voiko kani kuolla suruun?

Nina89

Tarvitsisin vähän apua.. Mulla oli kaks kania joista toinen kuoli viime yönä.. Voiko se toinen kani nyt myös kuolla vaikka suruun tai ikävään? Kanit oli aina yhdessä..

4

1893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tania

      Meillä muutama vuosi sitten oli sama tilanne...kani oli selvästi "masentunut" kaverinsa kuoleman takia ja ajattelin jo että se menee samaa tietä. Se oli miltei viikon syömättäkin.Pidin sille paljon seuraa ja hellittelin. Kani muuttui ennen hieman arasta oikein "sylipupuksi".(kaipasi selvästi seuraa)
      Sinun tarvitsee nyt pitää kanillesi extra paljon seuraa.Laumaeläimenä se varmasti sitä kaipaa.
      -Se tunteeko se varsinaista surua- en tiedä, mutta tuo on varmasti sille outo tilanne.
      Uskon että se selviää kuitenkin tilanteesa hyvin kunhan jaksat antaa sille paljon huomiota.

      • Anonyymi

        Oi raukka


    • jjuu

      Viime kesänä mulla oli vielä 2 aivan mahdottoman ihanaa, kesyä ja mahtava isoa risteytyskania.

      Noh, meillä on iso piha, aidattu hyvin (5 koiraa, joista 2 venäjän toyterrierejä eli todella pieniä, 1 staffi ja 2 nöffiä, oikee kunnon lauma) Eli aidat on korkeita ja tiheitä. Asutaan tällasessa kylässä, eli ei nyt kaupungissa mut ei ihan maallakaan tosiaan.

      Kaneilla iso (7mx7m) häkki, jossa 2kertainen tiheä verkko, maan alla verkko, iso koppi joka täynnä heinää tms. Noh, erää kerran sitten päästin taas kaneja jaloittelemaan vapaana pihaan (juu, olivat tosi kesyjä). Kun pupuset olivat kolmisen tuntia pihassa peuhannut kun otin aurinkoa ja koirat temmelsi pihalla, huusin pupusia häkkiin ja annoin ruokaa jne niinkuin normaalisti.

      Kello oli jotain 23.00 kun kävin "sanomassa hyvät yöt" ja antamassa ruuan, lähdin nukkumaan. Aamulla kymmenen aikaan kun heräsin, päästin koirat ulos ja ihmettelin miks kaikki hyökkäs pupujen häkille. Sieltä sitten jokin minkki(? ruskee pitkä elukka, pieni)juoksi häkin takaa ja painoi kauheeta vauhtia jonnekkin pihan puskaan. Koirat ei saanu kiinni, mutta en tiedä mistä välistä pihasta sitten löysi tiensä pois. Menin katsomaan pupuja, ja löysin molemmat kopista, tosin Helmiinan (iso, luonnonkeltanen pitkäkarvanen neiti) kuolleena :( Väpä (ruskee iso leikattu herra) istui vieressä aivan paniikissa. Helmiinan kaula oli revitty auki, ja verta oli ympäri koppia. Väpällä ei ollut jälkiä. En tiedä kuinka minkki sinne pääsi, mistä tuli pois.. Kunnon reikää en koskaan löytänyt. Haudattiin sitten siskon kanssa Helmiina, ja nyt siis piti pitää Väpälle entistä enemmän seuraa. Ajatuksissa oli hankkia kanille kaveri, mutta mistään ei tuntunut löytyvän sopivaa otusta. Väpä masentui, lopetti syömisen, joi vain.. Käytettiin 2kertaa el.lääkärillä, Väpä sai ulkoilla pihassa tosi paljon, tykkäs istuskella koirien vierellä tai loikoilla mun vieressä jos otin aurinkoa. Meni 3vk ja Väpä kuoli. Nuori herra vasta (4v). Näkyvää syytä ei ollut, ruumiinavauksessa ei mtn löytynyt. Suru oli ihan valtava. Koiratkin suri..

      • KaniFan

        Kuten huomattiin, eläinkin voi surra aidosti. Näin kävi myös meidän koiralle kun sen elinikäinen kumppani nukkui pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      117
      2659
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      966
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      941
    Aihe