Ennenkuin lähtee matkalle on tärkeää hankkia eurooppalainen sairaanhoitokortti, jonka saa paikallisesta kelan toimistosta haettua erillisellä hakemuksella. Kun on kerran hakenut ja sanut kortin se tulee automaattisesti 2-vuoden välein.
Toinen mikä on otettava huomioon on matkavakuutus, mutta kaikki vakuutukseen liittyvä teksti on luettava huolella, vakutuksessa ei välttämättä korvata jo olemassa olevan sairauden hoitoa ulkomailla, sekä vakuutuksen voimassaoloaikaan on kiinnitettävä huomiota.
Käytettävistä lääkkeistä olevien reseptien valokopio on myös syytä pitää käsimatkatavaroissa mukana.
Matkalle
5
1252
Vastaukset
- niiiii.....
Pieniä ongelmia voi tulla ainakin Ranskassa. Siellä kun ko. kortilla ole mitään virkaa. Hyvät ovat ohjeet Kelan sivuilla miten toimia ko.maassa, mutta käytäntö onkin sitten jo toinen juttu.
- kokemusta
ko-kortista Ranskassa?
Vai perustuuko väitteesi "olen kuullut puhuttavan",ettei kelpaa Ranskassa! - niiiii.....
kokemusta kirjoitti:
ko-kortista Ranskassa?
Vai perustuuko väitteesi "olen kuullut puhuttavan",ettei kelpaa Ranskassa!Kyllä minulla on kokemusta. Eipä siitä ole ollut mitään hyötyä, ei lääkärissä, ei apteekissa, eikä laboratoriossa. En tässä nyt ala selittämään paperisotaa, että saa ne korvaukset.
- Italiassa
Gardalla, Gardalla.
Turistipaikan nuorehkolle mieslääkärille tuntematon läpy.
5:n puhelinsoiton jälkeen uskoi sen olemassaoloon.
Eikä muuten puhunut sitä lontoon murretta jonka kaikkivoipaisuuteen valtaosa vahvasti uskoo.
Oma saksani on sitä tasoa että vaivani selvityksessä oli vaikeuksia.
Matkatoimistosta löytyi tulkki.
- ei toimi
Uusi Eurooppalainen sairaanhoitokortti tarjoaa julkisen terveydenhuollon palvelut kaikissa EU- ja ETA-maissa sekä Sveitsissä. Palvelut ovat ilmaisia tai niistä peritään vastaava omakustannushinta kuin maan omilta asukkailta. Hyvä idea – paitsi ettei se ei aina toimi
Pistämättömän EU-logiikan mukaan tekstit eurooppalaisessa sairaanhoitokortissa ovat vain ja ainoastaan kunkin jäsenmaan omalla kielellä. Sairaalan potilastoimisto olisi ehkä saattanut kortin tunnistaa, satunnaiselle ambulanssimiehistölle se oli yhtä selkeä kuin thaimaalainen kirjastokortti.
Myöhemmin kuulen tarinan siitä, miten korttia ei hyväksytty edes Ruotsissa. Ehkä suomalainen ambulanssimiehistökin pyörittelisi hetken käsissään kreikkalaista korttia.
Että parantamisen varaa näyttää olevan EU:ssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838