Mielen laatu pelkkää mainoshumpuukia?

Miele mainostaa itseään sillä että heidän tuotttet kestää isältä pojalle koska ne tehdään Saksassa eikä Aasiassa kuten muut merkit.

No, me ostimme Mielen imurin (300 euroa), joka maksoi messinkiä ja se hajosi 1 päivä sen jälkeen kun takuu meni umpeen.

Myyjä sanoi että takuu mikä takuu. Suostui kuitenkin aukaisemaan koneen ja sanoi että sitä on säilytetty kosteassa paikassa mikä on tuhonnut elektroniikkaa. Korjaus maksaa 82 euroa, ota tai jätä.

Soitimme tehtaalle Saksaan joka sanoi että lähettäkää tänne omalle kustannuksella ja he kattoo sitä, joten se siitä optiosta.

Onko Mielen laatu pelkkää mainoshumpuukia?
134320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Miel on kyllä pyykkikoneissa vahva,mutta imureissa ei mikään ykkönen, ja kyllä pyykkikoneissakin vieläkin vahvempi on Cylinda made in sweden,siinä on erikoisvahvat laakerit ja iskunvaimentimet.

Äänestä
  • Mielestä en sano mitään, kun meidän huolto ei niitä käsittele, mutta hatusta vedettynä mutuna minulla on sellainen fiilis, että Cylindoja korjataan melko paljon nykyisin. Sitä en uskalla sanoa, että korjataanko niitä suhteessa enemmän kuin ennen, koska tokihan niitä on aina vaan enemmän liikenteessä.

    Äänestä

  • ..sen verran kirjoitti:

    Mielestä en sano mitään, kun meidän huolto ei niitä käsittele, mutta hatusta vedettynä mutuna minulla on sellainen fiilis, että Cylindoja korjataan melko paljon nykyisin. Sitä en uskalla sanoa, että korjataanko niitä suhteessa enemmän kuin ennen, koska tokihan niitä on aina vaan enemmän liikenteessä.

    Niin, on enemmän liikenteessä koska vanhatkin Cylindat kannattaa korjata, toisin kuin muun merkkiset kertakäyttökoneet.

    Äänestä

Ainakin meillä 6kk vanha Mielen keraaminen taso on huonommassa kunnossa kuin Siemensin vanha 8 vuoden todella ahkeran käytön jälkeen. Siemens kesti valuraudan yms, Miele ei mitään! Onneksi en maksanut kuin murto-osan oikeasta hinnasta.

Äänestä

kuitenkin kannattanut soittaa Mielelle Suomeen? Puh: 09-875 970

Äänestä

Siis nyt herää kysymys onko laadullinen ongelma vai onko tosiaan niin että alkuperäinen kirjoittaja on säilyttänyt imurin väärässä paikassa. Esimerkiksi erittäin kosteassa tilassa. Ei mikään laite kestä jatkuvaa kosteutta jos ei ole tarkoitettu seillaiseen tilaan. Joten kannattaako nyt miettiä ensin onko vika täällä vai siellä.

Et kertonut totuutta.....

Mut totuus tänä päivänä on se ettei merkki kyl kerro koko totuuden. Joku yksilö kestää pidempään. Merkeissä on ehkä eroja.. varsinkin jos katsotaan pesukoneita...

Äänestä

Otahan yhteys kuntasi kuluttajaasiamiehen toimistoon (vai mikä se onkaan), jos nyt puhut ihan totta. Tuo koko väitteesi on aivan hölmö, eikä noin saa käydä kalliille laitteelle.

Äänestä
  • Niin heti vaan valittamaan kuluttaja-asiamiehelle...Eiköhän se nyt kuitenkin kannata ottaa yhteyttä maahantuojaan. Minusta on ihan turha valittaa, jos ei ota eka asioita selville!!! Meillä hajosi digiboxi ja vaikka kauppias sanoi, että takuu on ummessa 1 vuosi ja maksaa 55 € lähettää se huoltoon. Otimme yhteyttä maahantuojaa, josta selvisi, että takuuaika on kaksi vuotta ja saimme laittaa ilmaiseksi huoltoon. Että näin...

    Äänestä

  • Reiska2 kirjoitti:

    Niin heti vaan valittamaan kuluttaja-asiamiehelle...Eiköhän se nyt kuitenkin kannata ottaa yhteyttä maahantuojaan. Minusta on ihan turha valittaa, jos ei ota eka asioita selville!!! Meillä hajosi digiboxi ja vaikka kauppias sanoi, että takuu on ummessa 1 vuosi ja maksaa 55 € lähettää se huoltoon. Otimme yhteyttä maahantuojaa, josta selvisi, että takuuaika on kaksi vuotta ja saimme laittaa ilmaiseksi huoltoon. Että näin...

    ettei mikään kuluttaja-asiamies tuo uutta imuria, jos moottorista löytyy ruostetta. Vesi imurit ovat erikseen. Mutta jos laitetta ei ole käytetty väärin, niin menee takuuseen jos vaadit.

    Äänestä

  • se on niin kirjoitti:

    ettei mikään kuluttaja-asiamies tuo uutta imuria, jos moottorista löytyy ruostetta. Vesi imurit ovat erikseen. Mutta jos laitetta ei ole käytetty väärin, niin menee takuuseen jos vaadit.

    Kodinhoitohuoneen kosteus-% on 70 mutta kilpailevan merkin huoltoliikkeessä oleva huoltomies (naapurin vävypojan serkku) sanoi että elektroniikka on yleensä suojattu kosteutta vastaan, sen ei kuulemma pitäisi vaikuttaa asiaan. Mielen huoltoliike puhui aivan jotain muuta, kuten edellä sanoin.

    Äänestä

  • Vaaheteramäen Eemeli kirjoitti:

    Kodinhoitohuoneen kosteus-% on 70 mutta kilpailevan merkin huoltoliikkeessä oleva huoltomies (naapurin vävypojan serkku) sanoi että elektroniikka on yleensä suojattu kosteutta vastaan, sen ei kuulemma pitäisi vaikuttaa asiaan. Mielen huoltoliike puhui aivan jotain muuta, kuten edellä sanoin.

    http://www.youtube.com/watch?v=YIZJmtY1a8w

    niin ei varmaan mene takuuseen=). Niin ehkä kostea kodinhoitohuone ei ole oikea paikka imurin säilytykseen. Sen sijaan pesukone on rakennettu kestämään erilailla kosteutta kuin imuri.

    Mulla on vielä kakkosimurina Mielen 1982 vuoden malli (s236i), joka toimii vielä kuin unelma, vaikka on tullut käytettyä myös talvisin auton imuroinnissa=) Kyllä sitä kosteutta aika paljon pitää olla, jos sen jostain piirikortista esim. näkee. Moottori sen sijaan ruostuu herkemmin, mutta koska imurissa oleva mikrokuitupölypussi sekin sitoo jonkin verran kosteutta niin jos todella imuriin on mennyt vettä niin eihän takuu sitä korvaa.

    Mutta siis jos mitään näkyviä merkkejä ei ruosteesta tai muusta ole niin eikun takuuseen vaan. Takuu ei pääty siihen vuoteen, vaan korvausvastuu on jotain vuoden-kahden ja oletetun käyttöajan väliltä. Eli tässä tapauksessa kun kyseessä on vielä Miele, niin imurin oletettu käyttöaika olisi jotain 3-4 vuoden väliltä.

    Äänestä

Enpä tiedä miten Mielekin nykyään pelaa, mutta mulla ollut Mielen S 421i-mallinen imuri jo 7 vuotta, ja erittäin hyvin toiminut. Edelleen jatkuvassa käytössä, tehokas kuin mikä. Olen kokeillut muunmerkkisiäkin, kun yläkertaan pitäis ostaa kakkosimuri, mutta ovat olleet niin tehottomia (varsinkin pölypussiton Volta Cyclone, hah, imuri muka!), etten ole ostanut, mietttinyt että pitänee säästää lisää, että voi ostaa Mielen...Meillä imuri kylläkin aina säilytetty huonetiloissa, eli varmaankin suhteellisen kuivassa. Autoa imuroitu, ja remppa-aikoina vaikka mitä pölyjä, ja välillä saattanut kosteuttakin mennä, kun perheessä lapsia ja eläimiä, eli vettäkin välillä lattialla...Tuntuu vain, että laatu näissä kalliissakin merkeissä on huonontunut vuosien saatossa, ennen pesukoneet ja astianpesukoneet tosiaan kesti 20 vuotta vähintään, nyt hyvä jos muutaman vuoden.

Äänestä
  • Miele tuli takaisin korjauksesta. Lasku oli 300 euroa, jota meiltä ei tosin peritty. Oliskohan halpismerkki korjauttanut pölyimurinsa jos takuuaika olisi mennyt umpeen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaahteramäen Eemeli kirjoitti:

Miele mainostaa itseään sillä että heidän tuotttet kestää isältä pojalle koska ne tehdään Saksassa eikä Aasiassa kuten muut merkit.

No, me ostimme Mielen imurin (300 euroa), joka maksoi messinkiä ja se hajosi 1 päivä sen jälkeen kun takuu meni umpeen.

Myyjä sanoi että takuu mikä takuu. Suostui kuitenkin aukaisemaan koneen ja sanoi että sitä on säilytetty kosteassa paikassa mikä on tuhonnut elektroniikkaa. Korjaus maksaa 82 euroa, ota tai jätä.

Soitimme tehtaalle Saksaan joka sanoi että lähettäkää tänne omalle kustannuksella ja he kattoo sitä, joten se siitä optiosta.

Onko Mielen laatu pelkkää mainoshumpuukia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu