Kysymys ko rodusta....Lähteekö Cotonista paljon karvaa? Olemme harkinneet cotonin ottamista, mutta tämä asia mietityttää. Toiset sanoo että lähtee ja toiset taas että ei. Mitenkä on cotonin omistajat?
Coton de Tulear
7
1268
Vastaukset
- omistajana
Meidän pojalta ei lähde niin että tippuisi ympäriinsä, toisin kuin esim. meidän noutajista, mutta harjatessa kyllä. Sehän riippuu kaiketi siitä ,kuinka cotoniaan hoitaa. Jos päätätte pennun hankkia, kasvattaja varmaan osaa kertoa lisää.
- saanaska
Itselläni on reilun vuoden ikäine cotton neiti.
Aivan mahtava rotu!! Todella seurallinen, leikkisä, tulee toimeen lasten, aikuisten kuin muidenkin eläinten kanssa. Itselläni lisäksi 2-vuotias tyttökissa, joka oli talossa enennen kuin cotton saapui taloon. leikkivät ja nukkuvat yhdessä!! ei tarvitse siis potea huonoa omaatuntoa kun päivisin töissä...
Karvaa meidän neidistä ei juuri lähde-kissasta vaikka lyhytkarvainen lähtee enemmän ja nyt vajaa kolme viikkoa sitten kävin meidän neidin trimmauttamaan, eli turkki nyt tosi lyhyt...kasvaa tottakai ja meinaan jatkossakin trimmata kerran pari vuodessa helpottaa turkin hoitoa.Se nimittäin täytyy pitkänä ollessa harjat päivittäin ettei tule takkuja.
neitimme tykkää tosi paljon vedestä eli jos likaantuu on kiltisti lavuaartissa kun pestään kokonaan tai vain pylly(jää takamukseen toisinaan kikkareita).Cottonit sopivat myös jos on koirille allerginen!!
- cotton
itelläni on 2 v cotton ja olen pitänyt karvan pitkänä .joka päivä saa harjata että se pysyy hyvänä ja selvänä..karvaa ei lähe kuin harjatessa ..ihana rotu !!
- Ei karvoja kotiin..
Meillä on kaksi vuotias cottoni ja karvaa ei lähde kuin harjatessa. Turkki on pidetty suht lyhyenä koko ajan, jotta hoitaminen olisi helpompaa... Olen ollut erittäin tyytyväinen rotuvalintaan (harkitsin paljon muita vaihtoehtoja).. Cottonini on varsinainen temppuilija ja aina valmis seikkailuihin.
- bichon-
Ei lähde, tai ainakaan paljoo!
- Ellu*
Meillä on cotoni, eikä siitä lähde ollenkaan karvaa. Meidän koiran kasvattajalla oli allergiaa, astmaa ja ei hänellä ollut kymmenien cotoneiden kanssa mitään ongelmaa.
- KaljuCoton
9- vuotiaamme tiputtaa karvoistaan noin puolet kevään juoksun jälkeen. Yhtenä kesänä oli molemmat kyljet lähes karvattomia. Ihokin muuttuu vaaleanpunaisesta tummaksi. Syksyllä kasvaa taas, mutta tiputtaa hieman syksyn juoksun jälkeen. Pian kuitenkin karva kasvaa valtavan tuuheaksi ja on parhaimmillaan vuodenvaihteessa. Koiraamme ei siis ole leikattu, se voisi auttaa karvanlähtöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1051888- 2391678
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611076Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K62980En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k65929Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉63828Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37827The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6811Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805