Iiris

Tykkään tosi paljon perinteisistä suomalaisista nimistä, mutta tuo Iiris (en tiedä miten kauan on ollut kalenterissa) tuntuu kolahtavan tosi hyvin. Perusteena on se, että nimi on vähän harvinaisempi ja kaunis.
Mitä mieltä olette Iiris-nimestä? Entä toinen nimi? Maria olisi kiva, mutta keksitkö muita vaihtoehtoja?
134043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

että itse tykkäätte: Iiris Maria ihan hyvä, muita vaihtoehtoja maailma täynnä, en ehdota

Äänestä

miten olisi vaikka
Iiris Mirella
Iiris Leona
Iiris Fiona
Iiris Erika

tai sitten vaikka
Iiris-Lilja Matilda/Iiris Lilja Matilda
Ella Iiris Alina
Iiris Ava Olivia
Iiris Enni Melissa jne..

itse nimi Iiris on todella kaunis! hyvä valinta jos nimeätte lapsen Iirikseksi. :)

Äänestä

Iiris Maria on todella suloinen nimi!

Äänestä

Minusta Iiris Maria on oikein hyvä nimi. Erittäin kaunis ja tasapainoinen.

Äänestä

Iiris Maria on kaunis!
Muita:
Iiris Helmi Maria
Iiris Kukka-Maaria
Iiris Maria Talvikki

Eli en muuttaisi Iiristä tai Mariaa mihinkään toiseen nimeen. Niin hyvät nimet ne ovat. Jonkun kolmannen nimen siihen voisi halutessaan lisätä.

Äänestä
  • Helmiä mietinkin toiseksi nimeksi, mutta se vaatii mielestäni kolmannenkin nimen.
    Tämä nimen valitseminen on aika vaikeaa, mutta ehkä päätös helpottuu vauvan nähtyä - tai sitten ei. Poikien nimivalikoimaa on jo mukavasti.
    Kiva, että tekin tykkäsitte Iiris-nimestä. Piristäviä talvikelejä!

    Äänestä

Kerrankin järkevä äiti, jolla on korvaa nimien kauneudelle. Iiris on aika vähän käytetty, mutta erittäin hieno tytönnimi.

Äänestä

(en saa), hänen nimensä olisi Iris Aurora. Iris tarkoittaa sateenkaarta ja Aurora aamuruskoa.
"Aamuruskon sateenkaari."

Äänestä
  • Kaunis nimi tuo Iiris! varsinkin koiralla, eli meidän koira on Iiris! en voisi kuvitellakaan nimeä lapselle! tunnen myös muita Iiris koiria, sopii erittäin hyvin koiralle!!

    Äänestä

Tunnen yhden Iiriksen. Hän on ehdottomasti maailman ihanin ja suloisin tyttö! Tykkään siis myös nimestä. :)
Minusta ihan Iiris Maria kuulostaa hyvältä..

Äänestä

Tässä hiukan tietoja Iiris-nimestä, jos kiinnostaa :)
"Iiris on suomalainen naisen etunimi. Iiris on versio kansainvälisestä nimestä Iris, jota myös käytetään Suomessa. Iris-nimi on lähtöisin kreikan kielestä, jossa iris merkitsee sateenkaarta. Kreikkalaisten sateenkaaren jumalatar olikin nimeltään Iris. Iris-nimen voi ajatella liittyvän myös Iris-kasvisukuun tai silmän iirikseen, mutta näidenkin taustalla on sama kreikan sana."

Äänestä

Iiris Lilia
Iiris Helena

Iiris Lilja Maria

Iiris Mariassa hiukan liikaa rrrrrr.

Äänestä

Mun lempparit on kyl varmaan:

Iiris Elina tai Iiris Maria

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikkusiskolle nimeä miettivä kirjoitti:

Tykkään tosi paljon perinteisistä suomalaisista nimistä, mutta tuo Iiris (en tiedä miten kauan on ollut kalenterissa) tuntuu kolahtavan tosi hyvin. Perusteena on se, että nimi on vähän harvinaisempi ja kaunis.
Mitä mieltä olette Iiris-nimestä? Entä toinen nimi? Maria olisi kiva, mutta keksitkö muita vaihtoehtoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu