Tulipahan todettua viime viikolla, millaista paskaa koko digitouhu on. Uusi kaapeliverkkoon tarkoitettu digiboksini ei löytänyt kaikkia kanavia. Odotan innolla sitä hetkeä, kun analogiset lähetykset loppuvat ja ihmiset tuskailevat boksiensa kanssa. Ei vittu mitä touhua.
kaapeliboksi ei löydä
kanavia
9721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei muuta kuin otat selvää kanavanippujen taajuuksista, symbolinopeuksista ja modulaatiosta ja syötät nämä käsin sille boksille. Pelkkä taajuuskin saattaa riittää, jotta boksi osaa hakea kanavaniput. Varsinkin QAM-verkot saattaa käyttää taajuusalueita, joita boksi ei automaattihaulla käy ollenkaan läpi.
Ei tarvi syötellä käsin mitään symboleja,takasin kauppaan kun ei kerran toimi.Näin tein itsekin ja jo toinen laite (eri merkki) pelaa niinkuin kuuluukin.
kaapelissa.
Se boiksi, jota kaapelifirmasi myy luultavasti toimii ko. verkossa.
se kaapelifirman boxi on sit sen hintainen.Vastaavaa ei Gigantista tai Markantalosta löydy,mutta esitteiden mukaan sais puolet paremman jos vaan toimis.
Ainakin Topfield TF5100PVRc Masterpiece on toiminut hienosti TTV:n verkossa Tampereella.
ei olekkaan. Jos säästää laitteessa, pitää olla valmiutta tehdä jotain asioita toisin kuin laitteella, joka on ohjelmallisesti suunniteltu juuri tiettyä kanavakokonaisuutta varten. Ammattilaisetkin joutuvat käyttämään automatiikkaa hyväkseen.
cable ready boksi, johon paikallinen kaapeliyhtiö tarjoaa päivityksiä. En tarvitse tallentavaa. Mutta vika saattaakin olla sisäisessä kaapeliverkossa, asiaa tutkitaan.
Tallentavassa Salora S-600 C 160gb-levy digiboxissa piti laittaa ensin ant-1 ulos ja ant-2 sisään välille 15cm_antennijohtopätkä, jotta boxi löysi kaikki kanavat.
2 viikkoa kaikki meni hyvin, mutta sen jälkeen boxi on alkanut haluta päivittää kanavalistan aina uudestaan, kun boxi käynnistetään katselua varten.