Tietääkö joku tällaisesta pistoolista, sen historiaa, valmistusvuotta, arvoa ?
GABILONDOS Y URRESTI-EIBAR-RUBY CAL 7,65
Paljonko näitä on Suomessa?
Ruby
8
1837
Vastaukset
- Niin.
Espanjalainen, n250kpl Suomessa, harvinanen, arvo n600-900e
- baikkalisti nisti
taitaa olla edellinen viesti hatusta tempastu. Katoppa onko sama kuin ko.sivulla näkyvä
http://www.rememuseum.org.uk/arms/newclyme/armnewc3.htm
poristaan lisää jos on - Durraa.
baikkalisti nisti kirjoitti:
taitaa olla edellinen viesti hatusta tempastu. Katoppa onko sama kuin ko.sivulla näkyvä
http://www.rememuseum.org.uk/arms/newclyme/armnewc3.htm
poristaan lisää jos onEhkä joku 50:-maksaisi. 150 on jo lahjoitus
- JTL-58
baikkalisti nisti kirjoitti:
taitaa olla edellinen viesti hatusta tempastu. Katoppa onko sama kuin ko.sivulla näkyvä
http://www.rememuseum.org.uk/arms/newclyme/armnewc3.htm
poristaan lisää jos onSieltä se löytyi tuttu vehje. kiitti linkkivinkistä baikalisti
- mie.
Oliskos se tämä.Jos on niin toivottavasti kielitaito riittää;)
http://www.earmi.it/armi/ruby.htm - Giorgios Aviorikos
Nimestä päätellen kyseessä on yksi vuonna 1919 Ranskasta ostetuista espanjalaisista pistooleista. Suomen Armeijan nimikkeeksi aseelle tuli espanjalainen m/19. Aseita oli tehty lukemattomissa ei pajoissa lukemattomilla eri mitoilla. Huolimatta yhteisestä nimikkeestä aseissa on huomattavia rakenteellisia eroja. Aseita oli myyty Ranskaan suuria määriä Ensimmäisen Maailmansodan kuluessa.
Suomeen aseita tuli 10 000 kappaletta muun sotamateriaalin mukana. Samassa kaupassa tulivat Renault FT17- panssarivaunut, ratsuväen sapelit, Adrian-kypärät, Mauser 98a karabiinit etc.
Suomessa on kaikkiaan ollut siis 10 000 kpl kyseisiä pistooleita. Rahallinen arvo ei ole huomattava ja lienee satasen molemmin puolin.- Hörhö #1
Mitähän mahtaa olla arvo .38 Special - kaliperisella revolverilla mallia Colt Cobra, käytetty Lee Harvey Oswaldin teilaamiseen v. 1963.
- Mies alastaron takaa
Kiinnostaisi tämä Renault panssarivaunu. Löytyykö keneltäkään sellaista. Ihan omaan käyttöön tarvitsisin. Jos puiset telapyörät ovat hajalla, ei haittaa, puusorvi löytyy kotoa.
Myös sapeleihin olisi kiinnostusta, ei lyhyisiin vaan alkuperäismittaisiin koska en ole ihan lyhimpiä. (230senttiä)
Yhteydenotot puhelimeeni tai sähköpostilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1714519
- 363261
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412738- 252358
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.622218Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.72214Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191958Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311740Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391705Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.711356