Ennenkuin lähtee matkalle on tärkeää hankkia eurooppalainen sairaanhoitokortti, jonka saa paikallisesta kelan toimistosta haettua erillisellä hakemuksella. Kun on kerran hakenut ja sanut kortin se tulee automaattisesti 2-vuoden välein.
Toinen mikä on otettava huomioon on matkavakuutus, mutta kaikki vakuutukseen liittyvä teksti on luettava huolella, vakutuksessa ei välttämättä korvata jo olemassa olevan sairauden hoitoa ulkomailla, sekä vakuutuksen voimassaoloaikaan on kiinnitettävä huomiota.
Käytettävistä lääkkeistä olevien reseptien valokopio on myös syytä pitää käsimatkatavaroissa mukana.
Matkalle
5
1260
Vastaukset
- niiiii.....
Pieniä ongelmia voi tulla ainakin Ranskassa. Siellä kun ko. kortilla ole mitään virkaa. Hyvät ovat ohjeet Kelan sivuilla miten toimia ko.maassa, mutta käytäntö onkin sitten jo toinen juttu.
- kokemusta
ko-kortista Ranskassa?
Vai perustuuko väitteesi "olen kuullut puhuttavan",ettei kelpaa Ranskassa! - niiiii.....
kokemusta kirjoitti:
ko-kortista Ranskassa?
Vai perustuuko väitteesi "olen kuullut puhuttavan",ettei kelpaa Ranskassa!Kyllä minulla on kokemusta. Eipä siitä ole ollut mitään hyötyä, ei lääkärissä, ei apteekissa, eikä laboratoriossa. En tässä nyt ala selittämään paperisotaa, että saa ne korvaukset.
- Italiassa
Gardalla, Gardalla.
Turistipaikan nuorehkolle mieslääkärille tuntematon läpy.
5:n puhelinsoiton jälkeen uskoi sen olemassaoloon.
Eikä muuten puhunut sitä lontoon murretta jonka kaikkivoipaisuuteen valtaosa vahvasti uskoo.
Oma saksani on sitä tasoa että vaivani selvityksessä oli vaikeuksia.
Matkatoimistosta löytyi tulkki.
- ei toimi
Uusi Eurooppalainen sairaanhoitokortti tarjoaa julkisen terveydenhuollon palvelut kaikissa EU- ja ETA-maissa sekä Sveitsissä. Palvelut ovat ilmaisia tai niistä peritään vastaava omakustannushinta kuin maan omilta asukkailta. Hyvä idea – paitsi ettei se ei aina toimi
Pistämättömän EU-logiikan mukaan tekstit eurooppalaisessa sairaanhoitokortissa ovat vain ja ainoastaan kunkin jäsenmaan omalla kielellä. Sairaalan potilastoimisto olisi ehkä saattanut kortin tunnistaa, satunnaiselle ambulanssimiehistölle se oli yhtä selkeä kuin thaimaalainen kirjastokortti.
Myöhemmin kuulen tarinan siitä, miten korttia ei hyväksytty edes Ruotsissa. Ehkä suomalainen ambulanssimiehistökin pyörittelisi hetken käsissään kreikkalaista korttia.
Että parantamisen varaa näyttää olevan EU:ssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512