Arvostettu Powercar lehti testasi Z06:n ja GT3 RS:n nopealla Hockenheimin radalla 29.11.2006 ilmestynessä numerossa. Testiajajana legendaarinen Kurt Thiim (Formula super V mestari, Formula 3 mestari, DTM konkari, STW konkari).
Lopputulos:
Kierrosaika Hockenheimring
Vette Z06 1.57,90 - 911 GT3 RS 1.57,44
0-100kmh
Vette Z06 4,4 sec - 911 GT3 RS 4,2 sec
Tekniikka
Vette 7,0 litraa, 512 hevosta, 637 vääntöä
911 GT3 RS 3,6 litraa, 415 hevosta, 405 vääntöä
Vette - 911 GT3 RS
6
772
Vastaukset
- linkki tässä
http://www.lehtipiste.fi/cgi-bin/lehti.pl?aih=21&id='696963'
kannessa kuva punaisesta Vettestä ja vihreästä Possusta. - Possumies
Possu voitti testin:
http://www.autozeitung.de/online/render.php?render=24566 - mutta jos tarkkoja
ollaan niin huomataan että kyseisessä lehdessä ajettiin GT 3 RS:ää kilparenkaat alla, siis ei tehtaan alkuperäiset renkaat. Kilparenkailla saavutetaan noinkin pitkällä radalla varovaisestikin arvioiden noin 5 sekunnin etu.
Corvettessa oli vakiot (siis siviili)renkaat alla.
Provoyrityksenä hyvä kun ei tarvinnut linkittää itse testin tekstiä tähän josta ihmiset oliviat huomanneet että Porschea ajetaan kilpa-varustuksessa ja Corvettea siviilirenkailla. Mutta kun tämäkin metku paljastettiin jäljelle jäi lähinnä säälittävä metkuyritys, joka vain osoitti kuinka ylivoimainen Corvette on: siviilirenkailla saman sekunnin sisään kilpavarusteilla ladatun erikois GT3 RS:n kanssa. Se jos mikä on taas V8 ylivoimaa!- todellinen asiantuntija
kannattaa tsekata mitkä renkaat 911 GT3 RS:ssä on vakiona. Ettei vaan sellaiset katulailliset renkaat mitkä tossakin testissä...
Erikoisrenkaat, hah! :D
- Tapastikos
tehdas tekee täysiverisen kilpa-auton joka osoittautuu yhtä kutakuinkin nopeaksi Saksalaisen testilehden Saksalaisella mikkihiiriradalla kuin mitä täysin vakio siivilimallin Corvette:
http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=5580
Tähän ku vielä lisää sellaiset faktat, että mittauksissa,vaikka GT 3 RS-erikoismallissa onkin kilpa-renkaat, Corvette vei kyseistäkin Porschea 10-0 kun ajettiin vähänkään kovempaa,siis kaikissa näissä mittauksissa ko.testissä:
0-140 km/h
0-160 km/h
0-180 km/h
0-200 km/h (kovempiin lukemiin ei mitattu)
ja vielä huippunopeus myös oli Corvetessa ylivoimainen eli Porschen minivälityksetkin ovat kuin ovatkin totta.
Tämä kaikki 7 litraiselta voima V8:lta ja vastassa lähes tasan puolet pienempi,myös vapari kone, silti Amerikkalainen lähes puolet suurempi kone vei testissä vähemmän bensaakin kuin Porschen minimoottori(silläkin saralla sakuilla paljon opeteltavaa Detroitin suunnasta kuten huomaamme)!
Sitten objektiivinen testi, ei kummankaan auton valmistusmaassa ja valmistusmaalaisten toimesta tekemä testi siis, jossa Porschelta on otettu kyseisen 415 heppasen 911:n tilalle peräti 480 hv 911 malli,ja vielä ahdettuna, ja vieläpä nelivedolla(!!),siis kaikkien aikojen tehokkain 911 vastaan vakio Corvette (mutta tällä kertaa kumpikin ilman kisarenkaita):
http://www.automotorsport.se/biltest...615/061501.pdf
Porsche jää 2,6 sekuntia per kierros Corvettelle! Tämä tarkoittaa täysimittaisen autokilpailun aikana sitä,että Corvette ohittaa kierroksella kaikkien aikojen tehokkaimman 911:n noin 4-5 kertaa! :D
Aika säälittävä provo,mutta faktat puhuvat kylmää kieltä:
Sakut ei saa minimoottoria edes ahtimella kulkemaan kovaa (nyt en puhu mistään 0-41 km/h mittauksesta vaan urheiluautoille sopivista nopeuksista,eli VAUHDISTA!). Ja kun he yrittävät sitä,niin tuloksena on vain puolet pienempi moottori joka silti onnistuu jotenkin kuluttamaan enemmän bensaa kuin amerikkalainen,voima V8-konstruktio,maailman legendaarisin moottori! MOT!- MOT!!!!!! USA!!!!!!
Siellähän Corvette-foorumillakin useampi olisi ottanut Porschen, hah! Mitä ylivoimaa!
Porsche GT3 RS:ssä oli sen vakiorenkaat, ei mitkään erikoiskisarenkaat kun Tapastikos koittaa taas epätoivoissaan valehdella. Molemmat autot olivat siis vakioasussaan. Se on vain valitettavaa että vakio-Porsche vie vakio-Corvettea kuin litran mittaa, myös tätä kaikkein tehokkainta Z06-mallia, melkein tehottomimmalla 911:llä.
Tuossahan muuten oli mitatttu myös Corvetten 0-100km/h, aika, mutta jos se nyt jää jo 0.7 sekuntia tehtaan ilmoittamasta (3.7s vs. 4.4 s) niin ei kai sillä ole niin väliä? Painetaanko tämäkin villasella, Tapastikos, painetaanko? :D
MOT MOT MOT!!!! USA USA USA!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1233067EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351445- 1041309
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621037Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351037Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661027- 60957
- 41767
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22743Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta120730