Muurattu vai valmistakka?

vaihtoehto hakusessa

Meidän pitäisi päättää muurautetaanko takka ostetaanko valmis. Mitä mieltä muurarit ovat, kun verrataan itse tehtyjä valmistakkoihin? Ollaan yritetty etsiä lisätietoa aiheesta monesta paikasta. Paljonko tiilet maksaa suunnilleen takkaleivinuuniin?

3

1912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuotioko?

      Jos tarkoitat takalla tunnelmointivaloa niin osta valmis, niitä on monen näköisiä kaupan. Jos taas oikein pystyuunia, jossa on kierto, niin sen voit muurauttaakin. Jos haluat kotiin kunnollisen leivinuunin., jossa siis oikeasti paistetaan, niin sen saa vain muurauttamalla.

      • kysyjä kiittää

        Tarkoitus on tehdä/ostaaa/teettää oikea leivinuuni, jossa on myös takka. Uunilla pitää pystyä lämmittämään asunto. Ei siis mikään koristetakka. Ilmeisesti se pitää sitten muurauttaa.


      • takkaa vailla
        kysyjä kiittää kirjoitti:

        Tarkoitus on tehdä/ostaaa/teettää oikea leivinuuni, jossa on myös takka. Uunilla pitää pystyä lämmittämään asunto. Ei siis mikään koristetakka. Ilmeisesti se pitää sitten muurauttaa.

        Minulla on sama ongelma ja kysymys kuin edellisellä kysyjällä - kumpi on kokonaisuutena järkevämpi valinta valmistakka vai teetetty? Meidän tapauksessa takkaa käytettäisiin yksilöllisenä tunnelmanluojana ja lämmityslaskun alentajana, ei leivinuunia. Ovatko valmistakat aina edullismpia kuin paikalla muuratut?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      243
      2142
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1634
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe