olisi pikku kysymys teille aktiiviseiloreille.
onko jo olemassa wlan-verkkoja laivan käyttöön satamissa vierailujen ajaksi..
jos niitä on, niin hyvä juttu. mutta ellei, olisiko systeemiä hyvä jonkin tahon alkaa viedä eteenpäin..s.postien lukua ja uutisten selausta miehistölle..tietokoneita paateilta toki löytyy verkot taitaa puuttua..??
eli onko tietoo, onko verkkoja jo olemassa?
ammatilaiset, kommentoikaa.
sattui vaan silmiinkirjoitus..että helsinki alkaa tarjota wlan-verkkoja ratikoissa matkustaville..onhan se varmasti toki tärkeää lukea posteja ja chattailla vielä kotimatkalla..5-10min ratikassa..
ellei jo olemassa ole, niin kaijoille samanmoisia yhteyksiä..
onko jo olemassa wlan-verkkoja laivan käyttöön satamissa vierailujen ajaksi..
jos niitä on, niin hyvä juttu. mutta ellei, olisiko systeemiä hyvä jonkin tahon alkaa viedä eteenpäin..s.postien lukua ja uutisten selausta miehistölle..tietokoneita paateilta toki löytyy verkot taitaa puuttua..??
eli onko tietoo, onko verkkoja jo olemassa?
ammatilaiset, kommentoikaa.
sattui vaan silmiinkirjoitus..että helsinki alkaa tarjota wlan-verkkoja ratikoissa matkustaville..onhan se varmasti toki tärkeää lukea posteja ja chattailla vielä kotimatkalla..5-10min ratikassa..
ellei jo olemassa ole, niin kaijoille samanmoisia yhteyksiä..
Vastaukset 18
Vanhimmat
löytyy. Mm. Päijänteeltä löytyy Lahdesta ja Korpilahdelta vapaat WLAN-verkot.
Laivat & merenkulku
juuh, pienvenesatamissa joistakinpaikoista niitä löytyy, tiedän sen. nyt kyse isojen laivojen satamista, ettei miehistön tarvitse aina juosta pitkin kyliä nettikahviloita etsien. vanhankansan seilorit tuskin verkkoja kaipailee, korkeintaan kesämökin affenverkkoja. mutta nykypolvi elää hyvin pitkälti nettiyhteyksien varassa.
jos tuollainen verkkoyhteyskäytäntö vielä leviäisi pitkin maailman satamia, helpottas monen poijaan koti-ikävää huomattavasti.
toimimaan ennen kuin EU:n pitää siihen puuttua.
Joka kauppalaivasta pääsee kyllä nettiin kellon ympäri, oliko muuta.
kaikki on ihan vitun hienosti, vaikka päällään seisois.
usein nettiyhteydet hitaita gprs yhteyksiä(tai jotakin muuta vastaavaa paskaa)ja suhteellisen hinnakkaita. usein myös päällystön käytössä. tavallinen puolimatruusi joutuukin sitten etsimään satamasta toimivaa yhteyttä muualta kuin omalta ihanalta kauppalaivaltaan.
juostaan satamatoimistosta toiseen utelemassa, josko saisi hetken nettiä käyttää.
musta olis ainakin helvetin kiva, jos tuo kone päivähuoneen nurkassa jonkun yhteyden ulkomaailmaan saisi. ihan vaikka satamassa. "vois vaikka skypettää vaimokullalle", niinku nykymaailmassa konsanaan. säästäs ainaki kännylaskut. saahan noita yhteyksiä vaikka millasia kännyköilläki mut on vaa nii helkutin kalliita ja hitaita.
Eikös hidas gprs:kin ihan loistavasti riitä sähköpostien lukemiseen.. Vai pitäskö sulle olla esim. full rate laajakista jotta voit warettaa pornoa samalla nopeudella kuin kotonas teet???
enpä oo törmänny merimieheen jolle ei porno maistus.
ja waretuksen välissä vois häiritä eukkoo, sikäli mikäli omilta reissuiltaan luuriin kerkeis.
no en väittänykkään etteikö kelpais, vaan sitä lähinnä tarkoitin, että tarviiko sitä siellä laivallakin imuroida kun on kuiteski olemassa polttava dvd..
Tosin kerkiäähän siinä 6vkon aikana ilmestyä monta uutuutta...
pornoo kyllä on tarjolla ilman varettelujakin. ehkä kyse oli paljon muustakin. lukemattomia yhteysohjelmia, mesee, skypee, kameraa, jos vaikka haluu tenaviaan laskea.
ja muutenkin jokapäiväinen eläminen, pankkiasioiden hoito..ym, ym, sais pikkasen kontaktia ulkomaailmaan kaiken kiireen ja jumituksen keskellä.
toki jotkut tuskin sitä yhteyttä tarvii, saati on maapuolella ketään kaipaamassa, mutta joillakin saattaa esim. tenavat kaipailla. ja pääsee pankkiin hoitamaan rästiin jääneitä elatusmaksuja.
kummasti vaan kaverit juoksee heti nettikahvilaa kyliltä etsimään. ja kotikylän uutisia lueskelemaan.
ja tietty muutkin ns. kansaiväliset merenkulkijat voisivat yhteyksiään viidakoihin ylläpitää, ilman kustannuksia ja kalliita puh.maksuja.
susta tulee ihan mieleen se veikkauksen uusi mainos. simpanssi toiselle:"ja mehän ei täältä puusta laskeuduta ikinä".. anteeksi vaan. ;)
ehheeheh.. elkää nyt käsittäkö väärin, en väitä etteikö netti laivalla olisi tarpeellinen, päinvastoin, itsekin käytän sitä päivittäin..
meinaan vaan että mulle riittää ainakin se yhteysnopeus mikä on tarjolla (silloin kun sattuu yhteys ylipäänsä toimimaan), ja se riittää vallan mainiosti sähköpostiin, pankkiasioihin ja esmes messengeriin..
jos elämänlaatu riippuu laajakaistan nopeudesta niin sitten kyllä merenkulku on täysin väärä ala..
Joka satamaan serveri jonkin satamaviranomaisen nurkkiin jakamaan liikennettä - merenkulkujärjestöjen toimesta.
kivahan se olis rauhassa omassa hytissä vapaavahdis mesettää. viel ilmaseks.
nykykäytös kannettava menee hukkaa ilman yhteyttä.
Siis aika monessa isompien varustamoiden laivoissa on netti hoidettu satelliitin kautta. Suomalaisista varustamoista ainakaa pienemmät ivät ole sitä hommanneet, vaan netti menee normi kännykän GPRS yhteyksillä.
Mutta esim Nesteellä ja matkustajalaiva varustamoista on hommattu se satelliitti.
ainakin vielä joitakin vuosia sitten käytäntö oli näin:
jokasella omat s.postilaatikot..kippari avasi sateliittiyhteyden pari kertaa päivässä virallisia posteja varten ja siin samalla vaihtui miehistönkin postit. netin käyttöön ei mahdollisuutta! esim. veikkaus ja uutiset olis kiva hoidella netissä.
on kyllä ihan netti yleiseenkin käyttöön, jatkuva yhteys satelliitilla. Melko hidas ja toimii kun toimii, mutta on kyllä niin luksusta että. Se millä voisi petrata olis hankkia wlan-sädettimiä kolmisen kappaletta pitkin torppaa niin voisi itse kukin läpsykällään muualtakin postit hoitaa kun siltä yhdeltä yleiseltä koneelta. Ja vielä kun pääsis omalla koneella laivan verkkoon niin saisi työpisteen joka olisi itselleen aina vapaa!
Monissa linjalaivoissa on hoidettu niin, että satamissa on varustamon wlan yhteydet, eli kun laiva tulee satamaan, niin laivan verkko vaan logataan kiinni. Tällöin tomii viralliset ja ei viralliset yhteydet normaalisti netin kautta. Koneiden määrä ja verkon laajuus sit tietty riippuu laivasta ja varustajan hyvästä tahdosta.