Tietääkö joku tällaisesta pistoolista, sen historiaa, valmistusvuotta, arvoa ?
GABILONDOS Y URRESTI-EIBAR-RUBY CAL 7,65
Paljonko näitä on Suomessa?
Ruby
8
1871
Vastaukset
- Niin.
Espanjalainen, n250kpl Suomessa, harvinanen, arvo n600-900e
- baikkalisti nisti
taitaa olla edellinen viesti hatusta tempastu. Katoppa onko sama kuin ko.sivulla näkyvä
http://www.rememuseum.org.uk/arms/newclyme/armnewc3.htm
poristaan lisää jos on - Durraa.
baikkalisti nisti kirjoitti:
taitaa olla edellinen viesti hatusta tempastu. Katoppa onko sama kuin ko.sivulla näkyvä
http://www.rememuseum.org.uk/arms/newclyme/armnewc3.htm
poristaan lisää jos onEhkä joku 50:-maksaisi. 150 on jo lahjoitus
- JTL-58
baikkalisti nisti kirjoitti:
taitaa olla edellinen viesti hatusta tempastu. Katoppa onko sama kuin ko.sivulla näkyvä
http://www.rememuseum.org.uk/arms/newclyme/armnewc3.htm
poristaan lisää jos onSieltä se löytyi tuttu vehje. kiitti linkkivinkistä baikalisti
- mie.
Oliskos se tämä.Jos on niin toivottavasti kielitaito riittää;)
http://www.earmi.it/armi/ruby.htm - Giorgios Aviorikos
Nimestä päätellen kyseessä on yksi vuonna 1919 Ranskasta ostetuista espanjalaisista pistooleista. Suomen Armeijan nimikkeeksi aseelle tuli espanjalainen m/19. Aseita oli tehty lukemattomissa ei pajoissa lukemattomilla eri mitoilla. Huolimatta yhteisestä nimikkeestä aseissa on huomattavia rakenteellisia eroja. Aseita oli myyty Ranskaan suuria määriä Ensimmäisen Maailmansodan kuluessa.
Suomeen aseita tuli 10 000 kappaletta muun sotamateriaalin mukana. Samassa kaupassa tulivat Renault FT17- panssarivaunut, ratsuväen sapelit, Adrian-kypärät, Mauser 98a karabiinit etc.
Suomessa on kaikkiaan ollut siis 10 000 kpl kyseisiä pistooleita. Rahallinen arvo ei ole huomattava ja lienee satasen molemmin puolin.- Hörhö #1
Mitähän mahtaa olla arvo .38 Special - kaliperisella revolverilla mallia Colt Cobra, käytetty Lee Harvey Oswaldin teilaamiseen v. 1963.
- Mies alastaron takaa
Kiinnostaisi tämä Renault panssarivaunu. Löytyykö keneltäkään sellaista. Ihan omaan käyttöön tarvitsisin. Jos puiset telapyörät ovat hajalla, ei haittaa, puusorvi löytyy kotoa.
Myös sapeleihin olisi kiinnostusta, ei lyhyisiin vaan alkuperäismittaisiin koska en ole ihan lyhimpiä. (230senttiä)
Yhteydenotot puhelimeeni tai sähköpostilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323017Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121263Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411218- 721126
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3001121Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211015Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8883