Omistajat

vastatkaa...

Onko kääpiöpinseri miten allergisoiva rotu? Onko hyvin siedetty? Kertokaa omista kokemuksistanne atooppisen ihottuman/allergian suhteen! Vastatkaa please, olette asiantuntijoita!

5

789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelena

      Kysyä lemmikit keskustelusta.Kyllähän kaikki koirat allergisoi.Yleensä pohjavillaton rotu jota on pakko pestä esim.bichonit aiheuttaa vähemmän,koska ihoa/turkkia hoidetaan.Hyvin hoidettu iho hilseilee vähemmän tähän vaikuttaa myös ruokavalio.Kannattaa olla varovainen ottamisessa liian monet jopa joudutaan lopettamaan allergian takia.Varsinkaan vanhemmat koirat ei kelpaa kellekään.Jos on muille eläimille allerginen koirakin ajan myötä aiheuttaa.Ei silti itsekin olen mm.pölypunkeille ja hevosille erittäin voimakkaasti.On cotoni jota pesen usein siivoan ja makuupaikat usein pesussa.Pientä nuhaa on ollut ei vielä pahenpaa.Tulevaisuudessa taas mietitään uudestaan jos pahenee oireet ja olisi toisen otto ajankohtainen.Oma allergiani kehittyi hevosenkin suhteen todella hitaasti lähes 10v.Punktiot ja jatkuva kuume pakotti luopumaan hevosesta.Koiran kohdalla sanotaan olevan vähemmän herkistävä ,kuin kissa.Kertovat myös omalle koiralle siedättyvän.

      • 1423

        Sen verran allergioista et pelkkä pienen kuonon kosketus vauvan paljaalle iholle vei sairaalaan.Jouduttiin antamaan monta piikkiä.Voi olla niinkin ettei koiran tai kissa karvoista tule minkäänlaista reaktiota,mutta kun kuono hipaiseekin niin voi käydä näin.Jos on pienikin mahdollisuus että lapsi on allerginen niin suosittelen et odottelee kun lapsi kasvaa. Sittenkin voi vielä tulla rajut oireet.


    • moimoi moi

      se oikeastaan riippuu ihan koiran karvan pituudesta. pinserillä on aika karkea karva joten se päästää ehkä helpommin koiran hilseen jolle koira allergikot ovat allergisia, joten kannattaa ensin testailla mennä kavattajalle (siellä on paljon koiria) ja testata kuinka paha kohtaus tulee jos tulee ollenkaan.

      • loistavasti sanottu

        Koiran sylki on pahin , ei karvoissa välttämättä ole mitään.
        Pojaltani kääntyivät silmät nurinperin päässä, kun limakalvot turposivat niin, ettei silmille jäänyt tilaa. Tämä kaikki koiran lipaisusta. Tie vei
        lekuriin ja hän sanoi, ettei ollut koskaan nähnyt vastaavaa. Eikä lapsi ollut aiemmin reagoinut koiriin ollenkaan.


      • joojoojoojoo
        loistavasti sanottu kirjoitti:

        Koiran sylki on pahin , ei karvoissa välttämättä ole mitään.
        Pojaltani kääntyivät silmät nurinperin päässä, kun limakalvot turposivat niin, ettei silmille jäänyt tilaa. Tämä kaikki koiran lipaisusta. Tie vei
        lekuriin ja hän sanoi, ettei ollut koskaan nähnyt vastaavaa. Eikä lapsi ollut aiemmin reagoinut koiriin ollenkaan.

        Koiralla on eri allergisoivia tekijöitä toisin kuin luullaan että koiran karvat aiheuttavat allergiaa mutta yleensäkin koiran hilse on se joka allergisoi ei karvat.
        syljestä en ole varma mutta ihan hyvin sekin voi olla.
        ja eri koirarodut allergisoivat enemmän kuin toiset. yleensä lajit joilla on peljon karvaa eivät allergisoi niin paljon kuin lyhyt karvaiset koirat.

        iselläni on koira allergiaa mutta perheellämme on silti koiria pitkä ja lyhytkarvainen. mutta olen siedättynyt koirille koska meillä on ollut koko elämäni koiria. ja minulla on paha pölypunkki allergia joten kärsin koko ajan nuhasta ja välillä myös kutinasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      146
      3217
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3012
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1483
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1227
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1027
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      873
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      42
      837
    Aihe