männänrenkaat, venttiilit, vai mitkä

Vaimeaa mutta kuultavaa huutoa kuuluu konehuoneesta useilla vaihteilla kapeilla nopeusalueilla. Selvimmin vitosella nopeudella 86. Moottori on tavallinen 8-venttiilinen 1-pisteruisku.

Mikä voi aiheuttaa ääntä, joka toistuu aina samoilla kierroksilla. Moottorin toiminnassa ei ole mitäänvikaa. Ei myöskään vaihteiden. Mutta jokin ääntää.

Männänrenkaat? Venttiilit? Laakerit? Laturi? Vaihteisto?
7614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kardaanin kannatinlaakeri.Siis jos kyseessä on auto,etuvetoisista kauppamopoista en ala väittämään.

Äänestä
  • wannabe takavedoista eli etumoottorisista. Oikeassa autossa on moottori ja veto samassa päädyssä.

    Äänestä

  • näistä.... kirjoitti:

    wannabe takavedoista eli etumoottorisista. Oikeassa autossa on moottori ja veto samassa päädyssä.

    Veto edessä-moottori takana.Oliskohan tuossa seuraava innovaatio ?

    Äänestä

kenelläkään ole mitään ideaa? Jotenkin kuulostaa, että metalli hankaa metallia, mutta vain joillain kierroksilla.

Äänestä
  • muita muuttujia;ulkolämpötila/moottorin,ajonopeus,kiihdytys/moottorijarrutus,ajo-km,kierrosluku,turbo/ei jne.Täältä saat arvailuja,et diagnoosia.Korjaamojen puolustukseksi sanottava että niistä saa yleensä parantavan kirurgisen operaation,ihmisten arvauskeskuksesta vain oireet hävittävän antibiootin.

    Äänestä

Jokin osa (pakosarjan suoja, jonkin käyttöhihnan rulla, tai ihan mikä tahansa liikkuva osa) resonoi sopivasti tietyllä kierrosalueella. Tutkimatta mahdoton lähteä arvailemaan (tai ainakin turha lähteä), kannattaa tutkia auton ollessa seisahtuneena, toisen poljeskellessa kaasua että mistäpäin ääni yleensä kuuluu (jos ilman kuormaa yleensä kuuluu), voi tosiaan olla vaikka se pakosarjan suoja, tms...

Äänestä

Sanoisin melko varmana tietoa,että männän palautusjouset alkaa olla valmista kauraa.

Helppo homma vaihtaa.
Näppärä mies saa ne vaihdettua suoraan tulpan reiästä.
Vinkkinä vielä,että vanhasta polkupyörän istuimesta saa todella kestävät jouset.

Olen ajanut omalla autollani kyseisellä jousilla jo yli 300 tuhatta ilman mitään ongelmia ja ei kuulu mitään ylimääräisiä ääniä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ääntelee kirjoitti:

Vaimeaa mutta kuultavaa huutoa kuuluu konehuoneesta useilla vaihteilla kapeilla nopeusalueilla. Selvimmin vitosella nopeudella 86. Moottori on tavallinen 8-venttiilinen 1-pisteruisku.

Mikä voi aiheuttaa ääntä, joka toistuu aina samoilla kierroksilla. Moottorin toiminnassa ei ole mitäänvikaa. Ei myöskään vaihteiden. Mutta jokin ääntää.

Männänrenkaat? Venttiilit? Laakerit? Laturi? Vaihteisto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu