Miten toimisit?

Miten te itse tekisitte tämmöisessä tilanteessa?

Molemminpuolinen ihastus työpaikalla mutta molemmat ovat vakavasti varattuja. Ihastus on sen verran voimakasta että on vaikea ajatella muuta.

Itse jään vain odottamaan että ihastumisen tunne katoaa ja jatkan samalla tavalla omaa parisuhdetta kuin aikaisemminkin. Se on käsitykseni mukaan aivan normaalia että ihmiset ihastuilevat. Pysytellaan platoonisina ystävinä kunnes unohtuu koko ihastus.
41058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vaan antaa olla,vaikka olisi mikä.
Elä heitä suhdettas roskiin,voin sanoo ett itse tein sen ja sitä kadun!

Äänestä

Entäpä jos hän onkin se elämäsi rakkaus?...Hmmm...

Äänestä

tilanteessa.

Olen tehnyt päätöksen, että laitan ensin oman elämäni järjestykseen. Jos minut ja hänet on tarkoitettu toisillemme, niin se sitten tapahtukoon niin. Ennen sitä mietin omia asioita. Kun omat asiat ovat miten ovat(en tarkkaan tässä ala analysoimaan), niin ei voi ajatellakaan mitään suhdetta. Ei kannata hankkia lisää ongelmia, kun niitä on jo riittämiin muutenkin.

Äänestä
  • välillä. Se on täysin normaalia. Ja sitä kaipaa niitä asoita, mitä ei kotoa saa. Jos oman kumppanin kanssa ei tunnetasolla kohtaa, niin sydänystävää etsitään muualta.

    Kannattaa ihastuksen kanssa tehdä mahdollisimman vähän yhteistyötä ja keskittyä työntekoon, koska työpaikalla vallitsee kilpailutilanne ja työpaikkasuhde nakertaa uskottavuutta. Työpaikan vaihtaminen voi tulla kysymykseen, jos tunteet haittaavat liikaa. Ehkä helpottaisi keskustella ihastuksen kanssa kahdenkesken, että mitä ajattelee toisesta. Fyysistä kontaktia on vältettävä, koska toisen suhdetta on sen verran kunnioitettava, oli se sitten minkälainen tahansa.

    Jos on perhe, niin silloin ei juosta enää ihastusten perään. Silloin on juoksut juostu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kulissi kaisuli kirjoitti:

Miten te itse tekisitte tämmöisessä tilanteessa?

Molemminpuolinen ihastus työpaikalla mutta molemmat ovat vakavasti varattuja. Ihastus on sen verran voimakasta että on vaikea ajatella muuta.

Itse jään vain odottamaan että ihastumisen tunne katoaa ja jatkan samalla tavalla omaa parisuhdetta kuin aikaisemminkin. Se on käsitykseni mukaan aivan normaalia että ihmiset ihastuilevat. Pysytellaan platoonisina ystävinä kunnes unohtuu koko ihastus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu