Kun tässä lantratun valkkarin kera vielä hetken kehtaan kanssanne turista, niin nyt kiitän rennosti aikoinaan syksyllä saamiani vastauksianne koskien Suomi-asiaa Brasiliaan. En tiedä lukeeko tätä nyt kukaan sellainen, joka viestiini silloin vastasi mutta sain muutama päivä sitten brassitytöltä kirjeen takaisin kera pienten kivojen lahjojen. Hän oli iloinen laajasta Suomi-kuvauksesta ja siinä käytin teidän mielipiteitä hyväkseni sekä kerroin rehellisesti hakeneeni apua keskustelupalstalta.
Yksi lahjoista käsitti brassimusaa, joista erityisesti kolahti perkussion-musiikki. Oletteko kuunnelleet, tanssineet tmv?
Yksi lahjoista käsitti brassimusaa, joista erityisesti kolahti perkussion-musiikki. Oletteko kuunnelleet, tanssineet tmv?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hakusanana.. Rakkaalle kamulleni..
Googlelle.. toi tullessaan tämän.. :)
http://nuevotec.com/index.php?title=Santo Rico rehearsal&option=com_zoom&Itemid=38&page=view&catid=16&PageNo=1&key=5&hit=1
Kaikenlaisesta musiikista kiinnostuneena,
haluaisin itsekkin tietää asiasta enemmän.. :)))
Mitä sanot, oliko tuo sitä lähelläkään, mitä
aloituksellasi peräänkuulutit?.. :))
Lahjasi.. tämä brassimusan kolaus,
sen kolhun haluaisin itsellenikin.. :))
Niin että.. tietoja, bändistä yms... pliiiiis.. :))
Tarkoittanet pöytärumpuja, joita voi myös kantaa
useampia kävellessä. Stagella rivissä voi olla
toistakymmentäkin matalaa rumpua, joiden kanssa
käydään usein duelleja kahden eri rumpalin kanssa.
Lisäksi brasilialaiseen perkussionskaalaan kuuluu
pienet sylissä pidettävät yhden tai parin rummun
pieni setti, joiden kanssa kädään samoin kaksin-
taisteluja eism. bongojen kanssa.
Tätähän ei pidä sekoittaa samannimiseen percus-
sion-sähköpianomusiikkiin.