Totuus TM:n Cayman-koeajon

surkeasta suorituskyvystä

Kuten Tapastikos on monessa kohtaa epätoivon vimmalla toitottanut, sai TM säälittävästi mitattua Porsche Caymanin kiihtyvyydeksi vain 6.6 sekuntia tehtaan lupaamaan 6.1 sekunnin sijaan. Kaikki autoasioista oikeasti perilläolevat tahot kuitenkin tietävät ettei Porschella ole tarvetta liioitella autojensa suorituskykyä, Porschet alittavat yleisesti ottaen kaikki niille ilmoitetut kiihtyvyysarvot.

Ohessa muutaman maailman arvostetuimman autolehden (mukana myös amerikkalaisia lehtiä) mittausarvoja Porsche Boxsterista ja Caymanista. Kuten näemme, Eurooppaversiona Cayman kiihtyy 0-60mph ajassa 5.3 sekuntia, joten sen puuttuvan 6km/h metsästykseenkin olisi käytettävissä vielä 0.8 sekuntia ennenkuin oltaisiin edes tehtaan ilmoittamassa ajassa. Caymanin todellinen kiihtyvyys 0-100km/h on siis hieman alle 6 sekuntia, joka selvästi tehtaan ilmoittamaa nopeammin ja suunnilleen saman verran kuin Chevrolet Camaroissa ja vastaavissa jotka ovat sen kilpailijoita. Ennenkuin Corvette tuodaan tähän taas mukaan, kannattaa muistaa että Cayman ja Corvette ovat eri luokan autoja, joten niitä ei voi verrata.

Täten Tapastikoksen säälittävä provosointiyritys voidaan tuomita panetteluksi ja TM:n toimittajat huonoiksi mitä tulee autolla ajamiseen.

Linkki: http://www.weissach.net/986-987_RoadTestSummary.html

Sen sijaan, eräs Tapastikoksen suuresti arvostama ruotsalainen autolehti ei saanut Corvettea kiihdytettyä tehtaan lupaamaan 3.7 sekuntiin 0-100km/h, vaan Corvette jäi peräti 0.3 sekuntia tuosta ajasta. Säälittävää, mitä turbo-boxer -ylivoimaa!

3

706

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai niin

      Sanoisin että elämäsi taitaa olla melko köyhää...

      • taas...

        Olen kateellinen sinun sujuvasta runsassanaisesta
        kirjoitustavastasi, mahdat viettää rikasta elämää...

        Voi kun olisin tuollainen verbaalinen lahjakkuus.


    • Porsse911

      Noin pienet erot etenkin uuden karheessa autossa voi selittyä yksilöiden välisillä eroilla. Autolla pitäisi minusta ensin ajella vaikka 20 tuhatta niin että moottori yms. olisi tekeytynyt kunnolla ja sitten mitata nuo arvot. Monessa autossa vielä yli 10 tuhanne on ollut selvästi nuhaisuutta joka sitten on kadonnut kun matkaa on taitettu muutama tuhat lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe