opiskelee.
Voin sanoa että jos saisin elää nuoruuteni uudelleen, eläisin aivan eri tavalla.
Miettikää nuoret, on vain yksi elämä sen taika kannattaa valita polku tarkkaan, siinä ei ole paljoa sivuteitä. - Anonyymi00010
Aina on terävää mukana, ihan sama mitä laki sanoo.
Eihän lakeja noudata kansanedustajatkaan.
Myös sumutin löytyy.- Anonyymi00012
Kehitysvamma ei tartu, mutta asennevamma periytyy.
- Anonyymi00011
Kanna ennemmin puukapulaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1604215Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4163196Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142108Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141770Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51168- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691005Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24921- 54896
- 71869