Poliitikkojen puheet

Funtsaaja

Sattui tuossa SK:ssa silmiini Heljakan vaalimainos, jossa korostettiin sisua. Sisu on Suomalaista ja hyvä asia, mutta kannattaisi olla pikkuasioissakin tarkka. Hän kertoo, että Arkadianmäellä ei kasva ruohoa, miksi sinne tulisi lampaita valita. Vanhana stadilaisena nousi karvat pystyyn, sillä, niin kauan kuin minä muistan ja se on ennen Heljakan maailmaantuloa, on eduskuntatalon edessä, siis Arkadianmäellä kasvanut joka kesä ruohoa, kaunis nurmikko,jossa on myös kukkaistutuksia,kerran jopa olympiarenkaat. Poliittisille henkilöille, etenkin valituille kansanedustajille muotoutuu tapa, puhua muunnettua totuutta, tai paremminkin puhua ilman asiasisältöä, jollainen lähinnä tämäkin kirjoitus on. Valehtelu jo vaalimainoksessa ei anna positiivista kuvaa henkilöstäsi.

7

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen kun

      oli putkassa?

    • Funtsaaja

      Sama emäntä, siis mallikansalainen, selvää edustaja-ainesta.

    • kääkkä.

      Suunsoitto on politiikon ominaisuus ja orjat tekee työn! Näin oli jo antiikin aikana.

      • Katsokaapa Mel Brooksin elokuva mieletön maailmanhistoria. Siinä sanotaan aivan suoraan mitä on poliitikon työ,työttömän poliitikon,eli senaattorin hakiessa työttömyyskorvausta kassasta.Tiukkailmeinen virkailija tenttaa senaattoria, ettei hän ole vain tehnyt pimeästi töitään. Kysely menee suurinpiirtein seuraavasti, Oletko puhunut paskaa eilen, toissapäivänä,tai viimeviikolla, joka väliin senaattori sanoo en,vrt. nykyinen kaavake, työtön työtön jne.kysely jatkuu, aiotko puhua tänään paskaa tai huomenna, entä ensiviikolla.Siis jo Rooman valtakunnan aikanakin poliitikot puhuivat pelkkää paskaa. Tietenkin esitetty on satua filmissä, mutta totista totta oikeasti.


      • äänestäjä
        veka kirjoitti:

        Katsokaapa Mel Brooksin elokuva mieletön maailmanhistoria. Siinä sanotaan aivan suoraan mitä on poliitikon työ,työttömän poliitikon,eli senaattorin hakiessa työttömyyskorvausta kassasta.Tiukkailmeinen virkailija tenttaa senaattoria, ettei hän ole vain tehnyt pimeästi töitään. Kysely menee suurinpiirtein seuraavasti, Oletko puhunut paskaa eilen, toissapäivänä,tai viimeviikolla, joka väliin senaattori sanoo en,vrt. nykyinen kaavake, työtön työtön jne.kysely jatkuu, aiotko puhua tänään paskaa tai huomenna, entä ensiviikolla.Siis jo Rooman valtakunnan aikanakin poliitikot puhuivat pelkkää paskaa. Tietenkin esitetty on satua filmissä, mutta totista totta oikeasti.

        ...tätä naista Siis Heljakkaa en ikinä äänestä..


    • Sinne Vuan

      Vierivä kivi ei sammaloidu. Onko tämä nyt tahatonta vai tahallista mainontaa ja PR: ää? Tämä Kivinainen on nyt kuitenkin kaikkien palstojen puheenaihe. Nyt on nukkuvatkin heitetty hereille.

    • Lysmiaho

      ei tekis tuollaiselle bolseviikille pahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      57
      4614
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      155
      4224
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3862
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3820
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3648
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3478
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3031
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2706
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2420
    Aihe