jotain asiallista hoitopaikkaa lapselle?sosku ei antaisi lasta kotiinkaan...pitäisi löytöää hoitaja joka auttaisi meitä saamaan elämämme raiteillee, ihan missäpäin maailmaa tahansa, olen valmis muuttamaan hoitoppaikan viereen ja hankkimaan työtä sieltä, kunhan lapselle asiallinen hoitopaikka löytyisi.nyt sossu ehdottelee jotain huuhaauskonnoon harjoittajaa hoitajaksi...no way! joku uskis, help me!
eikö kukaan tosiaankaan
voisi ehdottaa
6442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Perusihmisoikeudet takaavat kaikissa oloissa vanhemmille oikeuden kasvattaa lapsensa siihen uskontoon tai maailmankatsomukseen ja yksin määrätä siitä, joten lastanne ei voida sijoittaa vastoin tahtoanne huuhaauskovaiseen sijaisperheeseen. Ilmoita se sossuille ja vetoa YK:n ihmisoikeuksiin, jotka sitovat suomalaista sossua yli ja ohi kansallisen lainsäädännön.
kirjallisesti laadittuna jne.
Päätöksessä on valitusoite, pyydä apua sosiaaliasimieheltä, laaditte vastineen,
että et hyväksy lapsen uskontoon ja teidän valinnan vapautta uskonnon suhteen loukattavan.
Parasta olisi, tietenkin aina kaikissa lasten sijoituksissa,
jos saisitte sossun kanssa yhteistyössä lapsellesi parhaan mahdollisen ja hänelle sopivan sijoituspaikan.
kuunnella tai kunnioittaa kansalaisten mielipiteitä... miksi ne nyt kuuntelisivat?ilmoittiivat että on oikeusturvani suojelemista että minulle määrätään tapaamisrajoitukset valvottuina mahdollisimman harvoin!!!
ja aina alan asiantuntijan (ei sossun) perustelemina.
Perustelut, miksi tällä tavalla juuri teidän perheenne kohdalla toimimalla on asiantuntijoiden mukaan lapselle ja perheellenne parempi. (asiantuntijat ovat tietenkin teidät nähneet ja teidän tapaukseenne tutustuneet ja sen mukaan johtopäätöksensa tehneet).
siis mikään asiantuntija ei ole meitä tavannut, soskun paperit joka ikinen täynnä asiavirheitä jopa päivämäärät väärin, kun yritän saada korjaamaan, kirjataan:"äiti eri mieltä".
sosiaalilautakunta ei tuntenut asiaamme ja äänesti "yksimielisesti" sossun kannan mukaan ...kokouksessakin pelkkää lörpöttelyä eikä mulla kukaan sielläkään kertonut miksi lapseni on viety. en ole mikään tyhmä tai hullu. enkä alkoholisti tai muuta. nämäkin saavat vielä lapsensa takaisin, mutta entäs me jotka van haluaisimme saada asiat kuntoon... sossu kävi kimppuun löylyttämään!hallinto -oikeus vapauttanee poikani siakonissalaitoksen vankilasta - ajatella että suomessakin on lapsivankiloita! en olisi uskonut ellei lapseni olisi joutunut sinne!!!
Aina sama virsi... Minä en ole tehnyt mitään väärää, minulta vietiin lapset ihan yllättäen ja syyttä. Kuitenkin Suomessakin satoja ellei tuhansia lapsia joita kohdellaan tälläkin hetkellä todella huonosti, joiden paikka olisi jokin muu kuin oma koti, mutta ei vain ole resursseja puuttua asioihin.