Omistajat

vastatkaa...

Onko kääpiöpinseri miten allergisoiva rotu? Onko hyvin siedetty? Kertokaa omista kokemuksistanne atooppisen ihottuman/allergian suhteen! Vastatkaa please, olette asiantuntijoita!

5

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelena

      Kysyä lemmikit keskustelusta.Kyllähän kaikki koirat allergisoi.Yleensä pohjavillaton rotu jota on pakko pestä esim.bichonit aiheuttaa vähemmän,koska ihoa/turkkia hoidetaan.Hyvin hoidettu iho hilseilee vähemmän tähän vaikuttaa myös ruokavalio.Kannattaa olla varovainen ottamisessa liian monet jopa joudutaan lopettamaan allergian takia.Varsinkaan vanhemmat koirat ei kelpaa kellekään.Jos on muille eläimille allerginen koirakin ajan myötä aiheuttaa.Ei silti itsekin olen mm.pölypunkeille ja hevosille erittäin voimakkaasti.On cotoni jota pesen usein siivoan ja makuupaikat usein pesussa.Pientä nuhaa on ollut ei vielä pahenpaa.Tulevaisuudessa taas mietitään uudestaan jos pahenee oireet ja olisi toisen otto ajankohtainen.Oma allergiani kehittyi hevosenkin suhteen todella hitaasti lähes 10v.Punktiot ja jatkuva kuume pakotti luopumaan hevosesta.Koiran kohdalla sanotaan olevan vähemmän herkistävä ,kuin kissa.Kertovat myös omalle koiralle siedättyvän.

      • 1423

        Sen verran allergioista et pelkkä pienen kuonon kosketus vauvan paljaalle iholle vei sairaalaan.Jouduttiin antamaan monta piikkiä.Voi olla niinkin ettei koiran tai kissa karvoista tule minkäänlaista reaktiota,mutta kun kuono hipaiseekin niin voi käydä näin.Jos on pienikin mahdollisuus että lapsi on allerginen niin suosittelen et odottelee kun lapsi kasvaa. Sittenkin voi vielä tulla rajut oireet.


    • moimoi moi

      se oikeastaan riippuu ihan koiran karvan pituudesta. pinserillä on aika karkea karva joten se päästää ehkä helpommin koiran hilseen jolle koira allergikot ovat allergisia, joten kannattaa ensin testailla mennä kavattajalle (siellä on paljon koiria) ja testata kuinka paha kohtaus tulee jos tulee ollenkaan.

      • loistavasti sanottu

        Koiran sylki on pahin , ei karvoissa välttämättä ole mitään.
        Pojaltani kääntyivät silmät nurinperin päässä, kun limakalvot turposivat niin, ettei silmille jäänyt tilaa. Tämä kaikki koiran lipaisusta. Tie vei
        lekuriin ja hän sanoi, ettei ollut koskaan nähnyt vastaavaa. Eikä lapsi ollut aiemmin reagoinut koiriin ollenkaan.


      • joojoojoojoo
        loistavasti sanottu kirjoitti:

        Koiran sylki on pahin , ei karvoissa välttämättä ole mitään.
        Pojaltani kääntyivät silmät nurinperin päässä, kun limakalvot turposivat niin, ettei silmille jäänyt tilaa. Tämä kaikki koiran lipaisusta. Tie vei
        lekuriin ja hän sanoi, ettei ollut koskaan nähnyt vastaavaa. Eikä lapsi ollut aiemmin reagoinut koiriin ollenkaan.

        Koiralla on eri allergisoivia tekijöitä toisin kuin luullaan että koiran karvat aiheuttavat allergiaa mutta yleensäkin koiran hilse on se joka allergisoi ei karvat.
        syljestä en ole varma mutta ihan hyvin sekin voi olla.
        ja eri koirarodut allergisoivat enemmän kuin toiset. yleensä lajit joilla on peljon karvaa eivät allergisoi niin paljon kuin lyhyt karvaiset koirat.

        iselläni on koira allergiaa mutta perheellämme on silti koiria pitkä ja lyhytkarvainen. mutta olen siedättynyt koirille koska meillä on ollut koko elämäni koiria. ja minulla on paha pölypunkki allergia joten kärsin koko ajan nuhasta ja välillä myös kutinasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      128
      7726
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      94
      7262
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7172
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      17
      6491
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6331
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5468
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      74
      5321
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      5305
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5190
    Aihe