Mulla on miehen kanssa yhteinen vuokrattu tontti hallinnassa puoliksi. Nyt mies on tehnyt konkurssin, vouti on kimpussa, ja minä mietin että voidaanko pelkkä vuokraoikeus realisoida jollakin könttäsummalla? Voidaanko mut syrjäyttää toisena vuokraajana? Muuta omaisuutta ei miehellä ole. Vuokraoikeutta jäljellä vielä 40v.
Tontilla on rakennusoikeutta, tekee sille arvoa.
Kellään kokemusta?
Tontilla on rakennusoikeutta, tekee sille arvoa.
Kellään kokemusta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ulosotto ei voi ulosmitata sellaista, mitä ette omista. Vuokraoikeutta ei omisteta, vaan se on vastikkeellinen sopimus, ei siinä ole mitään ulosmitattavaa.
Tontilla on rakennusoikeutta, mutta arvonnousu ei sinällään teitä hyödytä, koska ette sitä omista.
Vuokraoikeus saattaa olla siirrettävissä?
Onko vuokraoikeus kiinnitetty siihen tilaan, jonka alueella se sijaitsee ja onko vuokraoikeus pantattu jollekin?
Pankit ovat hyväksyneet vakuudeksi taloja, jotka sijaitsevat vuokratonteilla. Ehtona on ollut pitkä vuokraoikeus ja sen kiinnitys sekä vuokraoikeuden siirrettävyys.
Vie paperit lakimiehelle tai muulle asijantuntijalle, niin hän voi katsoa pääseekö vouti kiinni. Älkää allekirjoitako mitään tai antako voudin painostaa.