Mandariinipuu kuihtuu

Olen kasvattanut siemenestä mandariinipuun (tai mahdollisesti klementiinipuun tai vastaavan). Lähes kolme vuotta hyvinvoinut puu on alkanut viime kuukausien ajan pudottaa lehtiään. Yli puolet on jo lähtenyt, enää latvassa on muutamankymmentä lehteä. Kasvi on noin metrin korkuinen, mutta varsi on todella ohut. Olen mielestäni kastellut ihan hyvin, ruukku on altakastelu. Olisin kiitollinen jos osaisi neuvoa, mitä voisin tehdä tai missä voisi olla vika.
56306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla myös Mandariinit/Klementiinit pudottavat paljon lehtiä! Lehtien kärjet yleensä kuivuvat, lopulta lehti putoaa irti kun sitä hipaiseekin. Jokusia ihan vihreitäkin lehtiä on irronnut. Toivottavasti kaikki lehdet ei lähde.

Tämä on vissiin normaalia, johtunee varmaankin vuodenajasta? Pimeää ja ilmankosteus on näin talvisin pienempi. Joku joka tietää niin voi kertoa.

Ikää näillä kasveilla on reilun vuoden verran.

Äänestä

varo ettet lannoita liikaa, talvella, kun kasvi tarvitsee vähemmän ravinteita, on liika lannoituksen vaara suuri, ja tämä kuivattaa kasvin.. ei silti kannata lopettaa lannoitusta, vaan laimentaa sitä, itse pidän talvisin n. puolet "kesä vahvuudesta", eikä kasvia muutenkaan tarvitse lannoitaa niin usein kuin kavukaudella.. onko oksia kuivunut? jos ei, kasvi saattaa vain pitää "lepo taukoa"..

Äänestä
  • Joo, kesällä lannoitin aika reippaasti, nyt olen vähentänyt. Lehdet tosiaan putoavat pelkästä hipaisusta. Lehdet käpristyvät ja kuivuvat ensin sivuilta. Kokonaisia oksia ei ole kuivunut. Mahtaisikohan kasvi kestää ruukunvaihtoa?

    Äänestä

  • mansku kirjoitti:

    Joo, kesällä lannoitin aika reippaasti, nyt olen vähentänyt. Lehdet tosiaan putoavat pelkästä hipaisusta. Lehdet käpristyvät ja kuivuvat ensin sivuilta. Kokonaisia oksia ei ole kuivunut. Mahtaisikohan kasvi kestää ruukunvaihtoa?

    "Mahtaisikohan kasvi kestää ruukunvaihtoa?"
    En lähtisi kokeilemaan.

    Äänestä

  • Mahtaisikohan kasvi kestää ... kirjoitti:

    "Mahtaisikohan kasvi kestää ruukunvaihtoa?"
    En lähtisi kokeilemaan.

    Voisikohan lisävalo auttaa? Olisivatko juuret päässeet kärsimään liiasta kosteudesta jossain vaiheessa?
    Minunkaan mielestäni ei kannata juuri nyt vaihtaa ruukkua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mansku kirjoitti:

Olen kasvattanut siemenestä mandariinipuun (tai mahdollisesti klementiinipuun tai vastaavan). Lähes kolme vuotta hyvinvoinut puu on alkanut viime kuukausien ajan pudottaa lehtiään. Yli puolet on jo lähtenyt, enää latvassa on muutamankymmentä lehteä. Kasvi on noin metrin korkuinen, mutta varsi on todella ohut. Olen mielestäni kastellut ihan hyvin, ruukku on altakastelu. Olisin kiitollinen jos osaisi neuvoa, mitä voisin tehdä tai missä voisi olla vika.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu