Mikä tässä oikein mättää kaikki tekstitiedostot
avautuvat hyvin kotisivulla.
Kuvien kanssa ei onnistu sitten mikään vaikka
yritän käsitellä sitä frontpagessa kaikkien
sääntöjen mukaan. Kuvat avautuvat selaimessa
ja fronpagessa muttei netissä.
Pitääkö siellä html sivulla tehdä jotain
merkintöjä kaavaan että onnistuisi.Yritän nyt pelkän kuvan julkaisua.
Auttaisitte nyt .?
avautuvat hyvin kotisivulla.
Kuvien kanssa ei onnistu sitten mikään vaikka
yritän käsitellä sitä frontpagessa kaikkien
sääntöjen mukaan. Kuvat avautuvat selaimessa
ja fronpagessa muttei netissä.
Pitääkö siellä html sivulla tehdä jotain
merkintöjä kaavaan että onnistuisi.Yritän nyt pelkän kuvan julkaisua.
Auttaisitte nyt .?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ne kuvat myös netissä siellä kansiossa jossa julkaiset sivut?
Jollei niin, ei ne sinne itsestään tule mukana.
Usein kuulemma FP:llä säheltäjien sivuilla kuvia haetaan jostain ihmeen c:\ -hakemistosta jollaista ei netissä tietenkään ole.
Mulla on siis sama ongelma kuin alkuperäisellä kysyjällä. Eli tekstit näkyy, mutta kuvat ei :( Katsoin, niin osoiterivillä tosiaan näkyy tuo C:-polku mitä ei netistä voi löytyä. Ja nyt kysynkin, että miten ihmeessä saan ne kuvat muutettua muotoon www.osoite.fi/kuva1.jpg ?
Kun kuvat ovat koneella monessa kansiossa esim. Kuvakansio--->ykköskuvat--->ykköskuvien kuvat...
Help, pliiis!
Itse käytän Macromedian Dreamweaver 8:a
vaikka tuolta ohjeita.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=kuvat html-dokumentissa&btnG=Google-haku&meta=cr=countryFI
http://www.google.fi/search?hl=fi&cr=countryFI&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=kuvat html-dokumentin&spell=1
Todennäköisesti se sinun surkea FP:si vaan tekee asiat väärin. Näet varmaankin kuvalinkin osoitteen selaimesi osoiterivillä. Jos siinä lukee http://www.palvelin.fi/tunnus/kuva.jpg, eikä kuva ole palvelimen hakemistossa /tunnus/docs/ (tai jotain vastaavaa palvelimen asetuksista riippuen), niin eihän se tietenkään voi löytyä. Toinen usein M$:n viritysten kanssa pieleen menevä asia on se, että kuvatiedoston nimi on Kuva.jpg ja linkki johtaa tiedostoon kuva.jpg, jolloin se ei tietenkään voi toimia, koska useimmissa nettipalvelimissa ISOILLA ja pienillä kirjaimilla on selkeä ero. Eli A ei ole sama kuin a ja päinvastoin.
Jos sinulle riittää joukko mallipohjia, niin iWebillä saat sivustosi kuntoon vartissa! Tosin tarvitset Macin ja web-hotellin pitää tukea webdavia. Suomessa mm. GreenSpot wbbihotelli toimii hyvin. Ihan ässä hommaa. Tietysti, jos tekee vaativaa duunia, niin sitten pitää hankkia eri softat.