Onko sulla mazda 3 ? Kokemuksia ? Uusi hb olisi hyvä vaihtoehto seuraavaksi autoksi......
Uusi mazda 3
Ostoaikeissa
91841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Heinäkuun ensimmäisenä päivänä 2006,rekistöröitiin
Mazda3 1,6HB,se oli tämä tarjousmalli,jonka jälkeen tuli"uutuus".
Malli on Elegans,sen päälle,tuli touring pac.
sumarit,metallihohtoväri,autom,imastointi/lämmitys,aikas makeat renkaat ALU vanteilla 205.55.16 jne,jne...
Ja kysymykseen mennäkseni.
En osaa kyllä pahasti M3 haukkua,kello siinä näköjään käy miten sattuu,mutta en ole asiasta kovasti kiivaillut,kohta tulee 20000 tonnin huolto,niin korjataan siinä samalla takuuseen.
Hieman meluisana kyllä pidän autoani,"uudessa" mallisarjassa tämäkin asia on korjattu.
Moottori on mielestäni hyvin pirtsakka,tuntuu että siellä on enemmän kuin 105 heppaa.
Kyllä,kyllä se varmaankin on aivan varteenotettava vaihtoehto.
M3 on muuten aika tilava auto,meneppä istumaan takapenkille,huomaat sen.
Että puolelle tämä meni.
Moi,
2004 1.6 hb:llä tullut ajeltua ja kokemuksia:
ulkonäkö
ajetavuus
varustelu
-1.6 aivan liian janoinen, testeissä kilpailijat kuluttavat esim. maantiellä toista litraa vähemmän, ja kulkevat pirteämmin
-rengasmelu sietämätön etenkin nastarenkailla. Syy miksi vaihdoin toiseen, maantiellä väsyttävä matkakumppani
Aika pitkää työmatkaa olen ajanut mazdan M3HB 1,6
litraisella,kuin myöskin,aivan vastaavalla corolalla ,autom.ilmastointi/lämmitys,jne,jne.
Niin siitä kulutuksesta.Mazda vie noin 0,2-0,3
litraa enemmän satasella.Onhan se tietenkin rahaa.
Niin se mazdan kulutus.160 km/päivä,josta kaupunkiajoa noin 30%. Kulutus 6,7/100 km.
Tuo ajo työpäivinä viikonloput,lomat,ym,ym,lisää siihen.
Tähän polttoaineen kulutukseen suurin vaikuttava tekijä,on kuljettaja,ja hänen käyttäytymisensä.
Kaikkein kalleinta on kun joudut jarruttamaan!!!
typerä väite?
Mutta on se vain niin,aatteleppa,olet juuri kaasua painanut,ja sitten joudut jarruttamaan,
juuri äsken käyttämisi energia meni hukkaan,vain sen vuoksi että,ajoit liian lähellä edessä ajavaa.
Menipä vähän tuumauspuolelle mutta olkoon.
Arvoisat Mazdalaiset,ainakin Etelä-Suomessa,pitäkää lumikolat työkunnossa.
Uusimmassa Facelift mallissa pahimmat heikkoudet, eli 1.6 kulutus ja melu on korjattu. Perusjapsi, monien mielestä ulkonäkö japanilaisten parhaimmistoa ja varmasti luotettava peli.
Meillä 1000km ajettu, mielestäni tosi karhea ääni auton ulkopuolella, onkohan ominaisuus vai onko takapönttö heti uutena rikki (parkaisee kun hieman kaasua painaa)
Saman verran ajettu auto itsellänikin ja saman äänen olen myös huomannut omassa ja muissa vastaavissa.
kohta kaksi vuottaa ajettu 3 sella ja täysin tyytyväinen olen seuraavakin auto on mazda.
se kello ei heitä kun ei pidä sitä ajotietokoneen näyttöä siinä ruudulla vaan kellon aikaa.
kannattaa valita automaattinen ilmastointi on toista maata kuin tavallinen.ikinä en huoli tavallista enää autooni.sedan on hiljaisempi aika paljon.ja tehoa on tarpeeksi se on varmaa.
-annan vaihteiston toiminnalle kylmänä pitää varoa ettei vedä ronskisti oisiko öljy jäykkää aluksi.lämmin on myös itse asiassa lämpimin autoni koskaan.olen omistanut 12 autoa.kaikki erilaisia.
kellosta puheen ollen.. itelläni mazda 3 sedan elegans 2006 juhlamalli ja siinä oli sama vika eli kello jätätti 10-20min aina silloin tällöin no asia han meni takuuseen deltta(mazdan hullossa ihmeteltiin asiaa ja se oli niin harvinainen juttu että se jouduttiin tilaamaan japanista saakka ko hollannin pää varastosta semmointa siis (kelloyksikköä) ja nyt on kello pysynyt ajassaan
se että se ei pysy ajassaan niin se ei ole ominaisuus vaan vika ja se menee takuun piikkiin.
muuta vikaa autosta ei löydy.. mazda on paras hintaluokkansa auto ja tietenkin vielä kaunein ja sähkönsinisenä vielä...
Oli 03 mallin ja nyt on vajaa 4tkm ajettu diseli.Tämä on hiljaisempi ja kaarreajossa vakaampi.Olin entiseeen niin tyytyväinen,etten harkita mitään muuta merkkiä.