Omistajat

vastatkaa...

Onko kääpiöpinseri miten allergisoiva rotu? Onko hyvin siedetty? Kertokaa omista kokemuksistanne atooppisen ihottuman/allergian suhteen! Vastatkaa please, olette asiantuntijoita!

5

798

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelena

      Kysyä lemmikit keskustelusta.Kyllähän kaikki koirat allergisoi.Yleensä pohjavillaton rotu jota on pakko pestä esim.bichonit aiheuttaa vähemmän,koska ihoa/turkkia hoidetaan.Hyvin hoidettu iho hilseilee vähemmän tähän vaikuttaa myös ruokavalio.Kannattaa olla varovainen ottamisessa liian monet jopa joudutaan lopettamaan allergian takia.Varsinkaan vanhemmat koirat ei kelpaa kellekään.Jos on muille eläimille allerginen koirakin ajan myötä aiheuttaa.Ei silti itsekin olen mm.pölypunkeille ja hevosille erittäin voimakkaasti.On cotoni jota pesen usein siivoan ja makuupaikat usein pesussa.Pientä nuhaa on ollut ei vielä pahenpaa.Tulevaisuudessa taas mietitään uudestaan jos pahenee oireet ja olisi toisen otto ajankohtainen.Oma allergiani kehittyi hevosenkin suhteen todella hitaasti lähes 10v.Punktiot ja jatkuva kuume pakotti luopumaan hevosesta.Koiran kohdalla sanotaan olevan vähemmän herkistävä ,kuin kissa.Kertovat myös omalle koiralle siedättyvän.

      • 1423

        Sen verran allergioista et pelkkä pienen kuonon kosketus vauvan paljaalle iholle vei sairaalaan.Jouduttiin antamaan monta piikkiä.Voi olla niinkin ettei koiran tai kissa karvoista tule minkäänlaista reaktiota,mutta kun kuono hipaiseekin niin voi käydä näin.Jos on pienikin mahdollisuus että lapsi on allerginen niin suosittelen et odottelee kun lapsi kasvaa. Sittenkin voi vielä tulla rajut oireet.


    • moimoi moi

      se oikeastaan riippuu ihan koiran karvan pituudesta. pinserillä on aika karkea karva joten se päästää ehkä helpommin koiran hilseen jolle koira allergikot ovat allergisia, joten kannattaa ensin testailla mennä kavattajalle (siellä on paljon koiria) ja testata kuinka paha kohtaus tulee jos tulee ollenkaan.

      • loistavasti sanottu

        Koiran sylki on pahin , ei karvoissa välttämättä ole mitään.
        Pojaltani kääntyivät silmät nurinperin päässä, kun limakalvot turposivat niin, ettei silmille jäänyt tilaa. Tämä kaikki koiran lipaisusta. Tie vei
        lekuriin ja hän sanoi, ettei ollut koskaan nähnyt vastaavaa. Eikä lapsi ollut aiemmin reagoinut koiriin ollenkaan.


      • joojoojoojoo
        loistavasti sanottu kirjoitti:

        Koiran sylki on pahin , ei karvoissa välttämättä ole mitään.
        Pojaltani kääntyivät silmät nurinperin päässä, kun limakalvot turposivat niin, ettei silmille jäänyt tilaa. Tämä kaikki koiran lipaisusta. Tie vei
        lekuriin ja hän sanoi, ettei ollut koskaan nähnyt vastaavaa. Eikä lapsi ollut aiemmin reagoinut koiriin ollenkaan.

        Koiralla on eri allergisoivia tekijöitä toisin kuin luullaan että koiran karvat aiheuttavat allergiaa mutta yleensäkin koiran hilse on se joka allergisoi ei karvat.
        syljestä en ole varma mutta ihan hyvin sekin voi olla.
        ja eri koirarodut allergisoivat enemmän kuin toiset. yleensä lajit joilla on peljon karvaa eivät allergisoi niin paljon kuin lyhyt karvaiset koirat.

        iselläni on koira allergiaa mutta perheellämme on silti koiria pitkä ja lyhytkarvainen. mutta olen siedättynyt koirille koska meillä on ollut koko elämäni koiria. ja minulla on paha pölypunkki allergia joten kärsin koko ajan nuhasta ja välillä myös kutinasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      352
      2847
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2294
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1842
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1597
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1129
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      954
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      816
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      757
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      46
      638
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      581
    Aihe