Pysyväksi haittavaikutukseksi? :( tunnen kuinka käteni iho on tosissaan ohentunut, ryppyinen heti ku hiukan kastelee jne. vai uusiutuuko iho kun kuuri loppuu, olen vielä tosi nuori.
Kortisoni, ihon oheneminen!
Jääkö
115801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hae apteekista A- ja E-vitaamiineja - ne vahvistavat ihoa ja limakalvoa.
jo.. D-vitamiinia,Omega-3,B-vitamiiniia päivittäin sekä monivitamiinitabletteja. Pitänee vielä hakea A- ja tuota E-vitamiinia, olisiko mitään suositusta merkistä tms? halpa hinta ja laatusuhde tietenkin:)
Valitse ei-synteettinen A-vitamiini.Näin et rasita sillä maksaasi ja yliannostuksen vaaraa ei ole,jollet ihan 10-20kertaisia määriä ala ottaa.
Synteettisestä voi tulla yliannostuksen oireita,joillakin tulee esim. nokkosihottuma tai muu allerginen reaktio.
No pointtia tuossakin, mutta ei-synteettiset a-vitamiinit saattavat joskus olla hieman "tehottomia"...tai niitä joutuu ottamaan sitten suhteessa enemmän kuin synteettisiä.
Perustelehan tuo että ei-synteettiset saattavat olla tehottomia! Vai onko se oma olettamuksesi?
Vai perustuuko ajatuksesi siihen että luonnon,ei synteettistä pitäisi ottaa enemmän jotta sen teho olisi sama kuin tehtaassa tehdyllä a-vitamiinilla.
Se ei valitettavasti mene tuon logiikan mukaan.
Ei-synteettisen tehokkuus tulee mitatuksi viimeistään verikokeessa ja hyvä puoli on siinä ettei se rasita maksaa
Siis tämä perustuu ihan OMAKOHTAISIIN KOKEMUKSIIN, sillä olen syönyt sekä synteettisiä a-vitamiineja, että ei-synteettisiä.
Molemmissa on omat hyvät puolensa, mutta esim. eräs apteekin A E -vitamiinivalmiste (synteettinen) vaikuttaa silminnähden nopeammin ja tehokkaammin kuin kalarasvakapselit, joita ostelen myös kaupoista ja apteekeista.
itse olen käyttänyt kortisonia kasvoihin 2,5% monen vuoden ajan eikä ihon ohenemista enää edes ilmene.
alkuun kyllä. Paljon vaarattomammaksi tuo on osoittautunut kun mitä kauhujuttuja alkuun kuuli.
ja olen käyttänyt sitä päivitäin jo 4 vuoden ajan.
ammattitaudintakia, olen allerginen kasvoille tulevan hengityssuojaimen suojakaasulle.
tablettimuotoista kortisonikuuria joka ohentaa ihoa! pakkauseolosteessa ei puhuttu mitään ihon ohenemisesta mutta kaikesta muusta inhotuksesta kyllä ja olen kuullut että se ohentaisi ihoa, tied sitte.
Et ole tosissasi!?! Olet neljä vuotta kärsinyt ammattitaudista etkä vieläkään ole vaihtanut työpaikkaa? Toivottavasti olet nyt jo tullut järkiisi...
Ei ehken kuulu tähän ketjuun, mutt kortisoonilla on huomattavia sivuvaikutuksia - siis muitakin kuin ’kuukasvot’, jms...
Se mm aiheutti sukulaisrouvan sikiölle aivokasvaimen, johon vauva kuoli pian syntymänsä jälkeen
Keuhkosairaus COP, ei ole muuta lääkettä kuin kortisoni