Hotellin valinta?

Halppis

Eli tilanne tämä. Lento perillä SAn franciscossa paikallista aikaa 15.30. Tarkoitus yöpyä 3yötä siellä mut hotellin sijainti on vielä auki. Jos otan hotellin siitä lentokentän läheisyydestä niin millä muulla kuin taksilla pääsee kylille? Matkaa se 10km joten taksikin maksaa aina jotain. Kulkeeko bussit noilla main ? Vai oliko viisain maksaa hiukan enemmän ja ottaa keskusta hotelli..

5

1115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dou!

      San Francisco:ssa on hyvä julkinen liikenne (näinhän ei useinmiten ole). Kaupungissa ja lähialueilla liikkuu sujuvasta BART -järjestelmällä.
      Katso aikataulut, reitit, kartat jne. osoitteesta
      http://www.bart.gov/index.asp

      Esim. perjantaina 2.2. klo 15.30 matka näyttäisi kestävän 30 min. ja hinta $5,1 (en tiedä sisältääkö verot).

      Käytännön vinkki on, että tsekkaa hotelli mapquestilla ja katso BART:sta, että onko reitin varrella.

    • tss

      Itse olen varannut Hotwire.comista hotellin, 90 USD verot **** hotelli, kahden hengen huone oli viime keväänä, hinnat tietty vaihtelevat ajankohdan mukaan. Ei kannata käyttää aikaa/rahaa hotellin ja kaupungin väliä kulkemiseen.

      Kentältä pääsee kaupunkiin esim BARTilla tai shuttle bussilla suoraan hotelliin.

    • Suikker

      Hei,

      Kolmeksi yöksi...älä nyt ainakaan sieltä lentokentän nurkilta ota, on niin kaukana sykkeestä että. Lentokentältä pääsee hyvin matkatavaroiden kanssa keskustaan metrolla ja takaisin. Keskustassa toimii hyvin julkinen bussi ja raitiovaunuliikenne. Keskustassa on ehdottomasti parempi yöpyä kun aikaakin on kolme päivää kohteessa, näyet paljon ja olet lähellä kaikkea. Jos alcatraziin mielit, menkää heti aamusta kyselemään laituri 39lle lippuja, ja jos ensimmäinen tiski myy ei oota, kysykää toiselta tiskiltä vaikka ovatkin yhtä ja samaa firmaa. Ehdottomasti keskustasta, siellä lentokentän kulmilla ja lähempänäkin keskustaa on slummia, huomaatte sitten kyllä.

      • Suikker

        Hotellista vielä... oltiin elokuun lopussa ja sää oli samanlaista kuin suomessa, tarvitsi pitkät housut ja pusakan , mutta nenän pää paloi silti auringossa. Yöllä oli viileämpää, joten huomioikaa tämä hotellia varatessa, suosittelen oikeasti mieluummin neljän tähden hotellia kuin edullista kolmen tähden, ikkunat siellä ovat yleensä yksinkertaiset ja lämmityksen kanssa niin jä näin, joten voi tulla kylmä yö hotellissa. Joten vaikka hyvä hotelli maksaa, niin viileään/talviaikaan se on ehdottomasti hintansa väärti. Oltiin elokuunlopulla hotel Grantissa (chinatownin kulmassa) ja en todellakaan suosittele sitä (vaikka 3 tähteä), en missään nimessä ottaisi vastaavaa enää toiste vaan jonkun suuremman ketjun, tasokkaamman hotellin.


      • globe_trotter
        Suikker kirjoitti:

        Hotellista vielä... oltiin elokuun lopussa ja sää oli samanlaista kuin suomessa, tarvitsi pitkät housut ja pusakan , mutta nenän pää paloi silti auringossa. Yöllä oli viileämpää, joten huomioikaa tämä hotellia varatessa, suosittelen oikeasti mieluummin neljän tähden hotellia kuin edullista kolmen tähden, ikkunat siellä ovat yleensä yksinkertaiset ja lämmityksen kanssa niin jä näin, joten voi tulla kylmä yö hotellissa. Joten vaikka hyvä hotelli maksaa, niin viileään/talviaikaan se on ehdottomasti hintansa väärti. Oltiin elokuunlopulla hotel Grantissa (chinatownin kulmassa) ja en todellakaan suosittele sitä (vaikka 3 tähteä), en missään nimessä ottaisi vastaavaa enää toiste vaan jonkun suuremman ketjun, tasokkaamman hotellin.

        Oikein nauratti kun luin kommenttisi Grantista. Olimme viime kesänä muistaakseni 4 yötä kyseisessä hotellissa, lähinnä hinnan perusteella. Kyllä se on surkeassa kunnossa. Naisväelle se oli suuri pettymys. Sijainti on OK.

        San Fraciscossa on huomattavasti viileämpää kuin vähän etelämpänä Los Angelesissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3220
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1952
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1791
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1212
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe