Onko purjehtivia sinkkunaisia, edes minulle? en ole löytänyt mistään sellaista palstaa mistä minäkin voisin purjehtivan emännän löytää?
Olisiko niitä, kertokaa pliis!
Olisiko niitä, kertokaa pliis!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Naisten ei tarvitse olla sinkkuja. Varatutkin käyvät, kunhan et esittele minulle miestäsi. Toisaalta pahimmassa puutteessa kelpuutan myös miehet.
Kun tarkemmin ajattelee, on sama vetääkö ykköseen vai kakkoseen. Tai kollia pitää vetää surematta kakkoseen, joka siis lienee tässä tapauskessa hänen ykkönen.
Kaikki käy!
Yleensä emännät ovat purjehtineet elämääni, mutta sitten ne ovat samantien purjehtineet muualle. Onko minussa jotain vikaa ? Ikää minulla on 54 ja olen mielestäni hyvässä kunnossa. Pituutta minulla on 167 ja painoa 103 kiloa. Kuitenkin lihastakin löytyy! olen kuulemma egoisti ja erittäin itsekäs luonne. Lisäksi olen naisten mielestä skitsofreeninen paskiainen. Mokomatkin! Oisko sääliä tarjolla ?
Niin ja unohdin mainita, että pippelini on erittäin pieni.
Vittua köyhille ja sianvittua Sir BB:lle
Facebook Sinkkuveneilijät siellä on❤️
Mopopojat on kyllä vahvoilla näissä geimeissä. Flaikkarilla kuohujuomaa vs pimeässä montussa huonosti lämmennyttä hernekeittoa piinallisen kryssin jälkeen iltamyöhällä kun kaikki saunavuorot meni jo.
Purjehduksesta ei kannata ehkä ensitreffeillä vielä mainita?
Päinvastoin! Ne jotka tulee vain flaikkarille limpparin houkuttelemana ovat niin high maintenance että pidemmän päälle rasittaa, mutta ne jotka tulee purkkarin keulapiikkiin hakevat jotain ihan muuta... ja sitä myös saavat.
Se on osimoilleen ja juurikin noin. Keulapunkassa, tumman mahongin hehkussa on oltu alla, päällä, sivulla, edessä ja takana. Satamassa on yritettävä olla hiljaa ja liikkua rauhallisesti, ettei ajoittainen natina ja paatin keinuminen paljasta. Muistan eräänkin kerran kun naispuolisen työkaverin kanssa oltiin veneen keulassa ja viereisen veneen porukka tuli tekemään lomapurjehdukselle lähtöä. Meni vähän lounas pitkäksi.
Mitä sillä väliä vaikka natisee ja keinuu kunhan jaksaa seuraavana päivänä kryssiä.
Tosiaankin noi jahtiskenen naiset kannattaa unohtaa samantien. Yritin sellaiselle tarjota kivaa purjehdusta useamman kesän, mutta en pystynyt tarjoamaan jatkuvaa myötätuulta. Muutoinkin oli aina kova kiire sinne rantamakasiineille. Kryssinkestävää jos hakee, niin erilaiset humanistit kannattaa unohtaa ja ottaa sellainen nainen, joka tekee taloudellisesti tulosvastuullista työtä. Ne ovat yleensä kilpailuhenkisiä, eivätkä kitise turhasta.
Sinkkunaisten+kohdalla+on+tärkeintä,+ettei+sorru+uusiin+satamaveneisiin.+He+ovat+tarkkoja+siitä,+että+kölipainoa+on+40%+painosta,+ja+että+AVS+on+riittävä.+Kokemukseni+mukaan+jos+rustiraudat+ovat+laidoilla,+pitää+veneestä+löytyä+edes+barberit.+Se+ei+ole+niin+tärkeää,+onko+akseliveto+vai+vetolaite.
Matalalla heiluva puomi on kova sana. Skuutissa ei saa olla liikaa välitystä, voimaa tarvitaan käsittelyyn, sleppaaminen ei onnistu ihan heti...
Kölin kuuluu olla tanakka ja kestää kevyt pohjakosketus.
Moni sinkkunainen toivoo riittävää rikausta. Ja ettei kovassa kryssissä masto lerpahda. Täytyy pysyä pystyssä ilman barduunoita.
Jotkut tykkää ketseistä, jopa kuunareista.
Selkä tykkää savolaismallisessa soutuveneessä poikittain.
Kirkkoveneistäkin jotkut tykkää.
Aloittaja ei ole saanut ainakaan 14 vuoteen.
Siis purjehtia.
Mutta missä on tämä legendaarinen Sir BB? Onko enää elossakaan? Ilmoittaudu.
Merellä pärjää parhaiten lyhyt ja alhaalta leveä nainen. Sitä ei tuulet heiluta ja ei tarvitse kumarrella sisällä. Saariston naiset on perinteisesti tämän mallisia.