Juttukaveri...

Löytyiskö juttukaveria mailailemaan kanssani? Olen yksin mielenterveysongelmieni kanssa ja olisi kiva jakaa kokemuksia jonkun kanssa. Tällä hetkellä masentaa ja ahdistaa. Eli samanhenkisiä esiin!
101208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sairastuin itse masennukseen kesän aikana ja olen ollut sairauslomalla syksystä alkaen.
Minulla on oma näkökulma tähän juttuun ja vaihdan mielelläni ajatuksia kanssasi. Tuskin tässä mitään nimimerkkejä tarvitaan. Kun kirjoitat, mainitse kuitenkin olevasi keskustelun aloittaja. Lupaan vastata.

Äänestä
  • Etsisin kaveria mailailemaan kanssani...

    Äänestä

millä tavalla ahdistus sulla esiintyy

Äänestä

Luin tämän viestin missä kerroit olevasi naimisissa. Älä salaile masistasi mieheltäsi, se voi myrkyttää parisuhteesi. Kerro vapaasti ongelmistasi, kyllä pitäisi olla sen verran miestä lohduttaa sinua.

Äänestä

vertaistuki mielessä. Kokeiltu on. Jotenkin kait
häpeä omista tuntemuksista niin suuri, ettei edes
samoja asioita kokeneiden kanssa haluta yhteyttä
ottaa?

Äänestä

Hei! Olen 28v. nainen jolla todettiin psykoottinen masennus viime kesänä. Taistelen edelleeen masennusta ja ahdistuneisuutta vastaan. Välillä menee paremmin ja välillä taas tuntuu etten jaksa enää. Olisi kiva vaihtaa ajatuksia ja kokemuksia sähköpostin välityksellä. Olen yrittänyt löytää saman henkistä mailikaveria jo jonkun aikaa joten jos kiinnostaa niin vastaa tähän viestiin niin mietitään jatkoa sitten. Muista ettet todellakaan ole yksin noiden asioiden kanssa. Voimia sinulle!

Äänestä
  • Minä olen todellakin samaa mieltä hänen kanssa olen kylläkin vähän vanhempi ja olen käynyt läpi tämän jännän vaiheen, en tiiedä kannataako minun omaa kohtaloa kertoa .muutin muualle aloin kaikki alusta oli vaikeaa mutta en kertonut kellekään ....nyt mulla on ihan hyvin ,kaikki luulee että loen ihan ok ...moi

    Äänestä

  • jorkki kirjoitti:

    Minä olen todellakin samaa mieltä hänen kanssa olen kylläkin vähän vanhempi ja olen käynyt läpi tämän jännän vaiheen, en tiiedä kannataako minun omaa kohtaloa kertoa .muutin muualle aloin kaikki alusta oli vaikeaa mutta en kertonut kellekään ....nyt mulla on ihan hyvin ,kaikki luulee että loen ihan ok ...moi

    NYT KUN MINÄ OLEN PÄÄTTÄNYT kertoa oman kohtalon toivon että kaikki minun kaltaiset .pankaa silmät kiinni vähäksi aikaa vähän vielä ????Sinä olet ihan yksini täss mailmassa aina sulla on isä äiti mutta sinä olet ihan yksain anteeksi tämä on kova tuomio meille kaikille kerro jos olen väärässa

    Äänestä

Nyt on niin kaunista ulkona, että kannattaa mennä ihastelemaan. Samalla unohtaa masennuksen ja ahdistuksen tai ainakin helpottaa.

Äänestä

Olette kyllä ihastuttava setti luusereita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Depra kirjoitti:

Löytyiskö juttukaveria mailailemaan kanssani? Olen yksin mielenterveysongelmieni kanssa ja olisi kiva jakaa kokemuksia jonkun kanssa. Tällä hetkellä masentaa ja ahdistaa. Eli samanhenkisiä esiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu