Kummassa mahtaa olla vika kun lämpömittari ei nouse välillä kuin aivan alarajalla ja välillä häviää kokonaan lämmöt? Eli lämpomittarin anturiko vaiko termostaatti vai joku muu?
Lämmöt alhaalla(Mondeo-97)
Pasi
5746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kokeile kädellä moottoria tai vesiletkua anturin lähettyviltä, niin tunnet onko se oikeasti kylmä, vai temppuileeko lämpömittari (mittari, anturi, huono kontakti tms.).
vaihda lämpöanturi....itse vaihdoin just samoil oireilla.
Sama vaiva, vaihdoin termostaatin ja nyt pelaa. Ei pakkasilla riittävästi lämmintä, joten epäilin heti termostaattia...
Se anturi? Ittellä oli edellinen -93 mallin escortti ja siinä oli aivan samanlaista vikaa,siihen makso 20 eur. Tuntuu olevan tyyppivika fordeissa.
sekä anturi, että termostaatti on mondeon tyyppivikoja, onneksi osat ei maksa paljoa mitään ja itse saa ne helposti vaihdettua. termostaatti ja anturi yht.n. 30-40€ ??