oskut

tsekkaaja

Oskut kutivat laattakiven päälle, saas nähdä mitä tästä tulee ehkä satoja pikku oskuja. Millä niitä pikku oskuja olisi paras ruokkia? Kyllä ne näyttävät ainakin huolehtivan kudusta. Kumma ettei ne ole tonkineet pohjaa eivätkä ole repineet yhtään kasveja vaikka niitä sanotaan kasvien tuholaisiksi.

1

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Anna-

      Poikaset kannattaa ottaa talteen poikasaltaaseen kunhan alkavat uimaan, sillä emot eivät enää pysty paimentamaan hajoavaa poikaslaumaa. Toinen syy on se, ettet saa isoon altaaseen työnnettyä poikasille tarpeeksi ruokaa.
      Ja ruokapuoli, eli poikasille kannattaa kasvattaa artemiaa. Helppoa kuin mikä ja varmasti maistuu. Oskupojat kun ovat niin isoja ettei niille tarvitse alkuun tarjota likoeläimiä.
      Näillä pelein sain omat poikaseni kasvatettua, mutta varaudu jo etukäteen, että saat poikaset uusiin koteihin. Ihan joka poika kun ei oskareita voi ottaa seura-akvaarioonsa. Ja tuskin kellään on tilaa itselläänkään kaikkia pitää.=) Itse olin hetken ongelmissa ja päätin sen jälkeen, etten ota enää kutua talteen.
      Onnea perheenlisäyksestä!=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2320
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1337
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1266
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1191
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      914
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      788
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      596
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      575
    Aihe